- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pajautus COVID-19 simptomus pasitikrinti galima poliklinikose. Tam specialiai iš lauko įrengti karščiavimo kabinetai. Kas atvyksta per anksti, tam tenka lūkuriuoti. Testavimas vyksta griežtai pagal paskirtą laiką. Žmonės sako, kad dabar pasitikrinti yra paprasčiau nei prieš metus, pasakojama LNK reportaže.
Greitieji antigenų testai, kurių rezultatas gaunamas per penkiolika minučių, poliklinikose nemokamai atliekami tik turintiems šeimos gydytojo siuntimą. PGR tyrimai poliklinikose irgi yra daromi, bet nemokami tik su infektologo ir pulmunologo siuntimais arba šeimos gydytojo ilgai užsitęsus ligai. Testuotis poreikis vėl išaugęs.
„Matome, kad šiai dienai iš pat ryto laisvų talonų buvo, bet po pietų visi talonai jau yra užimti“, – kalbėjo Šeškinės poliklinikos pirmojo šeimos medicinos skyriaus vedėja Natalija Šertvytienė.
„Pirmadieniais ir antradieniais skambinančių pacientų srautai yra labai dideli. Skambina virš 3 tūkst., iš kurių 50–70 proc. pacientų yra su peršalimo simptomais“, – pasakojo Centro poliklinikos antrinės asmens sveikatos priežiūros administratorė Laima Skrickienė.
Nebūtina skambinti į polikliniką ar registruotis internetu, kai greitąjį antigenų testą šiandien kiekvienas gali atlikti namuose, tik toks atsakymas į e. sveikatą nėra suvedamas bei oficialiai nesimato, kad žmogus serga koronavirusu.
„Mes negalime remtis tik tuo, kad namie buvo atliktas testas. Negalime suvesti fakto, kad pacientas persirgo“, – sakė N. Šertvytienė.
Užtat namie atlikto testo visiškai pakanka gauti nedarbingumo pažymėjimui, net nereikia atvykti pas šeimos gydytoją, užtenka jam telefonu pasakyti, kad testas teigiamas ir žmogus gali nebeiti į darbą.
„Gali išduoti nedarbingumo lapelį, tačiau tai nebus diagnozė, patvirtinanti COVID-19 infekciją“, – teigė L. Skrickienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Sveikatos apsaugos ministerija galimybės sukčiauti nemato, esą ir kitų užkrečiamųjų ligų atveju išduodami nedarbingumai tiesiog pasiskambinus telefonu.
„Tuo metu, kai būna daug sergančiųjų gripu, lygiai taip pat nuotoliu gydytojai, pasikonsultavę su klientu, galėdavo fiksuoti atitinkamą kodą. Problemų čia nėra“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Bet kur garantijos, kad žmonės, pasiėmę nedarbingumą, negulės prie ežero nei ministras, nei ministerija neatsako.
„Jeigu gydytojas skiria nedarbingumą, tokiu atveju galioja kitos taisyklės. Gydytojas nustato, kiek laiko reikia būti namuose. Jeigu tų taisyklių nebus laikomasi, galima turėti problemų su nedarbingumu ir išmokomis“, – tęsė A. Dulkys.
„Yra šeimos gydytojo vertinimas, kuris kaip ir visų ligų atvejais yra labai svarbus“, – sakė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Gibreta Megelinskienė.
Šeimos gydytojai sako, kad sukčiavimų nepasitaikė. Paprastai kviečiasi pacientus pasirodyti ir atlikti antigenų testą poliklinikoje.
„Pas mus taip nėra, kad pacientas skambina, o mes jį registruojame tik penktadieniui. Mes priimame iš karto, tą pačią dieną“, – teigė N. Šertvytienė.
Sergančiųjų COVID-19 šalyje – per 20 tūkst. Pagal dabartinę tvarką, jiems izoliacija neprivaloma. Koronaviruso plitimą stebintis profesorius siūlo sugrąžinti izoliaciją sergantiesiems, kad žmonės mažiau gastroliuotų.
„Izoliuotis į kitus kambarius tikrai ne, bet keleto dienų atsitraukimas nuo fizinio buvimo tarp žmonių tikrai nepakenktų“, – kalbėjo Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis.
A. Dulkys izoliacijos sugrąžinti neplanuoja, užtat statistikoje sergančiųjų gali atsirasti kur kas daugiau, mat ministras nori namuose atliktų testų atsakymus prilyginti poliklinikoje darytų testų atsakymams.
„Nereikėtų vykti į gydymo įstaigą, būtų galima užskaityti pagal tuos duomenis. Dabar ties tuo dirbame“, – sakė A. Dulkys.
Ligoninių padėties, tikėtina, tai nepablogintų, mat sergamumas nors ir didelis, gultis į ligoninę prireikia retai.
„Besikreipiančių pacientų daugėja į priėmimo, skubios pagalbos skyrius, bet didžioji dauguma pacientų yra ambulatorinio lygmens ir jie tikrai gali būti gydomi namuose“, – pasakojo Santakos klinikų infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė.
Daugiausia užsikrėtimų COVID-19 fiksuojama Palangos, Kretingos ir Vilniaus miestų savivaldybėse.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Mokslininkai ragina keisti požiūrį į nutukimą: remtis reikia ne vien KMI rodikliu1
Mokslininkai siūlo pradėti kitaip žiūrėti į nutukimą ir jo nebediagnozuoti remiantis vien kūno masės indeksu (KMI). Žurnale „The Lancet“ teigiama, kad nustatant bendrą paciento sveikatos būklę daug naudingesnis yra kitas rodiklis &ndas...
-
Pernai paaukota daugiausia kraujo Lietuvos donorystės istorijoje
Praėjusiais metais neatlygintinai paaukota daugiausia kraujo šalies donorystės istorijoje, antradienį pranešė Nacionalinis kraujo centras (NKC). ...
-
Auga sergančiųjų gripu skaičius: praėjusią savaitę nuo šios ligos mirė penki žmonės
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, praėjusią savaitę išaugo gripų atvejų skaičius, nuo šios ligos mirė penki žmonės. ...
-
Mažiausias mirčių skaičius per pastaruosius 13 metų: įvardijo pagrindines priežastis
Higienos institutas pristato naują interaktyvią švieslentę „Mirties priežastys Lietuvoje“, kurioje pateikiama informacija apie 2010–2023 m. mirusius nuolatinius Lietuvos gyventojus, pagrindines jų mirties priežastis, mirusiųjų ...
-
Išsitirti dėl klastingos ligos – didžiulės eilės12
Po vilties blyksnio, kad didžiulės eilės išsitirti dėl klastingos ligos sumažės, – pozityvumo mažai. Įsigaliojus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įsakymui, kad miego apnėjos tyrimus galės atlikti ir mažesnės ligoninės, manyta, k...
-
Dėl medikų trūkumo uždarytas Alytaus S. Kudirkos ligoninės poskyris6
Nuo sausio pradžios nebeveikia Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos poskyris. Kaip praneša „Alytaus naujienos“, jis buvo panaikintas po to, kai iš pareigų pasitraukė jame dir...
-
Gyvenimą pakeitusi operacija: medikai ryžosi iššūkiui1
Kauno klinikų medikai pakeitė Airijoje gyvenančio Stefano gyvenimą, atlikdami jam skrandžio mažinimo operaciją. Priežastis, kodėl šios operacijos neatliko Airijoje dirbantys medikai – didžiulė pilvo sienos išvarža. „Stefan...
-
Žiniasklaida: mįslingai atsistatydino Žalgirio klinikos vadovas
Iš Žalgirio klinikos vadovo pareigų atsistatydino vienerius metus įstaigai vadovavęs Dalius Matkevičius, rašo portalas LRT.lt. ...
-
Tokie skaičiai – pirmąkart per visą veiklos istoriją: išgelbėtos 586 gyvybės1
Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos – toliau NTB, pasitikdamas 29-ąjį veiklos gimtadienį, dalinasi 2024-aisiais metais nuveiktų darbų ir pasiektų rezultatų apžvalga. Per metus buvo užregistruoti 168 potencia...
-
Epigenetika – kelias į personalizuotą ateities mediciną1
Dažnai girdima, kad sveikatą lemia aplinkos veiksniai, gyvenimo būdas, mityba ir genetika. Tačiau pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie kitą, rečiau minimą, bet ne mažiau svarbų mokslo lauką – epigenetiką. Epigenetika būtent ir tiria, kaip...