21-ojo amžiaus rykštė: medikai skambina pavojaus varpais dėl vaikų Pereiti į pagrindinį turinį

21-ojo amžiaus rykštė: medikai skambina pavojaus varpais dėl vaikų

– vis dažniau serga šiomis suaugusiųjų ligomis
2025-07-01 05:00 kauno.diena.lt inf.

Santaros klinikos ir dalis medikų susirūpinę dėl vaikų, kuriems vis dažniau diagnozuojamos suaugusiųjų ligos, tokios kaip hipertenzija t. y. per aukštas kraujospūdis. Plačiau apie tai – LNK reportaže.

21-ojo amžiaus rykštė: medikai skambina pavojaus varpais dėl vaikų
21-ojo amžiaus rykštė: medikai skambina pavojaus varpais dėl vaikų / freepik.com nuotr.

Vilnietis Raimundas su šeima ir beveik dvejų metų sūneliu – ką tik iš parduotuvės. Nors šiuolaikiniai modernūs tėvai dažnai linkę griežtai riboti vaikų mitybą, vilnietis labiau klauso, ko nori sūnus – ypač jei paprašo ledų.

„Nori – tai ir duodam. Aišku, mums patiems patogiau, nes ledai šiek tiek ir dantims padeda“, – sakė Raimundas.

Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo nekaltai, tačiau medikai, kalbėdami apie vaikų svorį, mato rimtų problemų – ir ne vieną.

„Nutukimas jau vadinamas 21-ojo amžiaus rykšte. Ypač daugėja sunkaus laipsnio nutukimo atvejų. Įsivaizduokit, ateina 12 metų vaikas, o sveria 140 kilogramų. Ateina pas ortopedą, nes skauda kojas, sunku vaikščioti“, – pasakojo Santaros klinikų pediatrijos centro vadovė Augustina Jankauskienė.

Santaros klinikų specialistai pabrėžia, kad daugėja vaikų, sergančių nutukimu ir turinčių padidėjusį kraujospūdį. Anksčiau tai būdavo būdinga tik suaugusiesiems.

„Dabar padidėjęs kraujospūdis nustatomas ne tik paaugliams, bet ir mažesnio amžiaus vaikams“, – A. Jankauskienė.

Svarbu žinoti, kad vaikų kraujospūdis priklauso nuo amžiaus ir net lyties.

„Dažnai klaidingai manoma, kad 110/70 yra normalus kraujospūdis visiems vaikams, tačiau šešerių metų vaikui toks spaudimas jau laikomas per aukštu“, – aiškino A. Jankauskienė.

Pasak medikų, apie 20 proc. nutukusių vaikų jau fiksuojamas padidėjęs kraujospūdis, vertinant pagal specialias procentiles, kurios parodo normos ribas. Tai kelia nemažą susirūpinimą.

„Turiu dešimties metų vaiką – vos atsikėlęs pirmas dalykas, kurį įmeta į skrandį, – saldainis. Tai ką, tenka pasipykti“, – kalbėjo praeivis.

Kiek vaikų Lietuvoje turi antsvorio?

„Vaikų nutukimo mastai pastaraisiais metais gerokai padidėjo. Jeigu anksčiau antsvorio turėdavo apie 15 proc. vaikų, dabar šis skaičius siekia 20 proc. ir daugiau“, – pabrėžė „Hila“ medicinos centro šeimos gydytoja Agnė Šimonienė.

„Pilvinis nutukimas yra ypač pavojingas, nes riebalai, priklausomai nuo to, kur kaupiasi, gali daryti tiesioginį spaudimą vidaus organams. Jei riebalai kaupiasi pilvo srityje, jie ypatingai spaudžia inkstus, o būtent inkstai, kaip žinoma, padeda reguliuoti kraujospūdį“, – akcentavo A. Jankauskienė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Nutukimas keičia visą medžiagų apykaitą: didėja atsparumas insulinui, organizme prasideda uždegiminiai procesai, kurie taip pat prisideda prie kraujospūdžio kilimo.

„Padidėjęs kraujospūdis daro neigiamą poveikį akims, inkstams, širdies kraujagyslėms ir gali lemti ankstyvą širdies ligų atsiradimą“, – teigė A. Šimonienė.

Anot Santaros klinikų pediatrijos centro vadovės, vaikų kraujospūdis dažnai vis dar matuojamas nepakankamai – ypač mažesnio amžiaus vaikams.

„Visgi visiems vaikams kraujospūdį rekomenduojama pradėti matuoti jau nuo trejų metų“, – teigė A. Jankauskienė.

Vaikams kraujospūdį rekomenduojama pradėti matuoti jau nuo trejų metų.

Padidėjęs kraujospūdis vaikams dažnai nesukelia jokių specifinių simptomų, kaip suaugusiesiems. Tačiau gali pasireikšti kraujavimu iš nosies, galvos skausmu, vaiko vangumu, greitu nuovargiu, sunkumu bėgiojant.

„Užsiimti fizine veikla jaunimui ne visada yra paprasta, ne visur sudarytos tam tinkamos sąlygos. Bendraujame telefonais, socialiniuose tinkluose, o kontaktinės veiklos lieka vis mažiau – tai daro realią įtaką“, – tvirtino Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos viceprezidentas Dominykas Židonis.

Specialistai kritikuoja ne tik tėvus – pasigendama ir didesnio pirminės sveikatos priežiūros grandies gydytojų įsitraukimo.

Ir nors kai kuriems pacientams paprasčiau tiesiog išgerti tabletę, gydytojai pirmiausiai akcentuoja gyvenimo būdo korekciją: mažinti suvartojamos druskos kiekį, vengti perdirbtų, konservuotų produktų.

Nors nepilnamečiams tokios ligos kaip infarktas ar insultas dar retos, tačiau jei vaikystėje jau nustatomas padidėjęs kraujospūdis – labai tikėtina, kad jis išliks ir suaugus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų