Eglė Balčiūnaitė: sveikas maistas neskanus? Mitas!

 • Teksto dydis:

„Kad gerai jaustumėtės, reikia ne tik sportuoti, bet ir sveikai maitintis. Sveika mityba gerina nuotaiką ir savijautą, būsite energingi visą dieną. Tai labai svarbu. Atsakingai rinkitės maistą“, – sakė vienai dienai pradinukų mokytoja tapusi olimpietė Eglė Balčiūnaitė.

Bėgikė dalyvavo projekto „Olimpinis mėnuo“ dalyviams skirtoje pamokoje su olimpiečiais. Pamokos tema – sveika mityba.

„Olimpinis mėnuo“ – jau trečią sezoną vykstantis Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto projektas, skirtas pradinių klasių moksleiviams.

Rugsėjo 28 – spalio 23 dienomis vyksiančios iniciatyvos tikslas – skatinti vaikų fizinį aktyvumą ir supažindinti su sveikos gyvensenos principais. Šiais metais projektą „Olimpinis mėnuo“ sudaro keturios temos: fizinis aktyvumas, sveika mityba, vaiko gerovė ir kokybiškas poilsis. Kiekvienai jų skiriama savaitė.

Į bėgimą – iš sportinių šokių

„Olimpinio mėnesio“ pamoką pradinukams vedusi E. Balčiūnaitė pademonstravo savo „startukus“ arba bėgimo batelius, kurie dėl plonumo ir lengvo svorio yra „trapūs“, gali lengvai plyšti, bet padeda greičiau bėgti ant stadiono dangos.

„Kartais tokių užtenka vienai treniruotei, o kartais ir porai mėnesių. Aišku, kasdien jų nenaudojame, nes jie ir kainuoja pakankamai brangiai“, – juokėsi E. Balčiūnaitė, pati spėliojusi, kodėl batelių kulnuose gamintojai palieka skyles. – Gal kad būtų lengvesni? Gal kad patogiau būtų juos pakabinti ar nešti“.

800 m ir 400 m bėgimo rungtyse besivaržanti 31 metų šiaulietė tvirtino, kad sportas tapo neatsiejama jos gyvenimo dalimi, o pati pradžia buvo net ne bėgimo takelyje, o šokių salėje.

„5 metus lankiau sportinius šokius, tačiau paskui pasirinkau kiemo gyvenimą ir lenktynes su kiemo draugais. Kai buvau 14 metų, mano kūno kultūros mokytoja norėjo surinkti mergaičių komandą estafetiniam bėgimui ir dalyvauti tarpmokyklinėse varžybose. Surinko, nuvedė pas mano pirmąjį trenerį, ten ir likau iki šiol. Taip bėgimas atsirado mano gyvenime“, – pasakojo ji.

Olimpietė prisipažino, kad iki šiol jaučia aistrą Lotynų Amerikos šokiams, mėgsta pažiūrėti sportinių šokių čempionatus ir netgi pamokoje pademonstravo pagrindinius džaivo žingsnelius.

Nuotrauka su Ronaldinho

Dvejose olimpinėse žaidynėse – 2008 metų Pekino ir 2016 metų Rio de Žaneiro – dalyvavusi E. Balčiūnaitė sakė, kad labiausiai jai įsiminė olimpiniai stadionai, o ten vyraujantis palaikymas ir atmosfera – žodžiais nenupasakojama.

„Kai jauna buvau, matydavau per televiziją visokias futbolo, teniso, lengvosios atletikos žvaigždes, o olimpinėse žaidynėse einu į valgyklą ir jas gyvai matau. Pamenu, Pekine su lietuviais pietavome ir staiga pasigirdo šurmulys. Kai atsisukau, pamačiau tuometinę pasaulio futbolo žvaigždę Ronaldinho. Esu futbolo gerbėja ir turėjau svajonę su juo nusifotografuoti. Man pasisekė, kad viena iš lietuvių mokėjo ispaniškai, ji prasiskverbė pro minią ir paprašė nusifotografuoti. Tai kažkas tokio. Kai sutinki savo idealą, gauni motyvacijos pliūpsnį“, – pasakojo bėgikė.

Kalbėdama apie įspūdingiausius žaidynių momentus ji išskyrė du: tai – olimpinių žaidynių atidarymas ir atstovavimas savo šaliai, Lietuvai.

Pasimėgauti pusryčiais – pasiruošti dienai

„Olimpinio mėnesio“ mokytojos kėdėje sėdėjusi E. Balčiūnaitė pastebėjo, kad nuo sporto neatsiejamas dalykas yra sveika mityba.

Daug pradinukų klausimų apie maistą sulaukusi olimpietė prisipažino, kad nemėgsta šviežių pomidorų: „Jei gaunu salotas su pomidorais, juos tiesiog iškrapštau. Dar negaliu valgyti grybų, nors grybauti mėgstu. O skaniausias patiekalas – daržovių sriuba“.

Pirmenybę Azijos, pietų šalių virtuvei teikianti E. Balčiūnaitė akcentavo, kad jai yra labai svarbūs pusryčiai.

„Diena prasideda, reikia pasiruošti iššūkiams. Galiu atsikelti valanda anksčiau, bet noriu pasimėgauti pusryčiais. O kokie jie, priklauso nuo treniruotės. Jei laukia ilgesnė, ištvermės treniruotė, tuomet man reikia daugiau angliavandenių – valgau avižinę košę su riešutais, medumi, sėklomis, uogomis. Jei treniruotėje reikės ir ištvermės, ir greičio, tuomet šiek tiek valgau avižinės košės ir tris minutes virtus kiaušinius skystu tryniu. Kartais paįvairinu pusryčių racioną savo kepta duonele“, – pasakojo ji.

Bėgikė paprastai valgo tris-keturis kartus per dieną, o išgerto vandens litrų net neskaičiuoja: „Tai aktualu ne tik sportininkams – visi turime vartoti skysčius. Jei karšta diena, sunkios ir ilgos ištvermės treniruotės, tuomet išgeriu daug daugiau. Tikrai ne vieną ir ne du litrus. Esame sudaryti iš vandens, todėl turime palaikyti jo kiekį organizme“.

Sveikas maistas neskanus? Mitas!

E.Balčiūnaitė ir pati mielai leidžia po kelias valandas prie keptuvių ir puodų, ypač, jei nori pasigaminti kažkur skaniai ragautą ar rekomenduotą patiekalą.

„Mėgstu eksperimentuoti. Dažniausiai užsienyje paragauju naujo patiekalo ir noriu pati pagaminti bei kitus pavaišinti. Tuomet jau ieškau internete receptų, o jų radusi, dar kažką pridedu ir nuo savęs. Turiu ir savo ypatingą pyragą, su kuriuo pavergiau daug širdžių – mano komanda jį labai vertina“, – atskleidė sportininkė.

Ji pabrėžė, kad sveika mityba nėra dieta, tai tiesiog tam tikros ribos, ką galima valgyti, o ko ne: „Daug valgyti saldumynų tikrai nėra sveika, man tai net neteikia malonumo, nes tuomet tampu apsunkusi, nuotaika greitai kinta. Tačiau po sunkių treniruočių mėgstu truputį pasmaližiauti“.

Olimpietė taip pat pasakojo, kad nepaisant įvairių nuomonių, ji pati dukart per savaitę valgo mėsą. „Gal kažkam ir geriau gyventi be mėsos, bet nemanau, kad ji nesveika, tai labiau individualus reikalas“, – sakė ji ir pridūrė, kad pati negalinti atsispirti savo mamos varškės apkepams ir blynams.

2013 metų universiados bronzos medalininkė taip pat paneigė kalbas, kad sveikas maistas neskanu.

„Tai – mitas. Žinoma, kad skanu. Tai tik mūsų galvoje sukurti stereotipai. Negi braškės neskanu? O riešutai? Tai juk sveikos mitybos dalis. O sveikų patiekalų galima sukurti iš visiškai paprastų produktų. Net galime pasigaminti labai skanių saldainių“, – neabejojo E. Balčiūnaitė.


Šiame straipsnyje: bėgikėEglė Balčiūnaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių