Save pristatanti kaip mažų kainų vaistinė, "Camelia" kas mėnesį skelbia daugybės preparatų kone perpus mažesnių kainų akcijas. "Jei galima taip pigiai parduoti, vadinasi, kainos yra nerealios", – stebisi net kolegos.
Vilionei – kaina ir žodžiai
Vaistinių tinkle "Camelia" visą liepos mėnesį vyko mažų kainų akcija. Buvo skelbiama, kad daugybei vaistinių preparatų taikoma 40 proc. nuolaida. Šie preparatai – daugiausia maisto papildai.
Prie vienų iš jų rašoma tiksli įprastinė kaina, nurodoma, koks nuolaidos dydis ir kokia kaina su nuolaida. Pavyzdžiui, nakvišų aliejus "Vivavit 1 000 mg" 180 kapsulių kainavo 56 litus 81 centą. Jam taikoma, deja, ne 40, o 30 proc. nuolaida, taigi mokėti tenka 39 litus 77 centus.
"Sutaupote 17 litų 04 centus", – rašoma vaistinių tinklo "Camelia" akcijų reklamos leidinyje. Kainą pasitikslinus vienoje vaistinių, jos darbuotoja paragino: pirkite, būtinai pirkite, nes dabar – akcija.
Dar beveik 19 litų buvo galima sutaupyti perkant akcinį maisto papildą "Sanarvit". Jo kaina nuo 46,75 lito buvo sumažėjusi iki 28,05 lito. Apie jį reklamos leidinyje sukurta visa odė.
"Sąnariai lemia mūsų paslankumą ir sąnarių amplitudę. Su amžiumi sąnariai dyla ir jų visiškai atstatyti neįmanoma, todėl jais reikia rūpintis nuolatos. Sąnarių judrumą nulemia daugelis veiksnių, kurių pagrindiniai yra fizinis aktyvumas ir mityba. Dažnai pasitaiko, kad vartojamame maiste nepakanka įvairių elementų, kurie būtini sąnariams, todėl patariama savo mitybą papildyti įvairiais elementais. "Sanarvit" ypač rekomenduojama vartoti pagyvenusiems žmonėms, esant sąnarių skausmams ir osteoartrito požymiams, sportininkams ir žmonėms, patiriantiems didesnį nei įprasta fizinį krūvį", – rašoma "Camelia" reklamos leidinyje.
Gydytojai kategoriškai neigia
Susigundžiusiesiems pigesniu "Sanarvit" nurodoma, kad dėl išvardytų indikacijų ir naudos šio maisto papildo reikia gerti po vieną kapsulę per dieną.
Vadinasi, viena pakuotė už beveik 47 litus – vienam mėnesiui. Sąnariais rūpinantis nuolatos ir vartojant nevisavertį maistą, "Sanarvit" taip pat reikia gerti nuolat. Perkant akcinį papildą beveik kas trečia pakuotė išeina nemokamai. Argi akcija – ne jaukas?
"Esant pradinėms sąnarių ligų stadijoms, maisto papildai galbūt ir turi kažkokį efektą. Aš asmeniškai labai daug vilčių į maisto papildus nededu, jų poveikį vertinu gana rezervuotai", – paprašytas pakomentuoti "Sanarvit" galią, atsakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Ortopedijos ir traumatologijos klinikos skyriaus vadovas mokslų daktaras Arūnas Vertelis.
Tokio maisto papildo kaip "Sanarvit" prityręs gydytojas traumatologas, gydantis žmones dėl kelio ir klubo sąnarių, iš viso nėra girdėjęs. Galbūt girdėjo LSMU Reumatologijos klinikos medikai, gydantys osteoartritą?
"Nėra mediciniškai ir moksliškai pagrįstų klinikinių tyrimų, kurie įrodytų maisto papildų naudą gydant osteoartritą. Tai sakau vienareikšmiškai. Nėra mokslinių įrodymų, kad šitie preparatai turi bent kokį terapinį poveikį. Mano požiūris į juos yra šimtu procentų neigiamas", – LSMU Reumatologijos klinikos docentė, šalyje žinoma gydytoja reumatologė Margarita Pileckytė kategoriškai neigia bet kokių maisto papildų naudą.
Palaiko pažinimo funkciją?
Vis dėlto vaistinėje "Camelia" už prekystalio stovinti farmacininkė nė kiek nesidrovėdama suokia ne tik apie mažų kainų akcijos privalumus, bet ir apie maisto papildų naudą.
"Neurozan" – platus ir subalansuotas vitaminų, mineralų ir aktyviųjų elementų kompleksas. "Neurozan" sudedamosios dalys padeda palaikyti normalią protinę veiklą, nervų sistemos veiklą, psichologinę būklę ir pažinimo funkciją", – skaito vaistininkė ir rodo maisto papildų pakuotę, kurios kaina – 101 litas 84 centai.
Pamačiusi išpūstas mano, pirkėjos, akis, ji skuba raminti: tik dabar tokia kaina, tuoj akcija baigsis, ir šis "Neurozan" kainuos 127 litus 30 centų. Išties kainos skirtumas – 26 litai yra nemaži pinigai. Stresas kankina visus tarsi epidemija, jis sukelia daugybę ligų, todėl pagalba nervų sistemos veiklai daug kam neprošal.
Vis dėlto nepatiklieji svarsto: ar tikrai šis maisto papildas už daugiau nei šimtą litų bus veiksmingas? Juolab kaip jis padės palaikyti normalią protinę veiklą, pažinimo funkciją? Ką iš viso tai reiškia?
Vyrai visada bus pasiruošę
Visą liepą "Camelia" siūlė pigiau maisto papildų vyrams. Net šūkį sukūrė: "Su "Prelox" jūs visada pasiruošęs!" "Prelox" praėjusį mėnesį vietoj pusantro šimto lito kainavo penktadaliu mažiau.
Dar išradingasis vaistinių tinklas siūlė nereceptinių vaistinių preparatų, tarp kurių – įvairios paskirties prekės, pradedant skirtomis alergijos simptomams lengvinti, burnos ertmės uždegimui gydyti, karščiavimui ir skausmui malšinti, baigiant šampūnais.
Įdomu tai, kad drėkinamuosius akių lašus ir kapsules nuo pilvo pūtimo "Camelia" vadina medicinos prietaisais. Pirmajam jų taikoma 20 proc. nuolaida, antrąjį perkant moki už vieną, gauni du.
"Camelia" vilionių sąrašą būtų galima tęsti.
"Negražiai atrodo tos akcijos. Jei galima daug pigiau parduoti, vadinasi, kainos yra nerealios", – griežtai ir tvirtai pasisako LSMU Farmacijos fakulteto profesorius, Lietuvos farmacijos sąjungos prezidentas Eduardas Tarasevičius.
Tai, anot profesoriaus, yra apgalvotas žmonių apgaudinėjimas ir išnaudojimas. O kaip jis vertina pačius maisto papildus?
"Veikliųjų medžiagų dozės maisto papilduose yra labai mažos. Vitaminai prilygsta kiekiui, koks yra vaisiuose, daržovėse. Jei žmonės jų nevartoja, gali vartoti papildus. Tačiau ar tikrai juose yra tai, kas nurodoma? Ar tai nėra vien baltos tabletės ar kapsulės", – ne vien retoriškai klausia ir svarsto profesorius E.Tarasevičius.
Maisto papildų kontrolė priskirta Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Jais gali būti prekiaujama ir ne vaistinėse, kaip yra užsienio šalyse, kas leidžiama ir pas mus.
Tačiau šios prekybos atskirai nuo vaistų niekas nesiima. Vargu ar ji būtų paklausi, jei pirkėjams nesiasocijuotų su vaistais, juolab būtų prekiaujama ne vaistinėse.
"Negeras dalykas, – dar kartą prie akcijų grįžta profesorius E.Tarasevičius. – Tokios nuolaidos vykstant akcijoms negali būti. Tai rodo, kad kažkas ne taip. Gali būti pigiau tik keli procentai."
Pats pelningiausias verslas
Akivaizdu, kad prasilenkiant kai kurių vaistinių preparatų bei maisto papildų pasiūla ir paklausai, griebiamasi įvairių gudrybių.
"Kainos aukštos, gyventojų nedaugėja, o ateinančiųjų į rinką yra. Tik reguliavimo nėra, kas nori, tas ir registruoja tuos papildus. Neribojamas ir vaistų registravimas", – apgailestauja profesorius E.Tarasevičius.
Tai liudija, kad vaistų verslas yra labai pelningas. Registruojant maisto papildus aklai pasitikima gamintojo pateikta medžiaga. Patikrinimai – kiekvienos valstybės vidaus reikalas. Lietuvos farmacijos sąjungos prezidento įsitikinimu, reikia tikrinti ir vaistus, be kontrolės negalima palikti net ir garsių kompanijų seniai gaminamų medikamentų.
"Neklysta tik tas, kas nedirba. Vartotojas turi būti apsaugotas", – pabrėžia profesorius E.Tarasevičius.
Žmonės nori būti sveiki ir susirgę griebiasi vaistų. Kasdien girdėdami ir matydami maisto papildų reklamą užkimba ant meškerės. Išvadą patys pasidaro tik tada, kai, pabrėžia profesorius, vartoję reklamuotus pigiau įsigytus maisto papildus nesulaukia to efekto, kuris reklamuojamas.
Kai skelbti negalima
"Rengiamos akcijos leidžia klientams pasirinkti, kurioje vaistinėje jiems pirkti ir sutaupyti. Vykstant akcijoms ateina klientai, kurie anksčiau pirkdavo kitose vaistinėse, todėl pardavimas tik persiskirsto tarp vaistinių", – paprašius pakomentuoti akcijų naudą vaistinių tinklui "Camelia", atsakė jo atstovė Vilma Balčiauskaitė.
Į klausimą apie reklamos akcijų leidinyje nurodytą kai kurių preparatų, pavyzdžiui, "Oftagel", "Prostamol uno", "Carsil" konkrečią kainą be jokių nuolaidų, V.Balčiauskaitė paaiškino, kad tai – vaistiniai preparatai, kuriems pagal įstatymą draudžiama skelbti nuolaidas.
Tačiau reklamos leidinyje jie įrašyti. Vadinasi, nuolaidos jiems taikomos, tik nenurodoma, kokios – skelbiama kaina jau su nuolaida.
Derina su suinteresuotaisiais
Šiuo metu Lietuvoje negalima reklamuoti tik kompensuojamųjų vaistų. Reklamuojant kitus vaistinius preparatus draudžiama daryti poveikį gyventojams, įkyriai siūlant vaistinius preparatus, nurodant kainų sumažinimą.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis inicijavo Farmacijos įstatymo pataisas, kad Lietuvoje būtų draudžiama bet kokiais būdais reklamuoti gyventojams receptinių vaistinių preparatų, taip pat priemokos už kompensuojamuosius vaistus sumažinimą.
Deja, Vyriausybė, pasiūlymą svarsčiusi liepos viduryje, jam nepritarė. Dokumentas grąžintas iniciatoriams tobulinti ir toliau derinti su suinteresuotomis institucijomis.
Kol yra šitaip, rugpjūčio 1-ąją nuo pat ryto "Camelia" paskelbė naują akcijų reklamos leidinį. Jame vėl daugybė maisto papildų 40 proc. pigiau, nereceptinių vaistinių preparatų, kosmetikos.
Taigi vėl bėgte į vaistinę? Tačiau ar verta? Jei liepą nenusipirkote nakvišų aliejaus "Vivavit" 30 proc. pigiau, visą rugpjūtį bus galima gauti panašaus maisto papildo – "Nakviša plius agurklė moterims vivavit" su dar didesne – 40 proc. nuolaida, vietoj 49,79 lito mokant 29,87 lito.
Ak, kaip mums padeda taupyti "Camelia." Tiesa, šio preparato kapsulių kiekis pakuotėje mažesnis nei nakvišų aliejaus.
Nei vaistas, nei maistas
Maisto papildas – tai maisto produktas, skirtas įprastam maisto racionui papildyti. Maisto papildai rinkai tiekiami dozuotomis formomis – kapsulėmis, pastilėmis, piliulėmis, tabletėmis, kitomis panašiomis formomis ir miltelių maišeliais, ampulėmis, buteliukais su lašų dozatoriais ir kitomis panašiomis skysčių ir miltelių, skirtų vartoti mažais dozuotais kiekiais, formomis.
Lietuvos ir Europos Sąjungos teisės aktai draudžia reklamuojant maisto papildus teigti apie jų (ar jų sudėtyje esančių sudedamųjų dalių) gydomąsias ar profilaktines savybes, išskyrus tuos atvejus, kai tokius teiginius patvirtina Europos Komisija.
Nepaisant to, kad maisto papildai laikomi maisto produktais, jie skirti tik įprastam maisto racionui papildyti ir neturėtų būti vartojami kaip maisto pakaitalai.
Naujausi komentarai