Vokietijos salės futbolo užkariautojas Pereiti į pagrindinį turinį

Vokietijos salės futbolo užkariautojas

2009-04-18 09:00
Vokietijos salės futbolo užkariautojas
Vokietijos salės futbolo užkariautojas / Asmeninio archyvo nuotr. Susižėrė: klaipėdiečiui G.Gracholskiui Vokietijos salės futbolo čempionatas buvo dosnus.

Klaipėdoje užaugęs Vokietijos salės futbolo čempionas Haroldas Gracholskis – laimės kūdikis, sporto ir mokslo pergales skinantis salėje, paplūdimyje ir Kelno universitete.

Prisikėlė lyg feniksas

Vokietijos salės futbolo čempionato finalas tarp Kelno "Futsal Panthers Köln" ir Hildesheimo "VfV Borussia 06" komandų. Žiūrovai ir žaidėjai įsiaudrinę – nuo 6 m žymos smingantys įvarčiai niekaip negali nustatyti, kam atiteks auksas. 11:11 – tokios baudinių serijos neatsimena net stulbinamas kovas matę futbolo gurmanai.

Po to, kai Kelno ekipos 9-uoju numeriu rungtyniavęs žaidėjas pelnė 12-ąjį įvartį, o "panterų" vartininkas atrėmė "Borussia" futbolininko smūgiuotą kamuolį, aikštėje šėlo futbolininkai, kurių prieš dvejus niekas nežinojo.

Netrukus vertingiausias didžiausios Vakarų Europos valstybės čempionų trofėjus buvo įteiktas "Futsal Panthers Köln" kapitonui, tam pačiam 9-ajam numeriui, kuriuo žaidė klaipėdietis Haroldas Gracholskis, buvęs Klaipėdos futbolo mokyklos auklėtinis, šiuo metu studijuojantis Kelno sporto universitete (KSU).

Per čempionato laureatų apdovanojimą Haroldas susižėrė laurus – jis buvo išrinktas geriausiu komandos ir čempionato žaidėju.

"Neįmanoma žodžiais išreikšti tą džiaugsmą, kai žingsnis po žingsnio mes šiame čempionate ėjome aukso medalių link ir juos iškovojome po sunkiausios ir vargu ar galinčios būti dramatiškesnės kovos, – džiaugsmo neslėpė 21-erių vaikinas. – Dar esu pakylėtas dėl to, kad esu šio klubo, kuris per dvejus metus prisikėlė lyg feniksas, įkvėpėjas ir jos viceprezidentas."

Pergalė ne tik suteikė džiaugsmo, bet ir tapo įpareigojimu – Kelno žaidėjai pateko į UEFA taurės varžybas.

Kelnas – gimtasis miestas

Buvusiam Lietuvos jaunimo rinktinės ir Klaipėdos "Atlanto" futbolininkui Kelnas – gimtasis miestas. Iš čia 1999-aisiais, būdamas 12 metų, jis išvyko į Lietuvą su tėvais, nutarusiais grįžti gyventi į Klaipėdą.

"Baigdamas Klaipėdos Hermano Zudermano vidurinę mokyklą apie kitką, išskyrus Kelno sporto universitetą, net negalvojau, – apie tvirtas pažiūras sakė šiandien šiame mieste pas senelius gyvenantis H.Gracholskis. – Kadangi nuo mažens žaidžiau futbolą, domino sportas, tai ryžausi stoti į šią prestižinę aukštąją mokyklą."

Studijuodamas Haroldas kartu su kurso draugu Heiko Eberhardtu prisiminti futbolininkų įgūdžių nuėjo į universiteto komandos treniruotę. Ten susipažinęs su Jogo, tiesiog taip vadinamu klubo vadybininku, sužinojo apie liūdną šios ekipos situaciją.

"Žingsnis po žingsnio mes du ir Georgios Efthimiou perėmėme valdžią, – pirmuosius žingsnius prisiminė tuo metu net negalėjęs pagalvoti apie būsimas aukštumas futbolo entuziastas. – "Futsal Panthers Köln" klubas buvo įkurtas prieš metus iki man atvykstant studijuoti, tačiau merdėjo. Atgaivinome jį, į "panterų" gretas pakvietę vien studentus."

Klaipėdietis su dviem draugais keitė nemažai ką, – net klubo herbą.

"Kadangi klubas naujam gyvenimui buvo prikeltas nuo nulio, o senasis herbas buvo negražus, nutariau, kad reikia naujo", – apie konkrečias permainas pasakojo H.Gracholskis.

Moteris – prieš valią

Ir šiandien energingasis studentas juokiasi pasakodamas istoriją, kaip į savo komandą vyriausiosios trenerės pareigoms priėmė moterį, apie kurią iš pradžių net pagalvoti nebūtų drįsęs.

"Šiandien iš kitų klubų išsiskiriame ne tik geriausiu žaidimu, bet ir trenere – dailiosios lyties atstove, – dar vieną įdomų komandos faktą atskleidė klaipėdietis. – Australė Iona Voyce į universitetą atvyko pagal mainų programą. Kadangi dar vedu futbolo būrelio pratybas, į kurias gali ateiti bet kuris studentas, jose apsilankė ir Iona."

Vaikinas juokėsi, kad iš pradžių su draugais pasišaipė iš jos, tačiau pastebėję, kad ji subtiliai išmano salės futbolo paslaptis ir sužinoję, jog yra licencijuota trenerė, gana greitai pradėjo gerbti šią moterį, o dar vėliau oficialiai įteisino vyriausiąja trenere.

"Pradėjome jos net klausyti, – surimtėjęs kalbėjo H.Gracholskis. – Ji puikiai išmano taktiką, žino daug derinių, sutvarkė komandą. Šiandien mes jos dėka žaidžiame salės futbolą, o ne futbolą salėje."

Pergalės pasipylė neregėtai greitai – pirmaisiais metais Kelno SU daugeliui netikėtai laimėjo Vokietijos studentų salės futbolo čempionatą. Pergalė suteikė kelialapį į Europos studentų žaidynes. Čia H.Gracholskis su draugais, pamatęs kaip žaidžia ispanai, portugalai, rusai ir kitos rinktinės, suprato, koks yra tikrojo salės futbolo lygis ir kad dar daug ir sunkiai reikia treniruotis.

Paklaustas apie debiutą Vokietijos čempionate, komandos kapitonas ir rezultatyviausias žaidėjas buvo lakoniškas: "Buvo gera pamoka."

Neregėtos įtampos finalas

Jaunuolis pažvalėjo, kai buvo paprašytas papasakoti apie čempionišką sezoną.

Po įvairių kvalifikacinių varžybų į finalą pateko 8 komandos. "Futsal Panthers Köln" pirmosiose pogrupio rungtynėse 2:0 įveikė irgi į finalą patekusią Hildesheimo "VfV Borussia 06". Pirmąjį įvartį pasiekė H.Gracholskis.

Antrosiose rungtynėse Kelno ekipos laukė 2008 m. vicečempionai – Štutgarto TSC futbolininkai. Po to, kai H.Gracholskio kompanija šventė pergalę 7:5, specialistai prakalbo apie naują žvaigždę šios šalies salės futbolo padangėje. Ekipos lyderis įmušė 3 įvarčius.

Trečiosios pogrupio rungtynės "panteroms" neturėjo reikšmės – jos buvo užsitikrinusios vietą pusfinalyje. Tačiau Kelno futbolininkai įveikė ir Noinhageno "Futsal Team Neuenhagen" 4:2.

Ko verti išsišokėliai, turėjo atsakyti pusfinalis, kuriame jų laukė praėjusių metų nugalėtojai ir šiais metais Vakarų Vokietijos čempionų vardą spėję laimėti Miunsterio UFC žaidėjai.

Beveik visi specialistais vienbalsiai tvirtino, kad toji kova turėjo būti finalu. Nuo pirmųjų minučių aikštelėje užvirė lygiaverčių penketų mačas. Favoritai suprato, kad "panteros" jau paaugo – nebėra tos silpnos katės, kokia buvo prieš dvejus metus. Po klaipėdiečio ir Natano Weißzo įvarčių pradėjo kvepėti staigmena. Kai nuaidėjo finalinis švilpukas, daugelis negalėjo suvokti, kad Miunsterio ekipa nuvainikuota – 3:1.

Gal dėl pusfinalyje atiduotų daugybės jėgų, o gal dėl to, kad, įveikę UFC, pamanė, jog sunkiausias darbas atliktas, o finale laukė jau įveiktoji "VfV Borussia 06", Kelno žaidėjai buvo arti tragedijos.

Lemiama kova buvo nervinga. Tačiau, kai antrajam kėliniui prasidėjus K.Gracholskis 6 m baudiniu išvedė komandą į priekį, "panterų" gerbėjai lengviau atsikvėpė. Pasirodo, per anksti. Du varžovų įvarčiai pasuko situaciją 180 laipsniu kampu.

Klaipėdietis ir kompanija užspaudė varžovus jų aikštelės pusėje, tačiau Hildesheimo futbolininkai pasiaukojamai gynėsi. Laikas tiksėjo, o švieslentė rodė nepalankų rezultatą. Džiaugsmo banga per Reino sporto halės tribūnas nuvilnijo likus žaisti tik 3 min., po N.Weißzo taiklaus smūgio – 2:2.

Niekas neįtarė, kad papildomų baudinių serija galės pretenduoti į Gineso rekordų knygą.

Kai komandų žaidėjai jau rengėsi smūgiuoti po trečiąjį kartą, prasidėjo lemiami įvykiai. Po H.Gracholskio smūgio "panteros" išsiveržė į priekį – 12:11, o vartininkas Manuelis Klonas atrėmė varžovo smūgį. Viskas, "Futsal Panthers Köln" stovykla šėlo – ji Vokietijos čempionė!

21-erių H.Grocholskis per pagrindinį laiką įmušė pirmąjį, o per baudinių seriją – pergalingą įvartį.

"Trečiosios baudinių serijos nesinorėjo. Antrojoje serijoje kamuolį smūgiavau paskutinis, todėl jaučiau didelę atsakomybę. Laimė, viskas baigėsi gerai. Mums ir aistruoliams pergalė suteikė sunkiai apsakomo džiaugsmo", – apie tai, kaip buvo iškovotas svariausias sportinės karjeros titulas, pasakojo H.Gracholskis.

Salės futbolas – šešėlyje

H.Gracholskiui tenka sukti galvą, iš kur gauti lėšų klubui išgyventi, nes ir pats žaidėjas pripažino, kad salės futbolas yra dideliame didžiojo futbolo šešėlyje.

Futbolininkas sakė, kad komandą finansuoja miestas ir universitetas.

"Aprangą suteikia rėmėjai, kuriuos įvairiais būdais reklamuojame, – neturėjo ko slėpti komandos rūpesčiais gyvenantis vaikinas. – Kai patekome į UEFA varžybas, tikimės iš šios asociacijos prisidurti kažkiek lėšų."

"Panteros" rungtyniauja be atlygio – iš idėjos.

"Kaimyninėse šalyse – Belgijoje ir Olandijoje – salės futbolininkai pragyvena iš futbolo, – sakė H.Gracholskis. – Vokietijoje ši futbolo rūšis dar tik žengia to link. Dar reikia dviejų trejų metų, kad pasiektume kaimynų lygį."

Ir paplūdimyje sekasi

Nors klaipėdietis dievagojasi, kad nėra universalus futbolininkas, tačiau pergalių sąrašą aikštėse ir salėse jis gali papildyti ir sėkmėmis paplūdimio futbole.

H.Gracholskis yra pakviestas į Vokietijos paplūdimio futbolo rinktinę.

"Vasarą Italijos sostinėje Romoje bus rengiama treniruočių stovykla, kurioje turėsiu progos dalyvauti ir aš, naujais maloniais faktais džiugino Klaipėdoje pas Rimantą Skersį futbolą abėcėlės išmokęs vaikinas. – Garsiajame mieste rengsimės pasaulio paplūdimio čempionato atrankos varžyboms, kurios vyks irgi Italijoje – Venecijoje."

Mokslui – didžiulis dėmesys

H.Gracholskis negali atsiduoti vien futbolui, universiteto dėstytojai nėra nuolaidūs vertindami studentus, todėl nemažai laiko klaipėdietis skiria ir mokslui.

"Įstoti į KSU pavyko nelengvai, – prisipažino jis, – reikėjo išlaikyti testą, kurį sudarė 16 klausimų apie įvairias sporto šakas, tarp jų – lengvąją atletiką, plaukimą, gimnastiką. Suklysti buvo galima vieną kartą, neatsakiusieji į du klausimus atsisveikindavo su viltimi studijuoti Kelne. Patys universiteto atstovai didžiuojasi, kad jų testai – sunkiausi Europoje."

Nenuostabu, nes KSU, įkurtas po Antrojo pasaulinio karo, 1947-aisiais, yra didžiausia ir prestižiškiausia fizinių ir kūno kultūros mokslų institucija, kurioje studijuoja 6000 studentų. Pusė tūkstančio užsieniečių čia studijuoja nuolat, dar tiek į Kelną atvyksta pagal mainų programas.

Klaipėdietis neišsigando išbandymų. "Dabar studijuoju trečiame kurse, liko pusantrų metų, – laiką skaičiavo H.Gracholskis. – Egzaminui rengtis pradedu prieš keturias savaites. Žinau, kad nemokant nėra vilties prasmukti. Mokslo šaknis kremtu nesunkiai, neturiu skolų. Džiaugiuosi, kad iš daugybės studentų buvau išrinktas ir turiu galimybę pagal mainų programą pusmečiui išvykti studijuoti į Niujorką. Ameriką pasieksiu rudenį. Norisi patirti naujų įspūdžių."

Sporto ekonomiką ir vadybą studijuojantis futbolininkas dar nežino, kokį kelią pasirinks turėdamas diplomą.

"Vieni eina dirbti į sporto prekes gaminančias firmas, – variantus vardijo studentas, – kiti įsidarbina klubuose vadybininkais, treti – su sportu susijusiose kompanijose."

Klaipėdietis pripažino, kad Vokietijos studentams irgi tenka sukti galvas, kaip išgyventi, nes jų finansines galimybes varžo šalies įstatymai.

"Laisvalaikiu treniruoju studentų futbolo būrelio narius, be to dirbu "Sport+Markt" kompanijoje, kurioje renku įvairią informaciją apie Anglijos "Premier" lygą, – papildomus studento pajamų šaltinius atvėrė Haroldas. – Vokietijoje studentai gali dirbti ir nemokėti mokesčių, jei jų pajamos neviršija 400 eurų."

Akis į akį su žvaigždėmis

KSU koridoriuose daugkartiniam Lietuvos jaunučių ir jaunių čempionui tenka prasilenkti ne su viena sporto žvaigžde, čia studijuojančiais olimpiniais čempionais.

Ne visus H.Gracholskis juos pažįsta, tačiau futbolo pasaulio asus pastebi iš karto. Juolab kad tik Kelno universitete vyksta seminarai, po kurių treneriams suteikiamos aukščiausios licencijos.

"Teko sutikti Mario Baslerį, Lotharą Mathaeusą, Stefaną Kuntzą, Bruno Labbadią, Juergeną Kohlerį, – vardijo didžiausio ryškumo futbolo grandus jaunuolis. – Universitete yra tradicija žaisti draugiškas rungtynes tarp studentų ir kvalifikaciją keliančių trenerių, todėl su jais net turėjau garbės pasivaržyti futbolo aikštėje."

Kol kas neaišku, ar Vokietijos futbolo čempionas kada nors užsivilks Lietuvos salės futbolo rinktinės marškinėlius. Gali būti, kad Vokietijos rinktinės treneriai bus greitesni, nes Haroldas turi ir Lietuvos, ir Vokietijos pilietybes.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų