- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Didžiųjų Europos automobilių gamintojų problemos tiesiogiai atsiliepia ir Lietuvoje, praneša LNK.
Skausmingas metas verslininkams
Įmonė „Hi-steel“ Lietuvoje gamina kėbulo detales didžiausioms Europos automobilių markėms. Tačiau gamybos apimtys šiuo metu mažinamos.
„Sandėlis taip pat yra pilnas, todėl, kad mūsų užsakovai turi teisę paskutiniu metu sustabdyti produkciją ar turi teisę turimus mūsų užsakymus nukelti į priekį“, – sakė įmonės vadovas Dainius Volskis.
Verslininkui dabar ypač skausmingas metas, mat žaliavų užsipirko su kaupu, detalės pagamintos, o sandėlis tik pildosi.
„Įmonė yra tarp dviejų žirklių, kuriose turi rasti būdą, kaip išlaviruoti ir kaip išlikti šioje sudėtingoje rinkos situacijoje“, – teigė D. Volskis.
Kol kas į prastovas verslininkas neišsiuntė nė vieno darbuotojo, tačiau mano, kad po poros mėnesių gali tekti išleisti daugiau nei trečdalį.
„Ši tikimybė yra labai aukšta“, – tikino jis.
Dėl tiekimo sutrikimų kenčia ir daugiau šalies gamintojų. Tenka mažinti gamybos apimtis, darbuotojus išleisti į prastovas ar netgi mažinti atlyginimą. Taip pat miglota ir verslo ateitis.
„Turime keletą jau pakankamai grėsmingų pavyzdžių. Visi tiesiog dar tikisi, kad galbūt tie užsakymai sugrįš. Problema, kokius uždavinius tada sprendžia tos įmonės, nes pagrindinis resursas turbūt ir yra žmogiškieji ištekliai ir kompetencijos“, – kalbėjo Baltijos automobilių detalių klasterio valdybos pirmininkas Giedrius Valuckas.
V. Bukėno / Fotobanko nuotr.
Valstybė siūlo skolintis
O be užsakymų likę gamintojai kaip vienintelę išeitį matytų valstybės paramą.
„Aš gal nesakyčiau, kad čia reikia visą krizę sugerti, bet tai turėtų būti konstruktyvūs sprendimai, kurie padėtų įmonėms išgyventi tą laikotarpį“, – šnekėjo G. Valuckas.
O ministerija, ilgai ieškojusi atsakymo, jį pateikė raštu. Pasak jų, gamintojams pateiktos sąlygos skolintis.
„Šalies įmonės su valstybės pagalba gali pasiskolinti, mokant ribotas palūkanas, arba gauti paskolas su valstybės garantija. Šiuo metu taip pat vertinamas poreikis bei galimybės sukurti specialių paskolų, skirtų ekonominių ryšių su Kinija turinčioms ir apyvartinio kapitalo poreikį jaučiančioms įmonėms finansuoti“, – rašė Ekonomikos ir inovacijų ministerija.
Tai, kas dabar vyksta automobilių pramonėje, ekonomistai apibūdina taip:
„Susiformavo tobula audra“, – sakė ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Dėl jos automobilių gamyba Europoje kas mėnesį krenta po 20 proc., todėl artimiausiu metu tikėtis atsigavimo, mano ekonomistai, būtų naivu.
Yra visiška nežinomybė, ar mes sugebėsime kitais metais parduoti produkciją su brangiomis žaliavomis.
„Vokietijos gamintojai negamina tiek mašinų, kiek planavo. Jie atitinkamai neduoda Lietuvos įmonėms tiek kontraktinių užsakymų, kiek anksčiau planavo. Tai reiškia, kad Lietuvos įmonės turės mažesnes gamybos apimtis. Klausimas, kaip tai paveiks darbo rinką“, – aiškino A. Izgorodinas.
Nereikėtų stebėtis ir tuo, kad su automobilių pramonės krize tiesiogiai siejamas ir elektros bei šildymo brangimas. Brangstančios žaliavos stabdo metalų gamybą.
„Su tokiomis energetinių išteklių kainomis Europoje, kokias turime šiuo metu, metalo gamyba tiesiog fiziškai neapsimoka“, – teigė A. Izgorodinas.
Tačiau žaliavų kainų svyravimai verslininkams kelia dar vieną dilemą. Kadangi prieš kurį laiką teko užsipirkti brangesnės žaliavos, svarsto, ką reikės daryti, jei ji atpigs.
„Yra visiška nežinomybė, ar mes sugebėsime kitais metais, kada žaliavos jau bus atpigusios, kaip mes prognozuojame, parduoti produkciją su brangiomis žaliavomis“, – svarstė D. Volskis.
Automobilių pramonei didelį smūgį sudavė ir lustų trūkumas. Dėl šio komponento trūkumo pasaulinės gamyklos skaičiuoja per 200 mlrd. dolerių nuostolius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarpušvenčiu lietuviai plūsta į Palangą: kiek čia kainuoja šventės?3
Palangos verslininkai pastebi, kad į kurortą daugiausia svečių atvyksta tarpušvenčiu, o itin daug – sutikti Naujųjų metų. Šią tendenciją rodo viešbučių ir privačių būstų užimtumas. ...
-
Nausėda: siekiant sukurti diviziją iki 2030-ųjų gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo BVP17
Norint iki 2030 metų Lietuvoje sukurti diviziją gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), sako prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...
-
Kalėdoms lietuviai linkę rinktis praktiškas dovanas, joms išleis iki 250 eurų
Didesnė dalis šalies gyventojų Kalėdoms renkasi praktiškas dovanas, o artėjant šventėms itin šokteli dovanų čekių bei kortelių pardavimai, BNS sako Lietuvos prekybos centrų atstovai. ...
-
Švenčių organizatoriai: Kalėdų senelių rinka Lietuvoje profesionalėja
Kalėdų Senelio paslauga Lietuvoje tampa vis profesionalesnė – žmonės dažniau renkasi ne pagal kainą, o pagal kokybę, sako tokią paslaugą teikiančių įmonių vadovai. ...
-
Populiarėja dirbtinės Kalėdų eglutės, mažiau medelių parduoda miškininkai6
Ruošdamiesi Kalėdoms gyventojai vis dažniau renkasi dirbtines egles, pastebi prekybininkai. Tačiau itin išaugus ir gyvų medelių pasiūlai, mažiau kirstinių eglių parduoda Valstybinių miškų urėdija. ...
-
Dalis restoranų per Kūčias bus pilni, vis dažniau vakarienė užsakoma į namus6
Kalėdų išvakarėse, katalikams Lietuvoje švenčiant Kūčias, vakare dirbs ne visi restoranai, tačiau kiti laukia svečių ir tikisi visiško užimtumo. ...
-
Premjeras: Lietuvoje bus kuriama valstybinė institucija, atsakinga už gynybos priemonių įsigijimą9
Premjeras Gintautas Paluckas patvirtino, kad Lietuvoje ketinama steigti valstybei pavaldžią instituciją, atsakingą už gynybos priemonių pirkimus. ...
-
Lenkijos PSE ir „Litgrid“ galutinai sutarė investuoti į „Harmony Link“
Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatorei PSE patvirtinus sprendimą dėl investicijų į elektros jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos „Harmony Link“ statybą, įsigaliojo ir toks pat Lietuvos operatorės „Litgrid“ sprendimas. ...
-
Paluckas: 2025 m. valstybės biudžete gynybos finansavimas siekia 3,91 proc. nuo BVP7
Premjeras Gintautas Paluckas teigia, kad patvirtiname kitų metų valstybės biudžete 800 mln. eurų padidinus skolinimosi limitą šalies gynybos poreikiams, krašto apsaugos finansavimo dalis sieks 3,91 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP). ...