Atsargiai – paracetamolis: kaip juo neapsinuodyti?

  • Teksto dydis:

Medikai pastebi: išaugus sergančiųjų peršalimo ir viršutinių kvėpavimo takų ligomis skaičiui, padaugėjo ir apsinuodijimo paracetamoliu atvejų. Taip gali atsitikti, kai žmogus vartoja ir paracetamolį, ir kitus vaistus, į kurių sudėtį jis įeina.

Toksinė vaisto dozė

Pajutus peršalimo, gripo ar kitų viršutinių kvėpavimo takų simptomus, dažnas griebiasi skausmą, uždegimą, karščiavimą malšinančio paracetamolio.

„Pastaruoju metu teko konsultuoti pacientus, kurie savarankiškai 3–5 paras gydėsi paracetamoliu, o per parą suvartoto vaisto kiekis viršijo 10 g. Tai neabejotinai toksinė vaisto dozė, sukelianti ūminį kepenų pažeidimą, dėl kurio yra buvę atvejų, kai pacientai buvo gydomi reanimacijoje arba neišgyveno. Svarbu tai, kad specifinių perdozavimo požymių nėra, o kepenų pažeidimo simptomai yra ženklas, kad paracetamolio perdozavimo gydymas jau yra pavėluotas“, – sako Kauno klinikų gydytojas toksikologas Jonas Šurkus.

Neviršyti paros dozės

Svarbiausia vartojant paracetamolį – neviršyti didžiausios rekomenduojamos paros vaisto dozės. Suaugusiam žmogui tinkama vaisto dozė – 60 mg vienam paciento kūno svorio kilogramui per parą. Vidutinio kūno sudėjimo žmogui maksimali paracetamolio paros dozė siekia apie 4 g (4 000 mg).

„Tačiau, jei pacientas sveria mažiau nei 50 kg, ši dozė bus mažesnė“, – atkreipia dėmesį Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė. Gydytoja pabrėžia: jei žmogus sveria 80 kg ar daugiau, vis tiek negalima viršyti maksimalios 4 g paracetamolio paros dozės. Vaikams įprasta paracetamolio dozė – 10–15 mg vienam kilogramui kūno svorio vienos dozės metu, kas 6 val. (iki 5 kartų per parą).

Specifinių perdozavimo požymių nėra, o kepenų pažeidimo simptomai yra ženklas, kad paracetamolio perdozavimo gydymas jau yra pavėluotas.

Dažnas, griebęsis vaistų, pamiršta, kad paracetamolio yra daugelyje vaistų nuo peršalimo. Todėl, vartojant ir paracetamolį, ir kitus vaistus nuo peršalimo, išauga rizika apsinuodyti šiuo vaistu. Lietuvoje 37-iais pavadinimais registruoti 84 vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra įvairus kiekis paracetamolio. „Kai kuriuose milteliuose geriamajam tirpalui paracetamolio kiekis siekia ir 1 000 mg (t. y. 1 g), – teigia J. Šurkus. – Noriu pabrėžti, kad ne tik paracetamolis, bet ir kiti temperatūrą mažinantys vaistai pasižymi toksinio poveikio tikimybe.“

Apskaičiuoti ir užsirašyti

S. Stankevičiūtė priduria: prieš vartojant vaistą, būtina atkreipti dėmesį, ar nebuvo vartota kitų preparatų, kuriuose yra paracetamolio, ir apskaičiuoti, koks paracetamolio bendras paros kiekis jau suvartotas.

Gydytojai pataria, vartojant paracetamolį ir jo turinčių preparatų, užsirašyti, kokias dozes, kurią valandą išgėrėte, – tai padės sekti vaisto kiekio suvartojimą.

Vis dėlto gydytoja klinikinė farmakologė S. Stankevičiūtė ragina nedelsiant kreiptis į gydytojus, jei kurį laiką buvo vartojamas paracetamolis ar kiti sudėtiniai vaistai, kuriuose buvo paracetamolio, ir pacientas pajuto pykinimą, pilvo skausmą, odos niežulį ar pakito sąmonės būsena.


Kaip atpažinti apsinuodijimo simptomus ir padėti nukentėjusiajam?

Jei įtariate apsinuodijimą vaistais, reikėtų nedelsiant skambinti į Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyrių tel. (8 5) 236 2052. Čia dirbantys gydytojai toksikologai konsultuoja visą parą.

Kauno klinikų nuotr.

Apsinuodijimo paracetamoliu simptomai

• Labai svarbu atminti, kad apsinuodijus paracetamoliu gali atsirasti sunkių kepenų pažeidimų. Pirmąją parą žmogus gali nejausti jokių simptomų, bet jį gali varginti silpnumas, pykinimas, vėmimas. Antrąją parą būklė gali apgaulingai pagerėti: išnyksta pykinimas, padidėja aktyvumas, atsiranda apetitas, o nematomai tuo pačiu metu kepenų funkcija trinka. Trečiąją, kartais ketvirtąją parą būklė vėl blogėja, vėl vargina vėmimas, atsiranda gelta, skausmas kepenų srityje, mieguistumas, pacientas gali tapti neramus.

• Pažymėtina ir tai, kad, vartojant alkoholį, sergant kepenų ligomis ar vartojant kitus vaistus, kurie toksiškai veikia kepenis, net ir gydomoji paracetamolio dozė gali sukelti sveikatos sutrikimų. Tačiau, net ir nesant kitų rizikos veiksnių, kelias dienas iš eilės vartojant didelę minėto vaisto dozę, gali atsirasti toksinis poveikis kepenims.


Vartojant vaistus nuo peršalimo svarbu žinoti

• Prieš perkant net ir paprastą, nuolat vartojamą nereceptinį vaistą peršalimui gydyti, verta iš pradžių pasikonsultuoti su vaistininku – priklausomai nuo ligos simptomų ir gretutinių ligų ar kitų vartojamų vaistų, jis gali padėti parinkti tinkamesnį preparatą arba patikslinti šio dozę.

• Svarbu nepamiršti, kad vaistiniai preparatai, turintys tą pačią veikliąją medžiagą, yra registruoti skirtingais pavadinimais, nes juos gamina skirtingos farmacijos kompanijos. Tokiu atveju iškyla grėsmė nusipirkti  tos pačios sudėties vaisto tik skirtingais pavadinimais.

• Ypač reikia atkreipti dėmesį perkant sudėtinius vaistinius preparatus, turinčius ne vieną, o kelias veikliąsias medžiagas. Būtina atminti, kad bereikalingas vaisto ar kelių vaistų tuo pačiu metu vartojimas paciento būklės nepagerina, o tik didina nepageidaujamų reakcijų riziką. Todėl, prieš perkant sudėtinį vaistinį preparatą, rekomenduotina vaistininkui išvardyti tikslius negalavimų simptomus.

• Vienu metu vartokite tik vieną preparatą, kurio sudėtyje yra paracetamolio. Nevartokite didesnės dozės, nei nurodyta. Taip pat pavojinga kelias dienas iš eilės suvartoti maksimalią šio vaisto dozę.

• Jeigu peršalote, nepersistenkite gydydamiesi namuose: paracetamolio gali būti peršalimui gydyti skirtų įvairių tablečių ir arbatų sudėtyje.

• Vaistus, kurių sudėtyje yra paracetamolio, atsargiau reikėtų vartoti vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms, mat ir vienų, ir kitų organizmas į šį vaistą gali reaguoti jautriau. Be to, vyresnio amžiaus žmonės neretai vienu metu vartoja kelis vaistus, tad rizika patirti nepageidaujamų reakcijų yra dar didesnė.

• Visais atvejais būtina atidžiai skaityti pakuotės lapelį, vaisto sudėtį. Jei pakuotės lapelio nerandate, jei jis kažkur pasimetė, visą reikalingą informaciją galima rasti VVKT interneto svetainėje vvkt.lt, rubrikoje „Vaistų paieška“. Tereikia įrašyti ieškomo vaisto pavadinimą.NAUJAUSI KOMENTARAI

yja

yja portretas
kaip pasveikt be vaistų ir likt gyvam nuo jų?

senis

senis portretas
čia vaistas kuris po biški varo į kapus.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių