Virtualus uždaras G7 lyderių – Didžiosios Britanijos, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Japonijos ir JAV – susitikimas turėjo prasidėti 9 val. (14.00 GMT laiku), J. Bideno kalba Baltuosiuose rūmuose numatyta priešpiet.
Ištisas savaites, kai Rusija prie Ukrainos sienos telkė dešimtis tūkstančių karių ir sunkiąją ginkluotę, J. Bidenas vadovavo NATO ir kitoms Europos sąjungininkėms kuriant, Vašingtono teigimu, „precedento neturinčių“ sankcijų paketą Rusijai atgrasyti. Dabar, kai atgrasymo priemonės nepasiteisino, šios pastangos greičiausiai labai paspartės, kad ir taip nestabili Rusijos ekonomika tai realiai pajustų.
„Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės bei partneriai atsakys vieningai ir ryžtingai. Pasaulis patrauks Rusiją atsakomybėn“, – trečiadienio vakarą Vašingtone pareiškė J. Bidenas savo pirmuosiuose komentaruose po to, kai ant Ukrainos pasipylė Rusijos raketos.
J. Bidenas taip pat paskambino telefonu Ukrainos kolegai Volodymyrui Zelenskiui ir vėliau pranešė pažadėjęs „suteikti paramą ir pagalbą Ukrainai ir Ukrainos žmonėms“. JAV prezidentas pažymėjo, kad V. Zelenskis paprašė jo „paraginti pasaulio lyderius aiškiai pasisakyti“ prieš V. Putino „akivaizdžią agresiją“.
Iki šiol JAV ir Europos Sąjunga įvedė sankcijas dviem Rusijos bankams, Maskvos valstybės skolai, keliems oligarchams ir kitas priemones. Trečiadienį, kai tapo aišku, kad Rusijos įsiveržimo pajėgos pasirengė puolimui, J. Bidenas paskelbė sankcijas gamtinių dujų vamzdynui „Nord Stream 2“ iš Rusijos į Vokietiją – vienam didžiausių energetinių Maskvos geopolitinių projektų.
JAV pareigūnai teigia, kad naujos griežtesnės sankcijos bus nukreiptos į kitus didesnius bankus, daugiau V. Putinui artimų oligarchų ir, svarbiausia, – draudimą eksportuoti į Rusiją aukštųjų technologijų įrangą ir komponentus. Dar neaišku, kiek šių priemonių bus paskelbta ketvirtadienį.
Kai kurios šios priemonės reikštų ir rimtą ekonomikos nuosmukį Vakarų šalims bei kelia pavojų pasaulio ekonomikos atsigavimui po COVID pandemijos. Akcijų rinkos jau smunka, o naftos kainos kyla virš 100 JAV dolerių už barelį.