Nuo 2022 metų vasario, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Maskva ir Pekinas sustiprino politinį, karinį ir ekonominį bendradarbiavimą.
„Mūsų kariuomenė paėmė į nelaisvę du Kinijos piliečius, kovojusius Rusijos kariuomenės gretose. Tai įvyko Ukrainos teritorijoje – Donecko srityje. Turime šių belaisvių dokumentus, banko korteles ir asmens duomenis“, – sakė V. Zelenskis socialiniuose tinkluose paskelbtame pranešime.
Prie jo pridėtas vaizdo įrašas, kuriame matyti vienas iš įtariamų belaisvių kinų.
Pekinas ar Maskva kol kas nekomentavo šios informacijos.
Kinija save laiko neutralia karo Ukrainoje klausimu šalį ir teigia, kad nesiunčia letalinės pagalbos nė vienai pusei, priešingai nei Jungtinės Valstijos ir kitos Vakarų šalys.
Tačiau ji yra artima politinė ir ekonominė Rusijos sąjungininkė, o NATO narės yra pavadinusios Pekiną „lemiamu Maskvos invazijos, kurios ji niekada nepasmerkė, įgalintoju“.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas nuo pat atėjimo į valdžią siekia kuo greičiau užbaigti daugiau nei trejus metus trunkantį karą, tačiau jo administracijai dar nepavyko pasiekti proveržio, nors buvo surengti keli derybų raundai.
Kyjivas ne kartą ragino Pekiną spausti Maskvą nutraukti dešimtis tūkstančių gyvybių pareikalavusią invaziją.
V. Zelenskis sakė, kad Ukraina turi įrodymų, jog „daug daugiau Kinijos piliečių“ kovoja kartu su Rusijos pajėgomis.
„Pavedžiau Ukrainos užsienio reikalų ministrui nedelsiant susisiekti su Pekinu ir išsiaiškinti, kaip Kinija ketina į tai reaguoti“, – sakė V. Zelenskis.
Ukrainos lyderis sakė, kad dviejų vyrų sulaikymas ir Maskvos į invaziją įtraukta Kinija yra „aiškus signalas, kad Putinas ketina daryti bet ką, tik ne užbaigti karą“.
V. Zelenskis savo pranešime pareikalavo „Jungtinių Valstijų, Europos ir visų pasaulio žmonių, kurie nori taikos, reakcijos“.
Ukraina jau anksčiau ragino savo Vakarų partnerius reaguoti į Rusijos tūkstančių Šiaurės Korėjos karių dislokavimą vakariniame Rusijos Kursko regione, kur Kyjivas stengiasi išlaikyti pozicijas po to, kai praėjusių metų rugpjūtį pradėjo ten puolimą.