Neperdekite: ilgalaikio streso sindromas – pražūtingas

Psichologė, ugdomojo vadovavimo specialistė Inga Juodkūnė perspėja: viršvalandžiai, darbas namuose, atsakinėjimas į elektroninius laiškus vakarieniaujant – vienas iš tiesiausių kelių į perdegimą. Atpažįstate save?

– Perdegimo sindromas – naujas terminas. Ką jis reiškia?

– Atsakysiu taip: kenčiančio nuo perdegimo sindromo žmogaus darbas arba veikla tampa visu jo pasauliu. Šalia gali būti šeima, draugai, jeigu jų dar likę, bet iš esmės, veikla, kuria žmogus gyvena, yra viskas. Netgi save toks žmogus suvokia susitapatindamas su veikla ir jos rezultatais. Jeigu taip yra, tai požymis, kad reikėtų savo darbams pasakyti "stop" ir padėti šauktuką, kad yra negerai. Negerai, nes nėra laiko šeimai, sau, atskiro laiko darbui. Yra tik darbas.

– Tai kodėl šis sindromas vadinamas būtent perdegimo sindromu?

– Pirmąjį kartą perdegimo sąvoka pavartota 1974 m. vokiečių̨ kilmės JAV psichoanalitiko Herberto Freudenbergio. Perdegimas yra siejamas su ilgalaikiu stresu, kuris tęsiasi nuolatos. Tačiau tuomet, kai patiriame stresą, būsena yra tokia, tarsi plūduriuotume ir žinotume, kad ta situacija pasibaigs, esama problema išnyks ir vėl grįšime į savo vėžias.

Perdegimo atveju tarsi išnykstame toje problemoje. Situacija pasikeičia, bet problema išlieka. Sudegimas – tarsi skendimas pelkėje: vis bandai išlipti, bet pats jau negali. Stresą galėtume lyginti su plaukimu per audrą, bet ji kažkada pasibaigia ir tada viskas nurimsta, o perdegimo atveju ir audrai nutilus niekas nesibaigia, viskas tęsiasi ir virsta į emocinį, fizinį išsekimą, depersonalizaciją.

– Kaip jaučiasi žmogus, praradęs savo identitetą?

– Tai būsena, kai žmogus praranda santykį su savimi. Jis tampa tik kai kurių funkcijų atlikėju. Jo vaidmenys, kaip mamos, dukros, sūnaus, tėvo ar draugės, egzistuoja, bet yra formalūs. Tai situacija, kai nepereiname iš vieno vaidmens į kitą, suvokiame save labai siaurai. Tada atrodo, kad bet koks pabuvimas su draugais yra laiko švaistymas, nes tuo metu nesukuriame produkto, kurį sukurtume darbe.

Nuolatinis laiškų tikrinimas, nuolatinis skambinimas kolegoms. Visos mintys ir mes patys, nors fiziškai galime būti su draugais ir su šeima, dirbame visą laiką. Atsigulame su mintimis apie darbą ir atsikeliame su tomis pačiomis. Tuomet ir atostogos yra didžiausias košmaras, nes nežinome, ką per jas veikti. Juk negalėsime dirbti! Net nesuprantame, kaip galime negalėti dirbti, nes darbai kaupiasi ir be mūsų, atrodo, viskas sugrius.

– Ar galima sakyti, kad perdegimo sindromas būdingas tam tikro tipo žmonėms?

– Taip. Jis būdingesnis tiems, kurie linkę kontroliuoti. Taip pat – perfekcionistams, o jie linkę į darboholizmą. Perfekcionistai savo lūkesčius turi žūtbūt įgyvendinti iki galo ir, jeigu to nepadaro, kaltina save. Tai yra vienas iš tiesiausių kelių į perdegimą.

– Kokių profesijų žmonėms būdingas perdegimo sindromas?

 


Šiame straipsnyje: perdegimasstresasnuovargis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Vita

Vita portretas
perskaiciau...tikra tiesa. gal ir nevisai i tema,bet 12 geguzes tarptautine slaugytoju diena,bet laikrastyje jokio sveikinimo ar straipsnio apie sunku,atsakinga darba dirbancius zmones... Kazkodel matom,vertinam,dekojam gydytojams,o slaugytojams,ju padejejams nulis demesio
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių