Iki nelaimės – vienas šuolis

Pajūryje, pramogų vietose ir privačių namų teritorijose tyko pavojus, apie kurį daugelis net neįtaria. Ant batutų šokinėjantys vaikai dažnai patiria sunkias traumas, o dviem mažamečiams šios linksmybės baigėsi mirtimi. Medikai traumatologai pripažino Klaipėdoje susižalojusiųjų sulaukiantys kone kasdien.

Pajūryje, pramogų vietose ir privačių namų teritorijose tyko pavojus, apie kurį daugelis net neįtaria. Ant batutų šokinėjantys vaikai dažnai patiria sunkias traumas, o dviem mažamečiams šios linksmybės baigėsi mirtimi. Medikai traumatologai pripažino Klaipėdoje susižalojusiųjų sulaukiantys kone kasdien.

Tenka ir operuoti

Kad neatsakingai naudojami tiek paprasti, tiek ir pripučiami batutai pavojingi vaikams, aiškino Klaipėdos vaikų ligoninės Traumatologijos-ortopedijos skyriaus vedėjas Džeraldas Kazys Sivickis. Gydytojas pripažino, kad šios vaikų pramogos – viena dažniausių apsilankymo traumatologijos skyriuje priežasčių.

Ant batuto patiriamos traumos – įvairios: nuo patempimų iki lūžių. Traumų pagausėjimas ypač jaučiamas vasarą.

"Atšilus orams, žymiai išauga traumų ant batutų skaičius. Vasarą kone kasdien priimu susižeidusius pacientus. Visai neseniai į ligoninę paguldėme keturmetį su lūžusiu šlaunikauliu. Bešokinėdamas vaikas kryptelėjo koją, tiek ir užteko. Kai kuriose šalyse batutai vaikams yra ribojami, nes traumų išvengti faktiškai nepavyksta. Kalbant apie pripučiamus batutus, nelaimės dažniau įvyksta dėl darbo saugos reikalavimų nesilaikymo", – akcentavo traumatologas.

Tiesa, vaikų gydytojas Dž.K.Sivickis pabrėžė, kad vaikai nukenčia net ir įrengus apsauginę tvorelę.

"Nenuoramos sulipa po kelis, susiduria vienas su kitu, atlikinėdami triukus nesėkmingai nusileidžia ir panašiai. Vienos traumos būna su didesnėmis pasekmėmis, pavyzdžiui, tenka dėti gipsą ar atlikti operaciją, kitos atsieina lengviau, gydymu vaistais. Tačiau operacijų prireikia neretai, tarkime, esant lūžiui su poslinkiu esame priversti vaikui duoti narkozę, operuoti", – paaiškino medikas.

Jo žodžiais, dažniausiai nelaimės įvyksta dėl neatsargumo ir saugumo reikalavimų nesilaikymo.

Gimtadienio proga – mirtis

Linksmybės pripučiamuose batutuose gali baigtis ir mirtimi. Praėjusią savaitę Estiją sukrėtė skaudi tragedija – Tartu mieste pramogaudami ant pripučiamo batuto žuvo du vaikai. Dar keli sunkiai sužeisti mažamečiai paguldyti į ligoninę.

Pripučiamą batutą gimtadienio šventės proga vaikams išnuomojo tėvai. Nelaimė įvyko, kai vėjas nuo žemės pakėlė 300 kg sveriantį įrenginį kartu su šokinėjusiais mažamečiais.

Tinkamai nepritvirtintą 20 kv. metrų ploto batutą vėjo gūsis nusviedė kelias dešimtis metrų.

Kas atsakingas už aštuonerių berniuko ir šešerių mergaitės linksmybes, pasibaigusias mirtimi, aiškinasi policija. Pripučiamą batutą žmonėms išnuomojo ir sumontavo privati bendrovė.

Batutus gimtadieniams ir kitoms šventėms nuomojantis klaipėdietis verslininkas pasakojo, kad didieji pramoginiai batutai gali sverti net iki 350 kg, tačiau nupūsti gerai nepritvirtintą įrenginį – nesudėtinga.

"Jie yra masyvūs, kaip burė, ir sukelia didelį pasipriešinimą vėjui, kuris nepritvirtintą batutą gali tiesiog pakelti. Juk jo viduje – oras, todėl, net ir sverdamas daug, batutas yra lengvas", – komentavo pašnekovas.

Pasak vienos draudimo bendrovės vyriausiosios asmens žalų ekspertės Alytės Balkuvienės, dažniausiai pasitaikantys nelaimingų atsitikimų su batutais atvejai – šokinėjant patempti raiščiai, raumenys, sužeisti dantys.

"Dažniausiai susižeidžia vaikai, kurie mėgsta eksperimentuoti ir atlikti įvairiausius triukus. Didžiausia nelaimių tikimybė kyla tada, kai ant batuto tuo pat metu šokinėja keli žmonės, o apsauginis tinklelis neįrengtas. Labai lengva susižeisti ir nerūpestingai nušokant nuo batuto", – aiškino ekspertė.

Tėvai geria, vaikai šokinėja

Kalbinti pašnekovai vieningai sutiko, kad nelaimių priežastimi dažnai tampa pačių tėvų neatsakingumas. Žaisti batutuose atžalas be priežiūros palikę gimdytojai užsiima savais reikalais.

"Daugeliu atvejų tai yra nepriežiūra. Tarkime, žmonės organizuoja gimtadienį, išsinuomoja ar patys turi batutą ir, juose palikę vaikus, linksminasi. Tėvai atsipalaiduoja manydami, kad uždėjus apsauginę tvorelę vaikams bus saugu. Nieko panašaus", – įspėjo gydytojas Dž.K.Sivickis.

Mediko teigimu, kol tėvai linksminasi, mažamečiai nesikuklina pademonstruoti išmoktų triukų, besibaigiančių traumomis.

"Vaikai išdarinėja juose, ką nori, todėl susiduria vienas su kitu. Įsivaizduokite, jei ant jūsų užkrenta pašokęs į aukštį kokių 40 kilogramų vaikas. To visai pakanka nulaužti ranką. Dažnai netinkamai nusileidžiama, juk batutas gali aukštai išmesti į orą, o kritimas ant spyruokliuojančio pagrindo yra rimtas. Jei nėra apsaugų, vaikai nukrenta ant žemės, įkiša koją į tarpą, todėl būtina juos prižiūrėti", – įspėjo ortopedas-traumatologas Dž.K.Sivickis.

Įvairių tipų batutus nuomojantis klaipėdietis pasakojo girdintis klientų komentarus, esą kol vaikai pramogauja, atsiranda laiko nuveikti suplanuotus darbus.

Verslininkas prisiminė atvejį, kai gerokai įkaušę tėvai nenorėjo prisiimti atsakomybės už batuto sugadinimą. Tačiau rytą išsiblaivę atsiprašinėjo.

"Kartą atidavė suplėšytą ir apie tai neįspėjo, bet buvo vėlus vakaras – klientai šventė, buvo neblaivūs, tad įrodinėjo, kad tokį jį gavo ir yra nekalti. Tačiau rytą tokių išsišokėlių kalbos būna kitokios", – neslėpė vyras.

Kainos – ne trukdis

Mieste švenčių metu ar paplūdimiuose įrengti paprasti ir pripučiami batutai mažamečiams – tikras džiaugsmas. Šiuos įrenginius galima išsinuomoti vaikų gimtadieniams bei kitiems renginiams.

Nuomos kainos – aukštos, tačiau tėvai pinigų šiai pramogai per daug negaili.

Kainos priklauso nuo savaitės dienos. Savaitgaliais ir švenčių dienomis jos didesnės. Mažas batutas parai tėvams atsieina apie 30–60 eurų, o didesnių kainos svyruoja nuo 80 iki 170 eurų tam pačiam laikui.

Siūlantis dviejų tipų batutus – nedidelius, 2–7 metų mažyliams, ir didesnius, skirtus 12–14 metų vaikams, klaipėdietis pasakojo klientų nestokojantis: "Dirbame trejus metus, tačiau turime ir nuolatinių klientų. Žmonėms tai gana patogu, girdime atsiliepimus, esą palikome vaikus, galime laisviau jaustis, užsiimti savais reikalais".

Tiesa, pašnekovas atskleidė, kad klientai bando sutaupyti gudraudami – užuot mokėję daugiau ir pirkę didesnį batutą pagal savo vaikų amžių ir šokinėjančių mažamečių skaičių, išsinuomoja mažesnius. Taip jie rizikuoja savo atžalų saugumu. "Per kelerių metų patirtį išmokome atskirti gudraujančiuosius", – šypsojosi pašnekovas.

Vyras užsiminė, kad dažnai batutų prekyba užsiima ir pavieniai asmenys, patys įsigiję, tačiau nenaudojantys įrenginio. Su savo paslauga pastarieji sėkmingai konkuruoja pasiūlydami mažesnes nei rinkos kainas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių