Artūras Seja laukia gegužės karščių – dvejų olimpinės atrankos varžybų

 • Teksto dydis:

Pasaulio ir Europos vicečempionui 23-ejų Artūrui Sejai, antrus metus iš eilės išrinktam geriausiu Lietuvos baidarininku, šių metų gegužė, ko gero, bus pati karščiausia jo karjeroje. Vyks abejos olimpinės atrankos varžybos, kuriose jis sieks kelialapio į Tokiją, o iškart po jų – du Pasaulio taurės etapai. Birželio 5–6 d. irkluotojai jau rungtyniaus Europos čempionate, o liepos mėnesį pirmą kartą bus surengtas pasaulio neolimpinių rungčių čempionatas.

A.Seja apgailestauja, kad 2018-aisiais Tarptautinės baidarių ir kanojų irklavimo federacijos (ICF) pirmą kartą paskelbti geriausių pasaulio irkluotojų reitingai, kurie ateityje bus garsinami du kartus per metus – po pasaulio čempionato ir Pasaulio taurės varžybų, skirstant vardinius kelialapius į olimpines žaidynes šiemet jokios įtakos neturi.

„ICF dar nežino, kokia iš to reitingo bus nauda. Tačiau ateityje, manau, į reitingą bus atsižvelgiama skirstant olimpinius kelialapius. Treniruojasi tūkstančiai irkluotojų, o į žaidynes patenka vienetai. Pernykščiame pasaulio čempionate dalyvavo beveik 80 šalių irkluotojai, o kelialapius į Tokiją vienviečių baidarių 200 m distancijoje pelnė vos penki sportininkai“, – sako A.Seja.

Dabar jam nėra lengva mėgstamoje 200 m sprinto distancijoje kovoti su geriausiais planetos baidarininkais, nes jis – šios rungties pasaulio reitingo lyderis. „Varžovai jau žino: jeigu stosiu į startą, jie turės kovoti visa jėga. Dabar į mane jau kitas požiūris, nei buvo anksčiau“, – prasitaria.

Praėjusiais metais A.Seja baigė Vytauto Didžiojo universitetą ir turi bakalauro diplomą. Remdamasis savo karjera rinkosi ir diplominio darbo temą – rašė apie sprinto baidarininkų rengimą. „Mokslai jau baigti, nukrito akmuo nuo širdies. Dabar turiu daugiau laiko ir jį galiu skirti irklavimui“, – džiaugiasi sportininkas.

Treneris tiki sėkme

Irkluotojo treneris Romualdas Petrukanecas įsitikinęs, kad olimpinė atranka jo auklėtiniui bus sėkminga. Gegužės 6–9 d. Rašicėje (Čekija) vyks pirmoji atranka, kurioje dalyvaus tik europiečiai ir 200 m vienviečių baidarių varžybose kelialapius iškovos du sportininkai, o antroji – gegužės 20–23 d. Duisburge, kur varžysis jau viso pasaulio irkluotojai ir į olimpinį traukinį įšoks tik nugalėtojas.

2019-ieji A.Sejai nebuvo tokie sėkmingi kaip 2018-ieji, kai jis tapo pasaulio ir Europos vicečempionu, pasaulio jaunimo iki 23 m. čempionu, Europos jaunimo vicečempionu, „LTeam“ apdovanojimuose pelnė Metų proveržio nominaciją.

2019-ųjų pergalės kuklesnės: per pasaulio ir Europos čempionatus vilnietis nepelnė medalių, pateko tik į finalus, neiškovojo kelialapio į Tokiją, džiaugėsi dviem Pasaulio taurės varžybose pelnytais bronzos medaliais.

„Sezonas nebuvo toks jau prastas, ne pats blogiausias iš visų. Nestartavau jaunimo čempionatuose, juos specialiai praleidau, nes repetavome olimpinius metus, kad varžybų būtų tiek pat, kiek ir 2020-aisiais. Visus metus pavyko išlaikyti gerą sportinę formą, visose varžybose buvau rimtas pretendentas nugalėti, per svarbiausius metų startus nedaug trūko iki medalių ir olimpinės licencijos“, – aiškina Artūras.

Treneris R.Petrukanecas sako: „Stipriems visada sekasi, Artūro meistriškumas gana aukštas. 2018-aisiais, nebūdamas lyderis, jis aukštai iššoko tarp pajėgiausių pasaulio irkluotojų, o 2019-ieji buvo ramesni. Šiemet tikimės vėl pakilti su nauja banga, viskas turėtų būti gerai. Praėjusių metų vasarą stengėmės išvengti traumų, Artūras mažiau ugdė maksimalią jėgą. Tai nepasiteisino. Padarėme klaidą: traumų nebuvo, bet dingo staigumas. Šiemet tų klaidų nekartosime, olimpinės atrankos varžybas Artūras turėtų pasitikti gerai funkciškai pasirengęs.“

Irklavo Pietų Afrikoje

Besirengdamas olimpiniam sezonui gruodžio mėnesį A.Seja su Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo rinktine tris savaites praleido Pietų Afrikoje ir nemažai irklavo, o vasario pradžioje trims savaitėms vyks irkluoti į Portugaliją. Nuo vandens geriausias Lietuvos baidarininkas ilsėjosi tik sausio mėnesį.

Naujuosius metus olimpinės rinktinės kandidatas sutiko su drauge, irgi irkluotoja ukrainiete Liudmila Luzun bei savo šeima Visagine. Draugė irkluoja dvivietę kanoją ir šioje valčių klasėje jos šalis jau turi užsitikrinusi olimpinį kelialapį. Pirmąją metų dieną pasaulio ir Europos vicečempionas dar ilsėjosi, o sausio 2-osios vakarą grįžo į Vilnių ir kitą dieną jau treniravosi.

Paklaustas apie olimpinę atranką Artūras sako: „Atranka iš tikrųjų labai žiauri, bet optimizmą kelia tai, kad tose varžybose nedalyvaus tie, kurie jau turi kelialapius. Jeigu jie ir dalyvaus, tai tik dėl konkurencijos. Tie, kurie jau turi kelialapius arba juos iškovos per atrankos varžybas, manau, tikrai turės didelių šansų kovoti dėl medalių Tokijuje. Silpni į olimpiadą nepakliūva.“

Karjerą pradėjo Visagine

A.Seja pradėjo irkluoti Visagine, kuris garsėja kaip kanojininkų miestas: čia išaugo Jevgenijus Šuklinas, Vadimas Korobovas, Ilja Davidovskis. Tačiau Artūras nenori sutikti, kad jo gimtąjį miestą garsina tik kanojininkai.

„Baidarininkų Visagine buvo gal net daugiau nei kanojininkų. Mane į irklavimą atvedė aštuoneriais metais vyresnis brolis Vitalijus, kuris irgi irklavo, kai man buvo septyneri. Pirmaisiais metais su draugais daug žaidėme futbolą, bėgiojome, stiprėjome fiziškai. Vadovaujant treneriui Aleksejui Reinui rimtas darbas prasidėjo nuo 12–13 metų. Netrukus Lietuvoje jaunimo grupėje įsiveržiau į lyderių gretas, per pasaulio jaunimo iki 18 metų ir Europos jaunimo čempionatus užimdavau 7–8 vietas, tapau pastebimas“, – savo karjeros pradžią prisiminė Artūras.

Dabartinis jo treneris R.Petrukanecas džiaugiasi savo auklėtinio darbštumu, jį per treniruotes netgi reikia stabdyti. Pasibaigus pernykščiam sezonui, treneris savo vyrams leido pailsėti, bet Artūras ilsėjosi aktyviai – Visagine mynė dviračio pedalus, kiekvieną dieną savarankiškai treniravosi.

Pagrindinis tikslas – medalis

2019-ųjų rudenį Artūras rungtyniavo Tokijuje ir per bandomąją olimpinę regatą užėmė antrą vietą, susipažino su būsima olimpine trasa. „Tokijo trasa įdomi ir neįprasta, anksčiau pro ją galėdavo praplaukti laivai. Tai nėra specialiai irklavimui pritaikytas kanalas. Vanduo į kanalą patenka iš Ramiojo vandenyno ir yra sūrus. Tokiame vandenyje anksčiau dar nebuvo tekę varžytis. Po treniruočių net druskos ant rankų lieka. Kanale daug žuvų, kurias nesunku užkabinti irklu. Irkluoji, o jos šokinėja virš tavęs. Niekur nesu matęs tokios didelės drėgmės, atrodo, kad patekai į šiltnamį. Neįsivaizduoju, kas galėtų pasikeisti per olimpines žaidynes“, – įspūdžiais dalijasi Artūras.

Visose olimpinėse žaidynėse po nepriklausomybės atkūrimo dalyvavę Lietuvos baidarių ir kanojų irkluotojai Rio de Žaneiro olimpiadoje turėjo rekordinę delegaciją – net keturias įgulas. Šiemet kol kas tuo pasigirti dar negalima. Tačiau Artūras, kaip ir jo treneris, viliasi, kad į Tokiją turėtų patekti trys mūsų įgulos: vienvietę kanoją irkluojantis V.Korobovas, dvivietės baidarės irkluotojai Ričardas Nekriošius ir Andrejus Olijnikas bei A.Seja.

Jeigu jis pateks į olimpiadą, pagrindinis tikslas Tokijuje – medalis. Ar ne per drąsi svajonė? Juk apdovanojimų sieks ir Rio de Žaneiro olimpinis čempionas britas Liamas Heathas bei vicečempionas, Europos žaidynių čempionas prancūzas Maxime‘as Beaumont‘as, pasaulio čempionas ispanas Carlosas Garrote‘is.

„Iki šiol nesu aplenkęs tik brito, o kitus esu nugalėjęs per Pasaulio taurės varžybas. Viskas yra įmanoma. Jeigu išsikovosiu teisę rungtyniauti Tokijuje, vyksiu grumtis dėl medalio, o ne dėl dešimtos vietos“, – sako Artūras.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių