Kraupias žudynes Naujojoje Zelandijoje surengusiam ekstremistui pateikti kaltinimai

 • Teksto dydis:

Dviejose Naujosios Zelandijos mečetėse 49 žmones nušovęs kraštutinės dešinės ekstremistas šeštadienį buvo atvesdintas į teismą ir jam pateikti kaltinimai dėl žmogžudystės, informuoja naujienų agentūra AFP.

Australijoje gimęs 28 metų Brentonas Tarrantas teisme pasirodė surakintas antrankiais ir vilkintis balta kalėjimo apranga, o teisėjas perskaitė kaltinimą dėl nužudymo. Daugiau kaltinimų turėtų būti pateikta ateityje.

Fašistu pasiskelbęs buvęs kūno rengybos instruktorius teisme vis atsisukdavo į žiniasklaidos atstovus. Posėdyje dėl saugumo priežasčių neleista dalyvauti visuomenės atstovams.

B. Tarrantas neprašė būti paleistas už užstatą ir liks sulaikytas iki kito teismo posėdžio vyksiančio balandžio 5 d.

Ligoninėje dėl šautinių žaizdų ir kitų sužeidimų vis dar gydomi per išpuolį nukentėję 39 žmonės. Tarp jų yra 2 metų berniukas ir 4 metų mergaitė, pastarosios būklė kritinė.

Kraistčerčo ligoninės gydytojai 12-oje operacinių per naktį gelbėjo sužeistuosius. Daugumai jų prireiks atlikti nemažai operacijų, kol jie visiškai atsigaus. Daugelis teroristinį išpuolį išgyvenusių žmonių teigė, kad psichologinės žaizdos niekada neužgis.

Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern sakė, kad išpuoliai Al Noor ir Linvudo mečetėse buvo teroristinis aktas ir, manoma, kad tai kruviniausiais šiais laikais surengtas išpuolis prieš musulmonus Vakaruose.

Pasak jos, aukos kilusios iš viso musulmonų pasaulio, o konsulinę pagalbą teikia Turkija, Bangladešas, Indonezija ir Malaizija.

Tarp nužudytųjų buvo vienas Saudo Arabijos ir du Jordanijos piliečiai, o penki pakistaniečiai dingę be žinios. 

Žada imtis ginklų reformos

Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern (Džasinda Ardern) šeštadienį pažadėjo sugriežtinti šalies šaunamųjų ginklų kontrolės įstatymus, paaiškėjus, kad Kraistčerčo mečetes atakavęs užpuolikas teisėtai atsigabeno penkis ginklus, įskaitant du pusiau automatinius šautuvus, panaudotus per žudynes.

Naujosios Zelandijos šaunamųjų ginklų įstatymai yra liberalesni negu kaimyninės Australijos, smarkiai sugriežtinusios kontrolę po panašių žudynių 1996 metais.

J. Ardern sakė, kad 28 metų australas Brentonas Tarrantas (Brentonas Tarantas) 2017 metų lapkritį įgijo A kategorijos licenciją šaunamiesiems ginklams, leidusią jam įsigyti ginklų, penktadienį panaudotų nužudyti dešimtims musulmonų maldininkų dviejose mečetėse pietiniame Kraistčerčo mieste.

Premjerė nurodė, kad kai kurie ginklai veikiausiai buvo perdirbti, kad taptų dar pražūtingesni. Ji pridūrė, kad bus svarstoma galimybė uždrausti pusiau automatinius ginklus.

„Dėl paties fakto... kad šis asmuo įgijo licenciją ginklui ir gavo tokio pobūdžio ginklų, manau, žmonės aiškiai sieks pokyčių, ir aš įsipareigoju tai padaryti“, – J. Ardern sakė per spaudos konferenciją.

„Kol kas galiu pasakyti jums vieną dalyką – mūsų ginklų įstatymai keisis“, – pridūrė ji.

J. Ardern patvirtino, kad suimtas įtariamas šaulys ir du jo numanomi bendrininkai nebuvo patekę į jokių žvalgybos tarnybų akiratį dėl savo ekstremizmo.

„Šįryt paprašiau mūsų agentūrų skubiai įvertinti, ar socialiniuose tinkluose arba kitur buvo kokios nors veiklos, turėjusios išprovokuoti atsaką. Šis darbas jau vykdomas“, – sakė ji.

Naujosios Zelandijos policijos asociacijos vadovas Chrisas Cahillas (Krisas Kahilas) sveikino J. Ardern komentarus ir sakė, kad ankstesniems mėginimams griežtinti šaunamųjų ginklų įsigijimo smarkiai trukdydavo tokios reformos įnirtingi priešininkai.

„Esu įsitikinęs, kad daugelis Naujosios Zelandijos žmonių būtų priblokšti, (sužinoję), kad kas nors mūsų šalyje gali sukaupti tokį ginklų arsenalą, koks buvo rastas per šią tragediją Kraistčerče“, – sakoma jo pranešime.

„Būsimuose debatuose nėra vietos radikaliems ginklų lobistams, kurių vaidmuo buvo juntamas per ankstesnius mėginimus padaryti mūsų šalį saugesne“, – pridūrė Ch. Cahillas.

Jis atkreipė dėmesį į „karčiai ironišką“ faktą, kad įtariamasis šaulys savo tėvynėje Australijoje nebūtų galėjęs įsigyti tokių pačių ginklų.

„Instinktyvus atsakas“

Pranešama, kad mažiausiai vienas iš B. Tarranto panaudotų ginklų yra pusiau automatinis šautuvas AR-15. Tokio paties ginklai buvo panaudoti per virtinę masinių šaudynių Jungtinėse Valstijose, įskaitant 2012 metų žudynes Sendi Huko mokykloje Konektikute.

Sendi Huko aukų šeimoms neseniai buvo uždegta žalia šviesa apskųsti teismui JAV ginklų gamintoją „Remington“, esą sąmoningai reklamavusią kovinį ginklą, „visiškai netinkamą“ naudoti civiliams tikslams ir dažnai pasirenkamą kaip masinių žudymų įrankį.

Nors šaudynės Kraistčerče sukėlė pasibaisėjimą, kai kurie vietos gyventojai šeštadienį sakė naujienų agentūrai AFP, kad jokių drastiškų pokyčių ginklų kontrolės srityje neturėtų būti imtasi.

„Tikėkimės, kad nebus jokio instinktyvaus atsako, – sakė Matthew Simmondsas (Metjus Saimondsas). – Juk neuždraudžiame automobilių vien dėl to, kad daug žmonių žūva keliuose. Reikia atlikti tinkamą tyrimą.“

Naujoji Zelandija sugriežtino pusiau automatinių šautuvų įsigijimo tvarką 1992-aisiais, praėjus dvejiems metams po išpuolio pietiniame Aramoanos mieste, kai nestabilios psichikos vyras nušovė 13 žmonių.

Tačiau vėlesnės pastangos dar labiau griežtinti įstatymus, įskaitant mėginimą uždrausti pusiau automatinius ginklus, įstrigo parlamente.

Naujojoje Zelandijoje bet kuris 16 metų ar vyresnis asmuo gali prašyti išduoti licenciją šaunamiesiems ginklams, galiojančią 10 metų. Prašytojai privalo būti išklausę saugos kursą ir gavę teigiamą policijos patikrinimo išvadą.

Pagal šalies šaunamųjų ginklų įstatymą daugumos ginklų registracija neprivaloma. Dėl šios priežasties teisėsauga nežino, „kiek Naujojoje Zelandijoje yra teisėtai arba neteisėtai turimų šaunamųjų ginklų“, pernai nurodė policija.

Pagal policijos vertinimus, 2014 metais šalyje buvo iki 1,2 mln. civilių teisėtai turimų šaunamųjų ginklų, tai yra, vienas ginklas teko maždaug keturiems gyventojams. Australijoje šis rodiklis yra dvigubai mažesnis.

Siekiant įsigyti pusiau automatinių ginklų, taip pat pistoletų ir kitų ribojamų ginklų, reikalinga gauti papildomų „patvirtinimų“, bet policija ir šaunamųjų ginklų ekspertai pabrėžia, kad įstatymuose esama spragų.

Turkų protestas

Keli šimtai demonstrantų šeštadienį prie Sofijos soboro Stambule – Bizantijos laikų katedros, kuri buvo paversta mečete, o dabar yra muziejus – protestavo prieš šaudynes Naujosios Zelandijos mečetėse.

Protestuotojai, daugiausia islamiškų pilietinės visuomenės grupių nariai, reikalavo didingą soborą vėl paversti mečete. Šis reikalavimas buvo atsakas į penktadienio šaudynių Naujojoje Zelandijoje vykdytojo 74 puslapių „manifeste“ esą esančius žodžius, kad „Sofijos soboras išsivaduos nuo minaretų“.

Osmanų pajėgoms 1453 metais užėmus Stambulą, Sofijos soboras buvo paverstas mečete. 1935-aisiais Turkijos pasaulietiškos valstybės įkūrėjas ją pavertė muziejumi, kuriame kasmet apsilanko milijonai turistų.

Tačiau pastaruoju metu Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) vyriausybė vis dažniau raginama vėl paversti Sofijos soborą mečete.NAUJAUSI KOMENTARAI

E

E portretas
Aciu dievui, Lietuvoje bent jau ginklu negalima lengvai isigyti.

...

... portretas
Tuoj popiežius jį šventuoju paskelbs: "Už pradėtą naują Šventojo kryžiaus žygį" (kodėl džihadus skelbt tik musulmonai gali?)

onute

onute portretas
JAU PASAULYJE MUSULMONU DAUGIAU NEI KRIKSCIONIU JIE NEPRIPAZYSTA KITATIKIU TAI JU DABAR TIKSLAS ISNAIKINTI KITARAUCIUS KA PARODO MASISKAS VERZIMASIS I EUROPA IR TA I JIEMS PALENGVINO TOKIE KAIP MERKEL BAISU PAGALVOTI KAIP ATEIS LAIKAS KAIP BUS GRIAUNAMOS GROZYBES PARYZIUJE MUSLIAM NEREIKALINGOS NEI ERMITAZAS NEI PARYZIAUS KATEDRA NEI SAULES BAZNYCIA O KAD TAI BUS IR DURNAM AISKU JIE GIMDO PO DESIMT VAIKU O DABAR UZ MUSU PINIGUS GIMDYS EUROPOJE
VISI KOMENTARAI 22
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių