Didmeistris A. Butnorius: stipriausias varžovas buvo įprotis

– Daugumai sporto žurnalistų Baku pagrindinė moterų varžybų herojė buvo mūsų kaimynė – Latvijos finansų ministrė Dana Reizniecė-Uozuola. Ką pasakytumėte apie ją?

– Ji – nepaprasta šachmatininkė, kaip ir mūsų Viktorija. Latvė blykstelėjo nugalėjusi pasaulio čempionę kinę Yifan Hou. Pagalvojau: tėveliai turėtų užimti eilę savo atžaloms į šachmatų būrelius ir mokyklas, nes šis žaidimas puikiausiai atskleidžia asmenybės intelektualines galias, plėtoja talentus, plečia kultūros horizontus, ugdo garbingos konkurencijos įgūdžius. Šachmatai lydi žmogų visą gyvenimą, ir paaiškėja, kad mėgėjiškumas puikiausiai konkuruoja su profesionalizmu, o žmogus tampa nepriklausomas nei nuo vyriausybės sporto politikos, nei nuo privačių finansavimo šaltinių. Apie tai grįžęs iš Baku pirmiausia pasakiau Lietuvos šachmatų mokyklos vadovui Donatui Pilinkui, kad pasinaudotų tokia propaganda, nors ir be jos šachmatų plėtra mūsų šalies mokyklose vyksta sėkmingai – bendradarbiaujama jau su trylika savivaldybių.

– Ar spėjote pasižvalgyti po atsinaujinusį Baku?

– Deja, dažniausiai mačiau autobusą, vežiojusį į varžybas ir atgal į viešbutį, kompiuterį ir kasdien vis kitą varžovą – neretai iš egzotinių šalių ir paprastai kelis kartus jaunesnį už mane. Dar įsidėmėjau draudimus į varžybų salę nesinešti savo rašiklio, laikrodžio, nurodymą įspėti teisėją, kai prireikdavo nueiti į tualetą. Prie šachmatų lentos nebuvau užmigęs, kaip apie savo vieną varžovą yra rašęs mūsų klasikas Vladas Mikėnas, tačiau turiu prisipažinti – ir dėl to kalta ne tiek

atmintis, kiek įpročio jėga: kartą buvau prisėdęs prie Lietuvos komandos ketvirtosios lentos staliuko. Gerai, kad niekas nepastebėjo.

Faktai ir skaičiai

42-ojoje pasaulio šachmatų olimpiadoje Baku (Azerbaidžanas) dalyvavo 180 vyrų rinktinių (894 žaidėjai) iš 175 šalių ir 142 moterų komandos (693 žaidėjos) iš 138 valstybių. Olimpiadoje debiutavo Eritrėjos, Kosovo ir Pietų Sudano šachmatininkai.

Moterų komandų varžybas laimėjo Kinijos šachmatininkės (20 tšk.). Antrą vietą užėmė lenkės (17 tšk.), trečią – ukrainietės (17 tšk.).

Lietuvos rinktinė, kurią sudarė V.Čmilytė-Nielsen, D.Daulytė, Salomėja Zaksaitė, Daiva Batytė ir Laima Domarkaitė, užėmė dvyliktą vietą (15 tšk.). Tai kol kas sėkmingiausias lietuvių pasirodymas pasaulio šachmatų

olimpiadose po nepriklausomybės atkūrimo.

D.Daulytė prie antrosios lentos pasiekė trečią rezultatą ir pelnė bronzos medalį. Auksą iškovojo rusė Valentina Gunina, sidabrą – kinė Wenjun Ju. Ketvirta – buvusi pasaulio čempionė ukrainietė Marija Muzičiuk.

Anglijos komanda, kuriai atstovavo Dagnė Čiukšytė, užėmė 59-ąją vietą.

Vyrų komandų varžybas laimėjo JAV šachmatininkai, surinkę 20 taškų iš 22 galimų. Tiek pat taškų surinko, tačiau pagal papildomus rodiklius antrą vietą užėmė Ukrainos atstovai, treti liko rusai (18 tšk.). Pasaulio čempiono Magnuso Carlseno atstovaujama Norvegijos rinktinė užėmė penktą vietą (16 tšk.).

Lietuvos komanda, kurią sudarė Tomas Laurušas, Eduardas Rozentalis, Š.Šulskis, Vidmantas Mališauskas ir penkiolikmetis P.Pultinevičius, buvo65-oji (12 tšk.).NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių