Sukrėsta Lenkija atsisveikina su nužudytu Gdansko meru

 • Teksto dydis:

Lenkai Gdanske šeštadienį susirinko atsisveikinti su nužudytu šio uostamiesčio prie Baltijos jūros meru Pawelu Adamowicziumi (Pavelu Adamovičiumi), kurio viešas užpuolimas iškėlė klausimų dėl neapykantos kalbos šalies politikoje.

Maždaug 3,5 tūkst. žmonių, įskaitant prezidentą Andrzejų Dudą (Andžejų Dudą) ir Europos Vadovų Tarybos pirmininką Donaldą Tuską, kuris daug metų buvo nužudytojo draugas, dalyvavo laidotuvių pamaldose Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bazilikoje – vienoje didžiausių plytinių bažnyčių pasaulyje, kur bus palaidota urna su velionio pelenais.

Laidotuvėse, kurios vyko A. Dudai paskelbus nacionalinio gedulo dieną, taip pat dalyvavo Nobelio taikos premijos laureatas Lechas Walesa (Lechas Valensa).

Tarp kitų garbių dalyvių buvo Vokietijos eksprezidentas Joachimas Gauckas (Joachimas Gaukas).

Tuo tarpu įtakingas Lenkijos valdančiosios partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis (Jaroslavas Kačynskis) nedalyvavo.

53 metų P. Adamowiczius buvo peiliu subadytas į krūtinę šimtų žmonių akivaizdoje, per labdaros koncertą praėjusį savaitgalį.

„Tai liūdna diena Gdansko žmonėms. Jaučiamės kaip netekę tėvo, – naujienų agentūrai AFP sakė Tomaszas Ceglinskis (Tomašas Ceglinskis). – Man 24 metai ir jis valdė visą mano gyvenimą. Kasmet jo dėka matydavome mieste permainų: investicijų, naujų gatvių, prekybos centrų ir kultūros institucijų. Mano pareiga būti čia.“

Mero nužudymu įtariamas 27 metų vyras buvo teistas, kai šaliai vadovavo liberalioji partija „Pilietinė platforma“ (PO), kuriai anksčiau priklausė P. Adamowiczius. Pranešama, kad įtariamasis yra sirgęs psichikos liga.

Jis anksčiau buvo nuteistas daugiau kaip penkerius metus kalėti už ginkluotą apiplėšimą ir neseniai išėjo į laisvę. Jis teigė, kad ankstesnė vyriausybė jį įkalino neteisingai.

Daugelis lenkų mano, kad mero nužudymą pakurstė neapykantos kalba internete ir pikti pagrindinių politinių partijų nesutarimai.

„Nužudė neapykanta“

„Pawelą nužudė neapykanta“, – trečiadienį parlamentui sakė PO lyderis Grzegorzas Schetyna (Gžegožas Schetyna).

PO ir valdančiosios konservatorių partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) politikai, kaip ir jų šalininkai internete, daug metų svaidosi kandžiomis replikomis. Kritikai kaltina vyriausybę nebyliai toleruojant priešiškumo atmosferą.

Lenkų žiniasklaida P. Adamowicziaus nužudymą lygino su prezidento Gabrielio Narutowicziaus (Gabrielio Narutovičiaus) nužudymu 1922 metais, kurį šalyje tvyrant neapykantai įvykdė fanatiškas nacionalistas.

Po P. Adamowicziaus mirties policija sulaikė kelis asmenis už grasinimus politikams.

Laidotuvėse taip pat dalyvavo dešimtys merų iš visos Lenkijos ir užsienio. Aplink bažnyčią buvo įrengti didžiuliai ekranai, kuriuose apeigas galėjo stebėti miesto gyventojai.

Anksčiau dešimtys tūkstančių žmonių laukė eilėse, kad pamatytų velionio urną ir pasirašytų užuojautos knygoje „Solidarumo“ Europos centre.

Gdanskas, kuriame gyvena maždaug pusė milijono žmonių, 9-ajame dešimtmetyje buvo Lenkijos antikomunistinio judėjimo „Solidarumas“ lopšys.

Du dešimtmečius Gdansko meru buvęs P. Adamowiczius per 2018 metų municipalinius rinkimus, remiamas PO, buvo perrinktas 64 proc. balsų.

Varšuva paskelbė P. Adamowiczių garbės piliečiu.

Juoda urna su mero pelenais bus palaidota vienoje iš bazilikos koplyčių.

Mero užpuolimas yra neįprastas dalykas Lenkijoje, kur politinio smurto pasitaiko retai.

Praėjusį kartą politinė figūra Lenkijoje buvo užpulta 2010 metais, kai užpuolikas nušovė vieno regioninio PiS skyriaus darbuotoją ir peiliu sužeidė kitą.NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Įdomu kada jie planuoja naujas iškilmingas laidotuves...
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių