Specialistai: vaikus žaloja ir psichologinis smurtas

 • Teksto dydis:

Lietuvoje tėvų skyrybas kasmet išgyvena beveik 7 tūkst. vaikų. Nors kiekvienam jų tai didelė tragedija, dažnas patiria dar stipresnį sukrėtimą, kai vieno iš tėvų, dažnai prisidedant artimiesiems, yra nuteikiamas prieš kitą tėvą, sukeliant tėvų atstūmimo sindromą.

Formali deklaracija

"Nors formaliai Lietuvoje deklaruojama, esą abu tėvai yra lygiaverčiai, priimti įstatymai įpareigoja abu tėvus vienodai rūpintis vaiku, tačiau, kalbant apie tėvų atstūmimą, net vaiko teisių specialistai dažniausiai lieka pasyviais stebėtojais ir apsiriboja rekomendacijomis tėvams tartis, nors vaikas patiria žalojantį psichologinį smurtą", – pastebi Lygiavertės tėvystės asociacijos (LTA) pirmininkė Asta Galinienė.

Tėvų atstūmimas – reiškinys, dažniausiai pasitaikantis skyrybų metu, kai vienas iš tėvų, dažniausiai tas, su kuriuo vaikas lieka gyventi, neretai padedamas artimųjų ar netinkamai talkinančių specialistų, psichologiškai manipuliuodamas vaiku, nuteikia jį prieš kitą tėvą. Kiekvienais metais balandžio 25-ąją minima Pasaulinė tėvų atstūmimo supratimo diena.

Požiūris keičiasi

Aktyviausiai Lietuvoje šioje srityje veikiančios organizacijos, Lygiavertės tėvystės asociacijos pirmininkė A.Galinienė pažymi, nors ir lėtai, pastebimas vis didesnis mūsų institucijų suvokimas, kad nuteikti vaikus prieš vieną iš tėvų yra žalojantis, smurtinis elgesys.

"Mes jau suvokėme, kad beržinė košė yra nepateisinamas smurtas, su kuriuo reikia kovoti. Tačiau institucijos vis dar nepakankamai dėmesio skiria sunkiam psichologiniam smurtui, kai vaikas nuteikiamas prieš vieną iš tėvų. Neretai specialistai, neturėdami specialiųjų žinių, netgi prisideda prie tėvų atstūmimo stiprinimo", – sako A.Galinienė.

Dažniausiai pasitaikantys metodai – apkaltinti kitą tėvą fiziniu smurtu, netinkamu seksualiniu elgesiu, svaigalų vartojimu arba inicijuoti kitus nepagrįstus kaltinimus, stengiantis pradėti, o vėliau – kiek įmanoma, užvilkinti tyrimą. Tuomet neretai, net nesant jokių tokios veiklos įrodymų, apkaltintam tėvui keliems mėnesiams apribojami pasimatymai su vaiku.

"Keli mėnesiai – vaikui labai ilgas laiko tarpas, kurio metu didėja jo psichologinė atskirtis su tėvu ar motina, kurio negali matyti. O jei tuo metu dar jis veikiamas negatyvios informacijos apie jį, tai dažnai po to vaikas visam laikui atsisako matytis su kitu tėvu", – pasakoja A.Galinienė.

Prie tėvų atstūmimo prisideda susiklosčiusi teisminė praktika, kai, tėvams nesutariant, paprastai skiriama tokia laikinoji vaiko priežiūros tvarka, kai vienas iš tėvų gali su vaiku bendrauti labai ribotą laiką, kartais tik kelias valandas per savaitę, arba tik dalyvaujant psichologui.

Būtinas proveržis

Vienas LTA steigėjų Ramūnas Kvietkauskas teigia, kad nors vaiko teisių specialistų, psichologų, teisėjų išprusimas Lietuvoje ir didėja, tačiau jie vis dar nesiryžta imtis jokių efektyvių, pažangesnėse šalyse taikomų pagalbos priemonių.

"Į mūsų asociaciją nuolat kreipiasi vis nauji nuo tėvų atstūmimo nukentėję tėčiai ir mamos, todėl akivaizdu, kad specialistai vis dar neužkardo šio psichologinio smurto prieš vaikus ankstyvose stadijose, kai tai padaryti lengviausia", – teigia R.Kvietkauskas.

Vienas efektyviausių ir vaiko psichinei sveikatai geriausių būdų išlaikyti santykį su abiem tėvais bei užkirsti kelią tėvų atstūmimui ankstyvose jo stadijose – lygiavertė tėvystė, kai vaikas su abiem tėvais praleidžia vienodai arba labai panašiai laiko. "Tačiau Lietuvoje mums žinomi vos keli atvejai, kai teismas paskyrė lygiavertę tėvystę tėvams, nesutariantiems dėl vaiko priežiūros. Paprastai vienas iš tėvų lieka tik savaitgaliniu tėčiu ar mama, o tai, įrodyta moksliniais tyrimais, tik didina vaiko atskirtį su tuo tėvu", – sako R.Kvietkauskas.

Neretai specialistai, neturėdami specialiųjų žinių, netgi prisideda prie tėvų atstūmimo stiprinimo.

Neseniai publikuotame tyrime apie lygiavertės tėvystės paplitimą Šiaurės Amerikoje ir Europoje, Lietuva net nebuvo įtraukta į statistiką, nes mūsų šalyje tokia praktika praktiškai netaikoma, nors statistinis tirtų šalių vidurkis yra 5,7 proc., o labiausiai pažengusioje Švedijoje – net kas penktoje šeimoje skyrybų atveju taikoma lygiavertė tėvystė.

"Neabejoju, kad prioritetą suteikus lygiavertei tėvystei, o kitas vaiko priežiūros tvarkas skiriant tik tuomet, kai po lygiai laiko tėvai su vaiku negali praleisti dėl objektyvių kliūčių (pvz., tėvai gyvena labai toli vienas nuo kito arba vienas tėvų – smurtautojas), visuomenė būtų daug sveikesnė. Psichologinis smurtas, nuteikiant vaiką prieš vieną iš tėvų, neretai padaro net daugiau žalos nei fizinis. Ne veiltui tėvų atstūmimas pažangiausių pasaulyje specialistų įvardijamas kaip pati žiauriausia psichologinio smurto prieš vaikus forma. Todėl su juo reikėtų kovoti taip pat griežtai. Tikimės, kad informacijos apie tėvų atstūmimą sklaida prisidės prie to, kad netrukus mūsų vaikai pradės gauti tinkamą pagalbą. Juk tam nereikia brangios aparatūros – užtenka specialistams pasiskaityti įrodymais grįsto mokslo rekomenduojamas metodikas ir pradėti jas taikyti", – viliasi R.Kvietkauskas.

Lygiavertės tėvystės asociacija glaudžiai bendradarbiauja su daugeliu nevyriausybinių organizacijų užsienyje, neseniai buvo priimta į Tėvų atstūmimo studijų grupės ("Parental Alienation Study Group") organizuojamą konsorciumą, suburtą koordinuotai tarptautinei veiklai šioje srityje.NAUJAUSI KOMENTARAI

tai

tai portretas
vyksta del nelygybes sindromo ir kapitalistynio gobsumo kur moralei nebelieka vietos tai apie koki aukleima o dar meile gali buti kalba ?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių