Duda: pasibaigus karui Ukrainoje, Europoje gali kilti nusikalstamumo banga Pereiti į pagrindinį turinį

Duda: pasibaigus karui Ukrainoje, Europoje gali kilti nusikalstamumo banga

2025-02-04 10:24
Jūras Barauskas (ELTA)

Pasibaigus Rusijos pradėtam karui Ukrainoje gali kilti rizika, kad išaugs tarptautinis organizuotas nusikalstamumas, interviu leidiniui „The Financial Times“ pasakė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, pridurdamas, kad Kyjivui prireiks didelės Vakarų pagalbos saugumui užtikrinti.

Andrzejus Duda
Andrzejus Duda / Scanpix nuotr.

Pirmadienį pasirodžiusiame interviu A. Duda perspėjo, kad mūšiams galiausiai pasibaigus Ukrainoje gali kilti nusikalstamumo banga, kuri išplistų į Lenkiją, likusią Europos dalį bei JAV.

Jis tokią padėtį palygino su paskutinio praėjusio šimtmečio dešimtmečio pradžia, kai iš Afganistano grįžus sovietų veteranams išaugo nusikalstamumas ir padaugėjo smurtinių išpuolių, be to, kareiviai prisijungė prie nusikalstamų organizacijų.

„Tereikia prisiminti tuos laikus, kai žlugo Sovietų Sąjunga ir tiek Vakarų Europoje, tiek JAV išaugo nusikalstamumas“, – kalbėjo jis.

Tuo tarpu 2022 m. prasidėjusios Maskvos invazijos Ukrainoje aukų skaičius jo manymu yra gerokai didesnis nei karo Afganistane.

A. Dudos teigimu, po karo kariai grįš į „savo kaimus, miestelius, kur jų lauks sugriauti namai, sugriautos gamyklos, sugriauti fabrikai, nebus nei darbo, nei jokių perspektyvų“, be to, daugelį iš jų kamuos potrauminio streso sutrikimas.

„Pamėginkite įsivaizduoti situaciją, kai iš fronto namo grįžta tūkstančiai žmonių. Žmonių, kariavusių su Rusija – daugybė jų turės psichinių problemų“, – sakė jis.

Dėl šių priežasčių, jo žodžiais tariant, Ukrainai būtina pagalba „užtikrinant tvarką ir saugumą šalies viduje“.

Tuo tarpu atsakydamas į A. Dudos interviu Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas Heorfijus Tychyjus pareiškė: „Nesutinkame su tuo, kad Ukrainos kariai, rizikuojantys savo gyvybe, kad apgintų Europą nuo Rusijos invazijos, būtų vaizduojami kaip potenciali grėsmė Europos saugumui“. Šie jo komentarai ministerijos svetainėje buvo paskelbti pirmadienį.

H. Tychyjus pridūrė, kad nuo 2014 m. fronto liniją perėjo tūkstančiai ukrainiečių, tačiau nei Lenkijoje, nei Europoje nusikalstamumas ar kitokios grėsmės iš esmės neišaugo. Jis atkreipė dėmesį, kad Ukrainos valstybė daug dėmesio skiria karių adaptavimuisi, socializavimuisi ir integracijai, tikėdamasi šioje srityje sulaukti daugiau savo partnerių pagalbos.

H. Tychyjus taip pat padėkojo Lenkijai už milžinišką paramą, kurią ši suteikė Ukrainai, o Lenkijos prezidentui – už tai, kad nuolat gina Ukrainos interesus ir ragina partnerius labiau padėti šiai šaliai.

Daugiau naujienų