Nusižudžiusios medikės kolegos pasakoja apie akibrokštą: jiems uždrausta gedėti

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbantys nusižudžiusios medikės kolegos, panorę išlaikyti anonimiškumą, sako, kad gydymo įstaigoje jiems uždrausta gedėti. Gydymo įstaigos atstovai tai neigia teigdami, kad darbuotojams pasiūlyta išreikšti pagarbą mirusiajai kitu būdu.

Tokia informacija buvo pasidalyta portale delfi.lt, kai žurnalistai sulaukė nusižudžiusios medikės kolegų laiško. Kaip teigiama jame, trečiadienį per penkminutę gydytojos uždrausta gedėti, ligoninėje statyti jos nuotraukas ir žvakes.

Portalui kauno.diena.lt susisiekus su Respublikinės Šiaulių ligoninės atstove Sonata Tenyte, ši pasakojo, kad toks žingsnis – gydymo įstaigoje nestatyti mirusiosios nuotraukų, žvakių ir vadinamojo nekrologo, esą žengtas pasitarus su ligoninės psichologais, psichoterapeutais bei išklausius mobiliosios psichologinių krizių įveikimo grupės specialistų rekomendacijų.

 

 

Paklausė rekomendacijų

„Diskutavome, daryti taip ar nedaryti, bet psichologai, psichoterapeutai tiesiog rekomendavo, kad darbuotojams nebūtų keliama daugiau įtampos, nerimo, kurio ligoninėje yra pakankamai. Noriu pasakyti, kad tai tikrai nėra draudimas išreikšti pagarbą mirusiai gydytojai. Parinkome kitus būdus, kurie leidžia išreikšti gedulą. Nutarėme, darbuotojams, kurie bendravo su gydytoja, ir nori pareikšti užuojautą, sudaryti galimybę apsilankyti ir šermenyse, ir laidotuvių ceremonijoje, suderinant darbo grafikus, kad ligoninėje nebūtų nutrauktos visų sveikatos paslaugų teikimas“, – sakė S. Tenytė.

 Nutarėme, darbuotojams, kurie bendravo su gydytoja, ir nori pareikšti užuojautą, sudaryti galimybę apsilankyti ir šermenyse, ir laidotuvių ceremonijoje, suderinant darbo grafikus, kad ligoninėje nebūtų nutrauktos visų sveikatos paslaugų teikimas.

Pašnekovė teigė, kad labiausiai šiuo klausimu atkreipiamas dėmesys į tą skyrių, kuriame nusižudžiusi medikė dirbo. „Stengiamės, kad tie kolegos, kurie dirbo kartu ir pažinojo gydytoją, ne tik po darbo, bet ir darbo metu galėtų, nuvykti (į šermenis ir laidotuves – aut. past.), susiplanavę laiką“, – pasikartojo Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovė pridurdama, kad be viso to darbuotojams, netekusiems kolegės, teikiamos ir psichologų bei psichoterapeutų konsultacijos.

Pasigenda žmogiškumo

Pastaroji informacija apie Respublikinėje Šiaulių ligoninėje priimtą sprendimą nestatyti mirusiosios nuotraukų ir žvakių, pasiekė ir Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkę Auristidą Gerliakienę.

„Mano žiniomis, vakar ligoninės administraciją aplankė mobili krizių valdymo komanda. Darbuotojai pranešė, kad administracija teigia, kad būtent šios mobilios krizių valdymo komandos rekomendacija buvo – negedėti nusižudžiusio asmens. Aišku, juos toks sprendimas papiktino, nes žmonės negali išlydėti savo kolegės, rytoj bus laidotuvės, o jų niekas neišleidžia iš darbo. Tai vėlgi eilinį kartą parodo administracijos požiūrį į nusižudžiusį asmenį, darbuotojus, nelankstumą ir netgi turbūt nepriėmimą savo vaidmens šiame atvejyje“, – svarstė pašnekovė.

Pasak jos, tokiose situacijose nevertėtų prarasti žmogiškumo dangstantis moksliniais įrodymais. „Man teko būti ne vienoje konferencijoje ir žinau, kada yra mokslas, o kada – pritempinėjimas – patogus, toks, kokio norisi. Manau, kad šitaip elgtis yra nepadoru“, – teigė Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė.

Dirbo daugiau nei šešerius metus

Primename, kad skaudi žinia apie nusižudžiusią jauną Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoją pasiekė pirmadienio rytą. Ši gyvybės pareikalavusi istorija atvėrė sistemos piktžaizdę, nes gydytojai vis garsiau kalba apie institucijų abejingumą.

Medikė minėtoje gydymo įstaigoje dirbo daugiau nei šešerius metus. „Darbuotoja Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbti pradėjo 2014 metų rugpjūčio 1 dieną, darbo sutartis nutraukta 2021 metų gegužės 6 dieną“, – teigė Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovė S. Tenytė.

Viešojoje erdvėje sklandant vis daugiau gandų apie galimus mobingo atvejus gydymo įstaigose, ligoninės atstovė to plačiau komentuoti negalėjo. „Turime faktą, kad gydytoja mirė. Tačiau visos aplinkybės – kaip, kas, kodėl nėra žinomos. Smulkesnių niuansų šiuo metu pakomentuoti negalime“, – pridūrė ji.

Pasak S. Tenytės, gydytojos mirties aplinkybės ligoninei nėra žinomos, todėl išsamesni komentarai šiuo metu neteikiami.

Institucijų pagalbos nesulaukė

Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė A. Gerliakienė portalo kauno.diena.lt žurnalistams teigė, kad Šiaulių gydytojos asmeniškai nepažinojo, tačiau apie padėtį gydymo įstaigoje ją informavo medikės kolegos.

„Tai nėra oficiali informacija, bet pasidalinta iš artimos aplinkos. Medikė nesutiko su ta tvarka, kuri buvo vykdoma Šiaulių ligoninėje. Ji priešinosi tai tvarkai ir kreipėsi į Darbo inspekciją, taip pat į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM). Už tai susilaukė nepalankių vadovo vertinimų. Prasidėjo mobingas. Viskas baigėsi tuo, kuo baigėsi“, – kalbėjo Medikų sąjūdžio atstovė.

Tačiau jeigu jauna medikė dėl patiriamos įtampos darbe kreipėsi ir į Darbo inspekciją, ir į SAM, kodėl tuomet viskas baigėsi tragiškai? „Jos nereagavo visai. Todėl, kad niekam neįdomu. Vertinant ligoninės darbą, yra svarbu, kaip ji susitvarko su finansais. Tai pagrindinis kriterijus. O visa kita yra palikta kaip vidaus reikalai ir jeigu vadovai kažkokius rodiklius pateikia tinkamus, tai ministerijai viskas yra nesvarbu. Jie nesikiša į tai. Nežinau, kaip dabar sureaguos ministerija. Bet praeitos kadencijos... Aš pati ne vieną kartą kreipiausi įvairiais klausimais – absoliutus ignoras. Visiškas. Man buvo pasakyta: kodėl paprasti žmonės čia kreipiasi į ministrą?“ – apie medikų susidūrimą su institucija kalbėjo pašnekovė.

Kaip portalo kauno.diena.lt žurnalistams teigė SAM atstovai, ministerija iš minėtos gydymo įstaigos darbuotojų iš tiesų buvo sulaukusi kreipimųsi. „Yra gautas kreipimasis praėjusių metų gruodžio mėnesį dėl Respublikinės Šiaulių ligoninės vykdomos restruktūrizacijos iš ligoninės gydytojų, kurie nėra identifikuoti. Pagal šiuo metu surinktą ir analizuotą informaciją, pirmieji kreipimaisi gauti dar 2019 metais, šiuo metu renkame visą susijusią informaciją“, – situaciją komentavo ministerijos atstovai.

Tačiau į klausimą, ar SAM iš tiesų nereagavao į medikų pagalbos šauksmus, specialistai kol kas nėra linkę atsakyti. „Šiuo metu renkami duomenis, kas buvo daryta anksčiau. Tam, kad būtų imtasi tinkamų priemonių ir veiksmų – reikia suprasti jų priežastis ir kontekstą“, – tvirtino SAM atstovai.

„Valstybinė darbo inspekcija atlieka svarbų vaidmenį, vertindama darbo sąlygas. SAM gali ir turi mobingo (asmens sveikatos priežiūros įstaigose) prevencijai skirtų priemonių taikymą reglamentuoti ir vykdyti, kaip sveikatos sistemos politikos formuotojas“, – į klausimą, koks yra SAM vaidmuo, kai medikai kreipiasi dėl patiriamo mobingo, atsakė ministerijos atstovai.

Žada sudaryti komisiją

Kaip antradienio rytą skelbė BNS, po Šiaulių medikės mirties SAM žada sudaryti komisiją, kuri aiškinsis sąlygas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. „Paaiškėjus situacijai, SAM kreipėsi į gydymo įstaigą dėl faktinių aplinkybių ir papildomos informacijos, galimai susijusios su įvykiu, pateikimo. Jos vertinimui bus sudaroma komisija, sprendžianti dėl ligoninės aplinkos saugumo ir darbuotojų psichologinės gerovės užtikrinimo“, – rašoma antradienį ministerijos išplatintame pranešime.

Pasak ministerijos, ji nedelsiant kreipėsi į Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovą dėl mobilios krizių valdymo komandos pasitelkimo – įstaigos bendruomenei teikiama pagalba iš išorės. Krizių valdymo specialistai padės ligoninės administracijai tinkamai suplanuoti ir vykdyti reikiamus žingsnius, suteiks skubią psichologinę pagalbą darbuotojams, gavus pritarimą – ir artimiesiems.

„Kaip žinoma, savižudybė yra sudėtingas ir kompleksiškas reiškinys, ją lemia daugelio faktorių bei įvykių visuma. SAM skatina ir palaiko visus procesus, kurie padės visa tai atskleisti, prireikus inicijuoti ir vykdyti sisteminius pokyčius. Neabejojama, kad SAM ir kitų institucijų vykdomi veiksmai dėl situacijos aplinkybių ištyrimo leis objektyviai įvertinti šį rezonansinį įvykį ir pateikti išvadas“, – teigiama ministerijos pranešime.

Jame SAM prašo elgtis etiškai ir atsakingai, susilaikyti nuo išankstinių vertinimų ir ragina kreiptis į SAM pasitikėjimo liniją 8 800 66004.

Aiškinasi teisėsauga

Teisėsauga aiškinasi Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbusios jaunos medikės mirties priežastį. Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė portalo kauno.diena.lt žurnalistams sakė, kad tyrimą atlieka Kauno prokurorai.

„Galiu patvirtinti, kad yra tiriamas pats mirties faktas, tačiau detalesnė informacija apie įvykį, kuris susijęs su privačiau asmeniu, neteiktina“, – informavo Generalinės prokuratūros atstovė spaudai.

Viešoje erdvėje pasirodžius informacijai, kad jaunos medikės kūnas rastas Kaune, portalo žurnalistai kreipėsi ir į policiją. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Vaitkevičienė informacijos apie konkretų atvejį suteikti negalėjo, tačiau įvardijo, kad gegužės 7–9 dienomis rasti du moterų kūnai.

Vienas iš policijos atstovės pateiktų pranešimų galimai ir yra apie jauną medikę, nes antroji moteris – gerokai vyresnė. „Gegužės 8 d. apie 16 val. Kaune, Sukilėlių prospekte rastas mirusios moters, gimusios 1987 metais, kūnas. Pradėtas tyrimas mirties priežasčiai nustatyti“, – įvykį citavo O. Vaitkevičienė.

Kauno klinikų Komunikacijos tarnybos vadovė Austė Aleksandravičiūtė-Šviažienė portalo žurnalistams patvirtino, kad medikė dirbo ne tik Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. „Taip, ji dirbo ir Kauno klinikose nedideliu krūviu“, – kalbėjo Komunikacijos tarnybos vadovė.


Šiame straipsnyje: nusižudžiusi medikėgedulasRespublikinė Šiaulių ligoninėpagalbos telLNK1

NAUJAUSI KOMENTARAI

pyyyyyyyp

pyyyyyyyp portretas
gal tie valdininkai irgi dirba nuotoliniu būdu iš Ispanijos laabai "produktyviai ir stropia"i todėl ir renka dokumentus metų metus...??

ko jūs norit

ko jūs norit portretas
Matului ir likusiems konservams mes gi šunauja, runkeliai....

EdmundasTulcevičius

EdmundasTulcevičius portretas
Noriu paklausti , kodėl mes nesugebame ar nenorime kalbėti žmoniška , gražia , lietuviška kalba , dabar susigalvojome kažkokį mobingą ar jobingą , ,, kad ir nežmoniškai bile kitoniškai ,, - dvasios ubagai .
VISI KOMENTARAI 30
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių