- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pokyčiai Lietuvos sveikatos sistemoje nesibaigia. Ministras Arūnas Dulkys praneša, kada gydymo įstaigas pasieks reformai numatyti šimtai milijonų eurų ir kokiais kriterijais remiantis pinigai bus dalijami. Tačiau čia pat girdima ir nuožmi kritika – daliai medikų pertvarkos vizija primena kolektyvizaciją, pasakojama LNK reportaže.
Anykščių ligoninės vadovas jaučia tiek įstaigos, tiek pacientų pulsą.
„Ar jie nesigydo, ar neskuba gal kreiptis, laukia, kol pablogės ir tada greitoji juos atveš. Tuomet nereikės ir eilės laukti“, – sakė Anykščių ligoninės direktorius Dalis Vaiginas.
„Išbaidyti nuo daktarų nori, nuo visko, kad nebeeiti daugiau į polikliniką. Ramiai numirsime namuose be jokių gydytojų“ – sarkastiškai kalbėjo poliklinikoje kalbintas senjoras.
„Liūdnas vaizdas darosi“, – antrino kita pašnekovė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Pastebime, kad savo sveikata rūpintis patiems nėra paprasta dėl negerėjančio prieinamumo pas gydytojus“, – komentavo D. Vaiginas.
Tačiau niūrius debesis ministerija toliau sklaido žiniomis apie reformą. Įstaigų tinklas bus pertvarkomas prisitaikant prie visuomenės poreikių.
„Kažkuria prasme ketiname ją lipdyti iš naujo“, – konstatavo sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.
Tinklui pertvarkyti numatoma beveik 418 milijonų eurų, nors savivaldybės norėjo trijų milijardų.
„Vien tas disbalansas rodo, kad tų ministerijos žadamų finansų tikrai neužteks. O kad bus išbalansuota visa sistema, tai irgi yra akivaizdu“, – teigė Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė Auristida Gerliakienė.
Tų ministerijos žadamų finansų tikrai neužteks. O kad bus išbalansuota visa sistema, tai irgi yra akivaizdu.
Milijonų dalybos prasidės jau šių metų pabaigoje, o paraiškų teikimas – vasarą. Su ekspertais ministerija pateikė ir analizę, jog per artimiausius dešimt metų Lietuvoje labiausiai išaugs ambulatorinių paslaugų poreikis. Reikės daugiau dienos stacionaro, reabilitacijos ir skubios pagalbos, nes visuomenė sensta.
„Žiūrint dešimt metų į priekį yra padaryta prognozė, kaip kiekvienoje savivaldybėje galėtų atrodyti tas planas, kokios prognozuojamos paslaugų apimtys“, – sakė A. Dulkys.
Nors gyventojų mažėja ir paslaugų poreikis didės, čia norima pokyčio, jog būtiniausias paslaugas gyventojai galėtų gauti šalia namų, savo arba artimiausioje savivaldybėje.
„Ir mažose gydymo įstaigose galėtų būti suteikiama apie 80 proc. paslaugų. Šiandien, deja, tų tiekiamų paslaugų apimtys siekia tik 40–60 procentų“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras.
„Bandoma įtikinti, kad tai veiks, bet kaip veiks konkrečiai, visiškai nepaaiškinama“, – svarstė A. Gerliakienė.
Trumpiau tariant, įstaigose bus keičiamas bendradarbiavimo modelis sutelkiant paslaugas.
„Jie nori suvaryti viską į tuos savivaldybių sveikatos priežiūros centrus. Mano akimis – tai kolektyvizacijos procesas, kuris dabar vyksta sveikatos sistemoje“, – negailėjo kritikos A. Gerliakienė.
Sveikatos centrų kūrimas prasidės nuo šių metų rugpjūčio. Ministerija toliau kalba apie esamas problemas, jog dalis pacientų jau ir dabar, nors paslaugas galėtų gauti arti namų, jų nenori, nes vietiniais medikais nepasitiki. Keliauja į didžiuosius miestus.
„Ir, galbūt negražiai pasakysiu, užkimšo koridorius universiteto ligoninėse“, – skėsčiojo rankomis A. Dulkys.
Sako, kad apie 50 proc. mažų ir vidutinių savivaldybių pacientų savo gydymo įstaigas jau paliko.
„Važiuoja net šapo iš akies išsiimti. O kalba eina būtent apie tai, kad apie 80 proc. paslaugų galima teikti ir mažoje gydymo įstaigoje“, – teigė A. Dulkys.
Pati ministerija prisipažįsta, kad dalyje savivaldybių tai bus sunku įgyvendinti.
„Šiose savivaldybėse patys gydytojai tiesiog užgesins šviesą savo gydymo įstaigose. Tai yra tokia žinutė“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras.
O kad šviesos gesinti nereiktų, teks pritraukti tam tikrų specialistų.
„Yra kelios sritys, kur labai stipriai visiems trūks. Pavyzdžiui, – rentgeno ultragarso, reabilitacijos“, – teigė sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė.
Kaip strategiją piešianti ministerija žada pritraukti jaunų specialistų regionuose? Sako, kad yra trys būdai.
„Pirmiausiai reikia žinoti, kurie žmonės studijuoja iš vieno ar kito regiono, nes įprastai jie grįžta į savo aplinką“, – sakė D. Jankauskienė.
Viltys dedamos ir į rezidentus.
„Jauni medikai nelinkę atvykti, nes nemato ateities perspektyvų“, – kalbėjo D. Vaiginas.
„Yra vyriausybės nutarimas, kad 35 proc. rezidentūros praktikos būtų atlikta regiono įstaigose“, – aiškino D. Jankauskienė.
Trečias žingsnis – socialinės garantijos.
„Kad pritrauktume žmogų dirbti rajonuose, yra tam tikri bonusai. Tai – gyvenamasis būstas, vaikų darželiai, didesnis darbo užmokestis“, – kalbėjo D. Jankauskienė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Penktadienį Lietuvos miestuose ir miesteliuose bus degamos žvakutės organų donorams atminti
Iš viso per 53 metus (nuo 1970 metų) donorais tapo 2005 žmonės. Tiek žvakučių spalio 6 d. degs Vilniuje, Katedros aikštėje. Prie žvakučių iniciatyvos šiemet prisijungė dar daugiau bendruomenių – net 48 vietose tądien ple...
-
Lietuvoje nustatytas su sezoniniu gripu susijęs šio viruso potipis1
Lietuvoje nustatytas pirmasis A(H3) tipo gripo atvejis, dažniausiai susijęs su sezoniniu gripu, antradienį pranešė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. ...
-
Profesorius: tėvai dovanoja elektronines cigaretes paaugliams29
Narkotikai patenka į vis jaunesnių vaikų rankas. Kauno klinikų medikai sako, kad problema didėja ne dienomis, o valandomis, praneša LNK. ...
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 450 naujų atvejų, mirčių nefiksuota
Praėjusią parą nustatyta 450 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nuo šios ligos nefiksuota, rodo antradienį paskelbti Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Prof. T. Kačergius: Nobelio premija – už atradimą, tapusį pagrindu kuriant naujos kartos vakcinas4
Pirmadienį prasidėjo 2023 m. Nobelio premijų sezonas. Medicinos Nobelio premija šiemet paskirta vengrų biochemikei Katalin Karikó ir amerikiečių imunologui Drew Weissmanui už atradimus, susijusius su nukleozidų bazių modifikacijomis ir l...
-
Ligonių kasos: regos negalią turintys pacientai sulauks didesnės pagalbos
Gera žinia regėjimo sutrikimų turintiems žmonėms – gerokai padidėjo kompensuojamųjų akinių lęšių bazinės kainos, praneša Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK). Tam bus skirtos reikiamos Priva...
-
Toksikologai siunčia žinią tėvams ir pedagogams: ką daryti, pastebėjus apsinuodijimo simptomus1
Per 2023 metus Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyrius suteikė 32 konsultacijas dėl įtariamo nepilnamečių asmenų apsinuodijimo alkoholiu ir psichotropinėmis medžiagomis. Lyginant su ...
-
Nobelio medicinos premija skirta už atradimus, leidusius sukurti vakcinas nuo COVID-1910
Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje paskirta vengrų biochemikei Katalin Kariko ir amerikiečių imunologui Drew Weissmanui (Driu Veismanui) už atradimus, susijusius su nukleozidų bazių modifikacijomis, leidusius sukurti veiks...
-
Plečiama pacientų pavėžėjimo paslauga: galės naudotis ir 75-erių sulaukę pacientai
Rugpjūtį startavęs pavėžėjimo projektas įsibėgėja – prasideda naujas, jau antrasis etapas, į kurį nuo spalio įtraukiama viena didžiausių pacientų grupių – vyresnio amžiaus asmenys. Be tų, kuriems reikia atlikti hemodializę ar tra...
-
Kauno rajone bus kompensuojamos kelionės į darbą išlaidos gydytojams ir slaugytojams1
Kauno rajono savivaldybė, siekdama užtikrinti gydytojų ir slaugytojų poreikio tenkinimą sveikatos priežiūros įstaigose, palengvinti finansinę naštą jau dirbantiems ir naujai priimamiems darbuotojams, nusprendė kompensuoti jų kelionės į dar...