Vakarų Europai smogusių potvynių aukų skaičius auga – jau žuvo 183 žmonės

Vakarų Europai smogusių niokojamų potvynių aukų skaičius pasiekė 183, iš jų 156 užregistruotos Vokietijoje, sekmadienio rytą pranešė policija.

Vėliau sekmadienį labiausiai nuo stichijos nukentėjusias vietoves ketina aplankyti Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Ji vyks į Šuldo kaimą Reino krašto-Pfalco žemėje, viename iš labiausiai nukentėjusių vakarinių Vokietijos regionų, kur iš krantų išsiliejusi Aro upė šlavė namus ir gatvėse paliko didžiules nuolaužų krūvas.

Vien Reino krašto-Pfalco žemėje policija pranešė apie 110 žuvusiųjų, palyginti su anksčiau skelbtais 98.

Belgų ir vokiečių gelbėtojai naršė po griuvėsius ieškodami aukų – dažnai dirbdami pavojingomis sąlygomis.

Smarkios liūtys taip pat talžė Šveicariją, Liuksemburgą ir Nyderlandus.

Reino krašte-Pfalce ir gretimoje Šiaurės Reine-Vestfalijoje ėmus sekti potvynio vandenims, susirūpinimas persikėlė į pietus – Vokietijos Aukštutinės Bavarijos žemę, kur vėlyvą šeštadienį smarkios liūtys užtvindė rūsius, o iš savo krantų išsiliejo upės bei upeliai.

Vienas žmogus žuvo per potvynius Berchtesgadene, naujienų agentūrą AFP informavo šio Aukštutinės Bavarijos žemės rajono atstovė.

Tuo metu rytinėje Saksonijos žemėje valdžia pranešė apie „reikšmingą rizikos situaciją“ keliuose kaimuose netoli Čekijos sienos.

Austrų tarnybos Zalcburgo ir Tirolio regionuose rengėsi galimai stichinei nelaimei. Be kita ko, potvyniai pasiekė istorinį Haleino miesto, esančio netoli Vokietijos sienos, centrą.

„Smarkios liūtys ir audros, deja, daro didelę žalą keliose Austrijos vietose“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė kancleris Sebastianas Kurzas (Sebastianas Kurcas).

A. Merkel potvynius pavadino „tragedija“ ir pažadėjo federalinės vyriausybės paramą nukentėjusioms Vokietijos savivaldybėms.

„Mano užuojauta ir širdis – su visais tais, kas per šią katastrofą neteko savo mylimų žmonių arba kurie tebesirūpina dėl dingusių žmonių likimo“, – Vokietijos kanclerė ketvirtadienį sakė Vašingtone, kur ji susitiko su JAV prezidentu Joe Bidenu (Džo Baidenu).

Vokietijos finansų ministras Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) pažadėjo daugiau nei 300 mln. eurų neatidėliotinos pagalbos žmonėms, netekusiems namų ir verslo, o ministrų kabinetas trečiadienį aptars daug didesnį atstatymo paketą.

Atsiprašė už juoką

Vokietijoje potvyniams nusinešus mažiausiai 156 gyvybes, klimato kaita vėl atsiduria Vokietijos rinkimų kampanijos dėmesio centre. Rugsėjo 26 numatomi Budestago rinkimai, kurie žymės A. Merkel 16 metų trukusio vadovavimo pabaigą.

Ekspertams teigiant, kad dėl klimato kaitos tokie ekstremalūs orų reiškiniai tampa labiau tikėtini, kandidatai, pretenduojantys į veteranės lyderės vietą, paragino imtis daugiau veiksmų klimato pokyčių atžvilgiu.

Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės premjeras Arminas Laschetas (Arminas Lašetas), A. Merkel įpėdiniu siekiantis tapti konservatyvių pažiūrų politikas, sakė kad reikia „paspartinti“ pastangas kovojant su visuotiniu atšilimu.

Tačiau A. Laschetas, vadovaujantis A. Merkel CDU partijai, šiuo metu pirmaujančiai visuomenės apklausose, šeštadienį buvo nufilmuotas juokiantis stichijos nuniokotame Erftštato mieste Šiaurės Reine-Vestfalijoje, kur potvyniai sukėlė nuošliaužą.

Filmuotoje medžiagoje A. Laschetas buvo užfiksuotas besikalbantis ir juokaujantis, tuo metu, kai prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris) skaitė savo pranešimą reikšdamas užuojautą sielvartaujančioms šeimoms.

Kartu su jumis gedime ir būsime drauge atstatant.

„Laschetas juokiasi, kol šalis verkia“, – parašė populiarus dienraštis „Bild“.

Kiek vėliau A. Laschetas per „Twitter“ atsiprašė už „nederamą“ momentą.

„Europa su jumis“

Tikrasis katastrofos mastas aiškėja tik dabar, vertinant apgadintus pastatus, kurių dalį teks nugriauti. Taip pat stengiamasi atkurti dujų, elektros tiekimą ir telefono ryšio paslaugas.

Kai kuriose vietovėse kariai pasitelkę šarvuotas mašinas valė gatves užkimšusias šiukšles.

Šiaurės Reine-Vestfalijoje po vandeniu atsidūrusių namų ir automobilių apieškoti buvo pasiųsti narai.

Šiaurės Reino-Vestfalijos ir Reino krašto-Pfalco žemių pareigūnai sakė, kad abiejuose regionuose dingę dešimtys žmonių.

Tačiau jie pabrėžė, kad sutrikus ryšių tinklams sunku tiksliai tai įvertinti, o realus dingusiųjų skaičius gali būti mažesnis.

Reino krašto-Pfalco žemės vidaus reikalų ministras Rogeris Lewentzas (Rogeris Levencas) sakė, kad daugiau kaip 670 žmonių buvo sužeisti.

„Aš čia gyvenau visą savo gyvenimą, čia gimiau ir dar niekada nemačiau nieko panašaus“, – sakė Gregoras Degenas, dirbantis kepėju nuniokotame Arveilerio Nojenaro kurortiniame mieste netoli Šuldo.

Tuo metu Belgijoje žuvusiųjų skaičius pasiekė 27, o daug žmonių tebėra dingę.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) ir belgų premjeras Alexanderas De Croo (Aleksandras De Kro) šeštadienį drauge aplankė nuo potvynių nukentėjusias vietoves Rošfore ir Pepenstere.

„Europa su jumis, – po to tviteryje parašė U. von der Leyen. – Kartu su jumis gedime ir būsime drauge atstatant.“

Belgija antradienį paskelbė nacionaline gedulo diena.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių