Keisis tvarka: paskiriamas pirmas kompensuojamas vaistas – nebūtinai pigiausias

Nuo 2022 metų keisis kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarka – Seimas leido pirmąkart rinktis ne tik pigiausią, kaip reikalaujama dabar, bet ir brangesnį vaistą, sumokant tik priklausančią kainos priemoką. Dabar ne pigiausią vaistą pasirinkę pacientai turi sumokėti visą jo kainą.

Už  tokias Farmacijos įstatymo pataisas ketvirtadienį balsavo 68 Seimo nariai, o šeši susilaikė.

Pasak Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulu, nauja kompensuojamų vaistų skyrimo tvarka valstybei papildomai kainuos, nes jau dabar apie 40 proc. žmonių perka gydytojo rekomenduojamą, o ne pigiausią vaistą.

„Faktiškai visose valstybėse yra mechanizmas, kur gydytojui suteikta teisė paskirti kitą vaistą žmogui primokant“, – tvirtino A. Matulas.

Sveikatos reikalų komiteto narys Linas Slušnys pabrėžė, kad nors dabartinė tvarka leidžia sutaupyti privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, papildomų išlaidų patiria pacientai, dėl įvairių priežasčių negalintys naudoti pigiausių vaistų.

„Dabar eiliniai piliečiai galės pasirinkti jiems labiausiai tinkamą vaistą, o valstybė prisidės jį kompensuodama“, – sakė konservatorius Mykolas Majauskas.

Tuo metu „valstietis“ Valius Ąžuolas tvirtino, kad pritarus naujai tvarkai teisėsauga turės tirti atvejus, kai medikai žmonės vaistus rekomenduos siekdami proteguoti tam tikrus gamintojus.

„Teisėsauga vėl turės tirti tuos atvejus, kai farmacija už tai atsilygina medikams“, –  aiškino V. Ąžuolas.

Lietuvos regionų frakcijos narys Petras Gražulis prognozavo, kad vaistinės nebesistengs turėti pigiausių vaistų, o  „darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė teigė, kad „atsiranda vaistininkams terpė manipuliuoti ir siūlyti įsigyti vaistus su kuo didesne priemoka“.

Pasak Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkės Kristinos Nemaniūtės-Gagės, pacientai galės pasirinkti jiems tinkamiausią vaistą, todėl dėl pataisų didžiausią naudą gaus jie.

Asociacijos vadovės teigimu, dabartinė tvarka dažnai sukeldavo pacientų pasipiktinimą, nes būdavo ir taip, kad streikuojant e.recepto sistemai atsirasdavo per klaidą įrašas „pirmas paskyrimas” arba dalis pacientų buvo nutraukę savo gydymą ir grįžus po kurio laiko, vėl privalėjo gydytis tik pigiausiu vaistu.

Seimas nustatė, kad pacientui pirmą kartą arba po 12 mėnesių pakartotinai paskyrus vaistą, jis galės rinktis ne tik pigiausią kompensuojamąjį vaistą, bet ir kitą, įrašytą į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną.

Tuo metu Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynas  bus keičiamas nuo sausio ir nuo liepos – tik du kartus per metus, o ne keturis, kaip buvo iki šiol.

„Toks dažnas kainynų keitimasis buvo ne tik didžiulis iššūkis gydytojams ir vaistininkams, nes dalis vaistų gamintojų tiesiog nespėdavo laiku pristatyti reikiamų vaistų, bet ir pacientai susidurdavo su daugybe nepatogumų, nes dažnai besikeičiantys kainynai turėjo keisti ir žmonių įpročius vartoti vieną ar kitą vaistą“, – teigė K. Nemaniūtė-Gagė.

Nuo šių metų liepos keisis ir tvarka, kaip iš Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno išbraukiami vaistai. Tai galės būti aštuoniais atvejais: kai panaikintas jų registracijos pažymėjimas, tiekimas rinkai nebeatitinka nustatytų reikalavimų, nustoja galioti leidimas laikinai tiekti pakuotėmis užsienio kalba, bendrinis pavadinimas išbraukiamas iš Ligų ir kompensuojamųjų vaistinių preparatų joms gydyti sąrašo ar Kompensuojamųjų vaistinių preparatų sąrašo.

Iš Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno bus šalinami ir tie vaistai, kurių tiekimas sutriks arba vaistai uždraudžiami tiekti ar iš rinkos atšaukiami.

Dabar kompensuojamus vaistus nemokamai gauna mažas pajamas gaunantys pensininkai, vyresni kaip 75 metų amžiaus asmenys ir neįgalieji – jiems priemokas kompensuoja valstybė.

I. Šimonytė: sprendimas dėl kompensuojamų vaistų leis atsižvelgti į paciento situaciją

Seimui leidus pirmąkart rinktis ne tik pigiausią, kaip reikalaujama dabar, bet ir brangesnį kompensuojamą vaistą, sumokant tik priklausančią priemoką, medikai galės geriau atsižvelgti į individualią paciento situaciją, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

„Pagrindinė nauda yra ta, kad medikas galės atsižvelgti geriau į individualią paciento situaciją, nes yra įvairių gretutinių ligų, kitų aplinkybių, dėl kurių galbūt kažkokio pigiausio vaisto skyrimas nebūtų pageidautinas. Tai būtų mediko prerogatyva spręsti, kaip gydyti pacientą“, – žurnalistams Seime sakė premjerė.

„Kadangi tai buvo nuostata, kuri buvo numatyta Vyriausybės programoje ir koalicijos sutartyje, turbūt nenuostabu, kad jai buvo pritarta“, – pridūrė ji.

Nuo 2022-ųjų sausio keisis kompensuojamųjų vaistų išdavimo reikalavimai – Seimas leido pirmąkart rinktis ne tik pigiausią, kaip reikalaujama dabar, bet ir kitą vaistą, sumokant tik priklausančią priemoką. Už  tokias Farmacijos įstatymo pataisas ketvirtadienį balsavo 68 Seimo nariai, o šeši susilaikė.NAUJAUSI KOMENTARAI

san

san portretas
aleliuja... pagaliau nors vienas blaivus sprendimas. vieniems genriniai tinka - kitiems ne ... kas nesusidure su rimtom ligom, tas tik burna tusciai ausina kalbant, apie tai, ko nesupranta.. gana eksperimentu su zmonem. juokingiausia senoj sistemoj buvo, kad kompensuojama dalis ta pati - generinis - ne generinis... tai koks skirtumas verigynui? mano teise rinktis, kiek as pasiruosus primoketi. kiek as galiu primoketi. net vaistinej juokes vaistininkes is tos jokios logikos neturincios tvarkos. zmogaus teisiu pazeidimas ir tiek. gydytojas skiria vaista - veikliaja medziaga, o as turiu teise pasirinkti - generinis ar ne.

Tyrej.

Tyrej. portretas
Teko matyti ir klausti žmogaus, kuriam pusę maišelio buvo išrašyta brangių, kompensuojamų vaistų.Klausiau aš jo ar jis tiek išgere vaistų ,sako ne..Aš sakau jam , taip manau kad ne,nes sunaudojus tiek vaistų ,klausymas ar dar jam kada išrašytų tiek vaistų.O paklausus kodėl perka jeigu negere ur jų nereikia,sako kad gydytoją neužpyktu.Jeigu ne pirksiu tiek daug ,tada negydys mane.Supraskite kaip norite.Aš supratau, pinigai iš biudžeto kompensuoja vaistus,farmacininkai daro gerą biznį ,medikų pagalbą.Reikia- nereikia rašo kalnus kompensuojamų vaistų..

Dija

Dija portretas
Turėtų paklausti paciento kokia kainą norėtų vaistų , pigesnę arba nesvarbu.O nerašyti iš karto brangius.Buves ministras teisus ,ne kainą gydo ligą o vaistas,o sudėtis būna ta pati ir brangaus, ir pigesnio.Geras ministras Veryga buvo ,neteikia šmeižti žmogaus.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių