Tyrėjai: V. Putinas galėjo pritarti raketos, numušusios MH17 reiso lėktuvą, atvežimui

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tikriausiai nusprendė pritarti raketos, kuria virš Ukrainos buvo numuštas oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvas, skridęs reisu MH17, atvežimui, tačiau nėra realių galimybių patraukti jį ar kitus asmenis baudžiamojon atsakomybėn, trečiadienį pareiškė tyrėjai.

Tyrėjai, remdamiesi perimtais telefoniniais pokalbiais, teigė, kad esama „tvirtų požymių“, jog V. Putinas asmeniškai pritarė raketos perdavimui prorusiškiems separatistams 2014 metais kovų Rytų Ukrainoje metu.

Tačiau tyrimas sustabdytas, nes „išnaudoti visi įkalčiai“, susiję su lėktuvo numušimu, per kurį žuvo visi 298 lėktuve buvę žmonės.

Šis pranešimas paskelbtas praėjus mažiau nei trims mėnesiams po to, kai Nyderlandų teismas nuteisė du rusus ir ukrainietį už MH17 reisu skridusių žmonių nužudymą, išnagrinėjęs bylą jiems nedalyvaujant.

„Yra tvirtų požymių, kad Rusijos prezidentas nusprendė aprūpinti DLR separatistus raketa „Buk TELAR“, – sakoma šešių šalių jungtinės tyrimo grupės, tiriančios katastrofą, pareiškime, kuriame minima apsišaukėliška prorusiškų separatistų Donecko „liaudies respublika“.

Tyrėjai teigė, kad Rusijos pareigūnai netgi atidėjo sprendimą siųsti ginklus separatistams Rytų Ukrainoje, nes V. Putinas 2014 metų birželį dalyvavo vadinamosios D dienos minėjime Prancūzijoje.

Jie paleido perimtą vieno patarėjo telefono skambutį, kuriame sakoma, kad vėluojama, nes „sprendimą priima tik vienas (...) asmuo, kuris šiuo metu yra viršūnių susitikime Prancūzijoje“.

Tačiau V. Putinui, kaip valstybės vadovui, taikomas diplomatinis imunitetas, todėl bet kokios pastangos patraukti Rusijos prezidentą baudžiamojon atsakomybėn yra neįmanomos, teigė tyrėjai.

Jie taip pat pridūrė, kad „nors kalbame apie tvirtus požymius, tačiau išsamių ir įtikinamų įrodymų“ V. Putino atžvilgiu dar nėra.

„Visi įkalčiai išnaudoti“

Jungtinę tyrimo grupę sudaro nariai iš Nyderlandų, Australijos, Belgijos, Malaizijos ir Ukrainos – šalių, kurios labiausiai nukentėjo nuo pražūtingos „Boeing 777“ katastrofos.

Tyrėjai anksčiau teigė norintys išsiaiškinti, kas iš tikrųjų paleido BUK raketą ir buvo už ją atsakingas. Teigiama, kad raketa buvo atgabenta iš kariuomenės bazės Rusijos pietvakariuose esančiame Kursko mieste.

Tačiau jie pripažino, kad kol kas neįmanoma to įrodyti.

„Tyrimas pasiekė savo ribas, visi įkalčiai jau išnaudoti, todėl tyrimas nutraukiamas. Įrodymų nepakanka, kad būtų galima kelti daugiau bylų“, – spaudos konferencijoje Hagoje sakė Nyderlandų prokurorė Digna van Boetzelaer (Digna van Butzelar).

Pernai paskelbtą Nyderlandų nuosprendį Rusija atmetė kaip „skandalingą“ ir politiškai motyvuotą.

Maskva nuolat neigia, kad yra kaip nors susijusi su „Malaysia Airlines“ lėktuvo numušimu.

Praėjusiais metais vykusiame teismo procese teisėjai teigė, kad raketa buvo atgabenta iš Rusijos, o vyrai priklausė Maskvos kontroliuojamai separatistų grupuotei, tačiau teigė, kad jie tik padėjo įvežti raketą į Ukrainą ir nepaleido jos.

2019 metais tarptautiniai tyrėjai paskelbė perimtus telefoninius pokalbius, iš kurių, jų teigimu, matyti sukilėlių ir aukšto rango Rusijos pareigūnų, įskaitant Vladislavą Surkovą, vyriausiąjį V. Putino padėjėją, ryšiai.

Nelaimės aukomis tapo žmonės iš 10 šalių, įskaitant 196 olandus, 43 malaiziečius ir 38 Australijos gyventojus.


Šiame straipsnyje: MH17 reiso lėktuvasVladimiras Putinaskaras Ukrainojeraketa

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių