Alergenų gausa
Gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė dr. Algirda Krisiukėnienė pastebi, kad natūrali kalėdinė eglutė yra geidžiamas, kvapnus ir ekologiškas šventinio laikotarpio akcentas. Tačiau šventine dekoracija namų aplinkoje tampantys spygliuočiai gali lemti ir alerginių reakcijų sustiprėjimą įsijautrinusiems žmonėms. Pasak gydytojos, alergines reakcijas gali provokuoti keletas veiksnių. Vieni jų – spygliuočiams specifinį kvapą suteikiantys terpenai, kuriuos įkvepiant ar prie jų liečiantis gali atsirasti sloga, čiaudulys, akių paraudimas, odos bėrimas. Alergiją sukelia ir kanifolija – spygliuočių sakuose esanti medžiaga, kuriai įsijautrinęs yra neretas Lietuvos gyventojas. Dekoruojant kalėdinį medelį ir odai liečiantis su sakuose esančia kanifolija, gali atsirasti odos sudirgimas, paraudimas, niežulys, bėrimas.
„Manoma, kad ant natūralaus, iš miško atvežto spygliuočio gali gyventi iki 50 skirtingų rūšių pelėsinių grybelių. Lietuvoje alergines reakcijas sukelia Penicillium, Alternaria, Cladosporium ir Aspergillus šeimos pelėsiai. Uždarose patalpose jie skleidžia savo sporas, o jų įkvėpę, alergiški asmenys gali jausti į peršalimą panašius simptomus: nosies užgulimą, slogą, čiaudulį, akių perštėjimą, dusulį ar kosulį – atskleidė dr. A. Krisiukėnienė. – Skaičiuojama, kad apytiksliai septyni procentai alergiškų žmonių, namuose atsiradus Kalėdų eglutei, jaučia alerginės ligos simptomų pablogėjimą.“
Asmeninio archyvo nuotr.
Svarbu plauti dekoracijas
Gydytojos teigimu, alergiją gali sukelti ne tik gyva eglutė, bet ir jos puošmenos, bei dirbtinė žaliaskarė. Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad kalėdinės dekoracijos būna ilgai laikomos spintose, rūsiuose ar palėpėse. Čia jos prisirenka daug dulkių ir pelėsio, kurie yra dažni alergenai, sukeliantys kosulį, slogą, čiaudulį, akių paraudimą ar ašarojimą.
„Norint išvengti šių simptomų, rekomenduoju rinktis sudedamas dirbtines Kalėdų eglutes ir lengvai plaunamus kalėdinius žaisliukus. Atėjus kalėdiniam laikotarpiui, išpakuotas dekoracijas visada nuplaukite ar nuvalykite drėgna servetėle ir tik tada dekoruokite namus. Jau papuoštos kalėdinės eglutės valyti ar siurbti nepavyks, todėl dekoracija ilgainiui prikaups gana daug dulkių. Tad namų dulkių erkėms alergiškiems žmonėms rekomenduoju namuose kalėdines eglutes puošti ne anksčiau nei gruodžio viduryje ir nestatyti jų miegamuosiuose kambariuose“, – patarė ji.
Jei esate gyvos eglutės gerbėjas, bet jaučiate alergijos jai simptomus, dr. A. Krisiukėnienė siūlo ją puošti ne uždaroje namų aplinkoje, o atviroje vietoje – balkone ar terasoje. Vietoje didelio medžio taip pat galima pasirinkti spygliuočio šaką, tai bus ir ekologiškiau, ir sveikiau.
„Alergiškiems žmonės eglutes dekoruoti reikėtų dėvint pirštines bei drabužius ilgomis rankovėmis. Prieš parnešant išsirinktą medelį namo, jį reikėtų nukratyti ir nuvalyti ant kamieno ar šakų esančias dulkes, sakus, žievės liekanas. Taip sumažinsite parnešamo pelėsio koncentraciją – atskleidė gydytoja. – Patalpą, kurioje stovi eglutė, dažnai vėdinkite, drėgnai
valykite. Galima rinktis ir dirbtines eglutes, tačiau jas taip pat reikia kruopščiai nuvalyti nuo dulkių, nes jose esančios dulkių erkutės gali būti alerginių simptomų priežastimi.“
Sveikatai palankios vaišės
Alerginių reakcijų ar į jas panašių simptomų sukelia ir populiarus šventinis maistas. Pasak gydytojos, šventiniu laikotarpiu ji dažniausiai pastebi reakcijas, kurios panašios į alergines, tačiau yra nulemtos ne alergeno, bet gausaus histamino turinčio maisto vartojimo.
„Jūros gėrybės, raugintas ar marinuotas maistas, brandintas sūris, citrusiniai vaisiai, šokoladas, kava, putojantis ar raudonas vynas, alus ir panašūs produktai skatina aktyvios medžiagos – histamino, išsiskyrimą žmogaus organizme. Kuo daugiau šių produktų suvalgoma, tuo daugiau histamino išsiskiria, o ši medžiaga, ilgesnį laiką užsibuvusi kraujotakoje, sukelia odos paraudimus, niežulį, patinimus ar slogą. Todėl primenu, kad saikas šventiniu laikotarpiu yra būtina sąlyga gerai savijautai – sako dr. A. Krisiukėnienė. – Na, o tiems pacientams, kuriems yra nustatytas įsijautrinimas žuviai, jūros gėrybėms ar kviečiams, primenu, kad švenčių metu paatostogauti nuo alergijos nepavyks. Nederėtų pragauti net ir nedidelių kiekių patiekalų, kuriuose yra pavojingų alergenų, nes alerginė reakcija gali pasireikšti net ir nuo labai mažo alergeno kiekio sunaudojimo. Todėl būtina rinktis kitą, be alergeno pagamintą alternatyvą.“
Šio amžiaus rykštė
Gyvensenos medicinos ir visuomenės sveikatos specialistės Sandros Kapeliorienės teigimu, XXI amžius pasižymi tikru alergijų „bumu“. Tiek vaikai, tiek suaugusieji vis dažniau susiduria su padidėjusiomis alerginėmis reakcijomis į įvairias maisto produktų grupes, gyvūnus, namų erkutes ir kitus alergenus. Šventiniu laikotarpiu intensyviau pasireiškia alergija ne tik Kalėdų eglutei, bet ir kalėdinei gėlei puansetijai, kvepiančioms žvakėms, smilkalams, mirai, šventiniam maistui.
„Gyvos eglės kaupia pelėsius, kurie šiltose patalpose pradeda daugintis, o jų sporos patenka į astma sergančių ar alergijų turinčių žmonių plaučius. Kita vertus, dirbtinės eglės nėra išeitis, kadangi jose taip pat prisikaupia dulkių ir pelėsio – atkreipė dėmesį ji. – Pastebėta, kad dažniau alergines reakcijas sukelia būtent šviežios, ką tik iš miško atvežtos eglutės. Tad jei renkatės tikrą Kalėdų eglę, prieš parnešdami ją namo, nuplaukite vandeniu, tai padės pašalinti alergenus. Šventinį medelį geriausia statyti vėsiausioje namų vietoje. Jei alergija kyla dėl eglės spygliuose esančių pelėsių, simptomus galima palengvinti sumažinus drėgmę namuose. Vis dėlto, jei alergija pasireiškia intensyviai: ašaroja ir parausta akys, jas niežti, vargina užburkusi nosis, susilpnėja uoslė, prasideda varginantis kosulys, ima spausti krūtinę, trūksta oro, reikėtų nedelsiant eglę išnešti iš namų.“
Asmeninio archyvo nuotr.
Pasak S. Kapeliorienės, gyvai eglutei alergiški žmonės gali rinktis dirbtinę. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad sandėlyje belaukdama kitų metų ji sukaupia labai daug dulkių. Be to, tokioje eglutėje gausu sintetinių medžiagų, kurios dirgina kvėpavimo takus. Tad prieš puošiant dirbtinę žaliaskarę, būtina nuo jos ir kitų kalėdinių dekoracijų nuvalyti dulkes drėgna šluoste. Geriausia tai daryti dėvint apsauginę kaukę, kad įkvėptumėte kuo mažiau alergenų. Pasibaigus šventėms, dekoracijas ir dirbtinę eglutę supakuokite į atskirus sandarius maišus, kad ant jų kuo mažiau nusėstų dulkių.
Svarbiausia – natūralumas
S. Kapeliorienė pastebėjo, kad šiais laikais kalėdinės tradicijos yra stipriai pasikeitusios. Anksčiau eglutė būdavo puošiama Kūčių vakarą, o šiandien tai daroma vis anksčiau. Vis dėlto,
kuo ilgiau medelis stovi namuose, tuo stipresnę alergiją jis gali sukelti. Tad pašnekovė siūlo grįžti prie tradicijų ir puošti eglutę likus vos keletui dienų iki Kalėdų. Geriausias metas tai daryti – žiemos saulėgrįžos diena gruodžio 21-ąją. Tą dieną galima sugalvoti slaptą norą, kuris tikrai išsipildys.
„Rekomenduoju rinktis kuo kokybiškesnes ir natūralesnes eglutės puošmenas, kurių gamybai panaudota mažai cheminių medžiagų. Puikiai tiks kankorėžiai, džiovinti vaisiai, cinamono lazdelės, žaisliukai iš šiaudų, bičių vaško. Žinoma, reikėtų įvertinti ir tai, ar tokie žaisliukai jums nesukels į šienligę panašių alergijos simptomų – sako pašnekovė. – Savo šeimoje mes eglutę jau daugybę metų puošiame senoviniais stiklo žaisliukais, kurie pagaminti natūralesniais būdais, nei tai daroma šiais laikais.“
Pasak specialistės, alerginių reakcijų kyla ir prie šventinio stalo. Jas dažniausiai išprovokuoja pienas, kiaušiniai, riešutai, javai, žuvis, vėžiagyviai, soja. Alergines reakcijas gali iššaukti ir prieskoniai, pavyzdžiui, cinamonas ar kardamonas, bei stalo puošmenos – žvakės, smilkalai.
„Alergenų turintiems maisto produktams priskiriami kūčiukai, aguonų pienas, žirniai, pupos. Mūsų mėgstami kūčiukai gaminami iš grynų kviečių, o neretas lietuvis šiandien netoleruoja glitimo, serga celiakija. Vis daugėja ir alergijos riešutams, obuoliams, bananams atvejų. Kartais jau sunku suprasti, ką galime valgyti, o ko ne – kalbėjo ji. – Šventiniam stalui rekomenduoju rinktis kuo natūralesnius maisto produktus, valgyti daugiau daržovių ir vartoti kuo mažiau perdirbtų pusfabrikačių, kadangi maiste esančios cheminės medžiagos prisideda prie didžiulio šiuolaikinio alergijų masto.“
Naujausi komentarai