Įspėjamieji simptomai
Įspėjamieji pragulų arba opų nuo pragulų požymiai yra šie:
• neįprasti odos spalvos ar tekstūros pokyčiai;
• patinimas;
• į pūlius panašus drenažas;
• odos plotas, kuris liečiant jaučiamas vėsesnis arba šiltesnis nei kiti plotai;
• jautrios sritys.
Pagal gylį, sunkumą ir kitus požymius pragulos skirstomos į kelias stadijas. Odos ir audinių pažeidimo laipsnis svyruoja nuo odos spalvos pokyčių iki gilaus sužalojimo, apimančio raumenis ir kaulus.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei esate ligoninėje arba slaugos namuose, kuo skubiau praneškite sveikatos priežiūros specialistams, jei pasireiškė opos dėl spaudimo simptomai. Tikėtina, kad ji ir toliau blogės, jei nieko nedarysite. Turėtumėte būti reguliariai stebimas ir Jums turėtų būti siūlomi patarimai bei gydymas, kad sumažintumėte opų dėl spaudimo riziką. Tačiau kartais jos gali atsirasti net ir laikantis aukščiausių priežiūros standartų.
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei yra:
• raudona, patinusi oda;
• iš opos ar žaizdos teka pūliai;
• šalta oda ir greitas širdies plakimas;
• stiprus arba stiprėjantis skausmas;
• aukšta temperatūra.
Šie simptomai gali būti rimtos infekcijos, kurią reikia kuo greičiau gydyti, požymis.
Svarbu – mankšta ir judėjimas
Mankšta, judėjimas ir judesių diapazono pratimai skatina kraujotaką, o kraujotaka padeda išvengti pragulų susidarymo. Tai kur kas daugiau nei tik atsikelti iš lovos ir atsisėsti į neįgaliojo vežimėlį. Ilgai sėdint neįgaliųjų vežimėlyje gali atsirasti opos ant uodegikaulio, klubų, pečių ar kulnų, todėl svarbu judėti įvairiai.
Jei reikia, naudokite neįgaliųjų vežimėlius, bet pasiūlykite senjorams padėti atsisėsti į atlošiamus ar kitus minkštesnius krėslus. Venkite palikti senjorus ilgesnį laiką vienoje padėtyje bet kurioje vietoje. Tai taikoma ir senjorų padėties keitimui gulint arba budint dienos metu.
Dažnai keiskite padėtį
Vienas iš geriausių būdų išvengti pragulų – mažinti tiesioginį spaudimą rizikingose vietose, kuo dažniau judant ir keičiant padėtį. Žmonėms, kurie didžiąją laiko dalį praleidžia lovoje, rekomenduojama keisti padėtį kas 2-3 valandas, net ir naktį. Tiems, kurie naudojasi neįgaliųjų vežimėliu, rekomenduojama keisti padėtį kėdėje maždaug kas 15 minučių, pasilenkiant į priekį arba judant iš vienos pusės į kitą. Jei negalite judėti, paprašykite slaugytojo reguliariai keisti padėtį.
Venkite trinties į asmens odą
Senstant žmonių oda tampa jautresnė. Net ir švelni odos trintis ilgainiui gali padidinti opų dėl spaudimo atsiradimo riziką.
• Jei padedate žmogui judėti, būkite atsargūs, kad nevilktumėte jo per lovą ar kėdę.
• Padėkite asmeniui sėdėti tinkamoje padėtyje, kai jis guli lovoje. Jei jis nuolat turi priešintis nuslydimui žemyn, bandydamas atsistumti atgal, tai slėgs arba sukels trintį į kulnus ir stuburo pagrindą.
• Įsitikinkite, kad jo drabužiuose nėra šiurkščių siūlių arba kišenėse nėra nieko, kas galėtų trintis į odą.
• Patikrinkite, ar patalynė lygi. Patalynės raukšlės gali prisidėti prie opų susidarymo.
• Apsvarstykite patalynę ir drabužius, pagamintus iš natūralaus pluošto, pavyzdžiui, medvilnės ar lino. Jie mažiau linkę sukelti opas nei sintetinės medžiagos. Taip pat naudokite aukštos kokybės paklotus bei čiužinius su kompresoriais nuo pragulų. Juos galite rasti: https://sidabra.lt/brand/17-grike.
Jei naudojate neįgaliojo vežimėlį
Kartą ar du kartus per metus paprašykite gydytojo arba fizioterapeuto patikrinti, ar vežimėlis tinka. Jei priaugote svorio ar jaučiate spaudimą bet kurioje vietoje, taip pat paprašykite gydytojo arba kineziterapeuto patikrinti neįgaliojo vežimėlį. Sėdėkite ant pagalvėlės, kuri tinka Jūsų vežimėliui. Natūralios avikailio pagalvėlės itin padeda sumažinti spaudimą odai.
Jūs arba Jūsų slaugytojas kas 15-20 minučių turėtumėte perkelti savo svorį neįgaliojo vežimėlyje. Taip sumažinsite spaudimą tam tikrose vietose ir palaikysite kraujotaką:
1. Pasilenkite į priekį.
2. Pasilenkite į vieną pusę, paskui į kitą pusę.
3. Jei patys persikraustote (persėdate į neįgaliojo vežimėlį ar iš jo), pakelkite kūną rankomis. Nevilkite savęs. Jei sunku persikelti į vežimėlį, kreipkitės į kineziterapeutą, kad išmokytų tinkamos technikos. Jei Jus perkelia slaugytojas, įsitikinkite, kad jis žino, kaip tinkamai tai atlikti.
Laikykite odą švarią ir sausą
Kasdien prauskitės švelniu muilu ir šiltu vandeniu, kruopščiai nuplaukite ir nusausinkite. Ypatingą dėmesį skirkite lytinių organų srities ir odos raukšlių švarai ir sausumui palaikyti. Po bet kokio išmatų ar šlapimo nutekėjimo nedelsiant nuplaukite ir nusausinkite odą bei pakeiskite drabužius. Moterims svarbu naudoti aukštos kokybės intymios higienos priemones, pavyzdžiui, šiuos produktus. Venkite šiurkštaus muilo, odos priemonių su alkoholiu ir antibakterinio ar antimikrobinio muilo. Naudokite drėkinamąjį kremą, kurį patvirtino sveikatos priežiūros specialistas.

Naujausi komentarai