Numušė karinį sraigtasparnį
Bagdado pareigūnai pranešė, kad džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojai numušė Irako kariuomenės sraigtasparnį netoli vienos naftos perdirbimo įmonės netoli Baidžio miesto, o per šį incidentą žuvo abu juo skridę pilotai.
Vienas karinių oro pajėgų pareigūnas sakė, kad kovotojai trečiadienį numušė sraigtasparnį „Bell 407“, panaudoję nešiojamąjį zenitinių raketų kompleksą į šiaurę nuo Baidžio. To miesto, esančio už maždaug 200 kilometrų į šiaurę nuo Bagdado, apylinkėse veikia didžiausia Irake naftos perdirbimo gamykla.
Tai yra jau antras Irako kariuomenės sraigtasparnis, kurį per pastarąją savaitę virš Baidžio numušė IS kovotojai.
Praeitą penktadienį kovotojai tame regione numušė sraigtasparnį Mi-35, o per tą ataką irgi žuvo du orlaivio pilotai.
Atakavo tarptautinės koalicijos aviacija
Vienas tarptautinės koalicijos lėktuvas trečiadienį vėl smogė džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) taikiniame Sirijos pasienio miesto Kobanės prieigose, pranešė vienas naujienų agentūros AFP korespondentas.
Per tą antskrydį juodų dūmų debesis pakilo virš kalvos Kobanės rytiniame pakraštyje, sakė kaimyninės Turkijos teritorijoje esantis korespondentas.
Šis smūgis buvo pirmasis pastebėtas trečiadienį po virtinės antskrydžių, vykusių antradienį.
Džihadistų atsitraukė po aviacijos smūgių
Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojai praeitą naktį atsitraukė iš kai kurių rajonų jų šturmuojamame kurdiškame Kobanės mieste po aviacijos smūgių, kuriuos surengė JAV vadovaujama koalicija, trečiadienį pranešė padėtį šalyje stebinti organizacija.
Nevyriausybinės organizacijos „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) direktorius Rami Abdel Rahmanas (Ramis Abdel Rahmanas) sakė, kad „Islamo valstybės“ kovotojai naktį atsitraukė iš kelių teritorijų rytinėje Ain al Arabo (Kobanės) dalyje ir iš pietvakarinių pakraščių“.
Po to atsitraukimo dalis grupuotės kovotojų tebėra įsitvirtinę šio strategiškai svarbaus miesto rytinėje dalyje ir pietinėse prieigose, tačiau jų nebeliko vakariniame fronte, pridūrė R.Abdel Rahmanas.
Pasak jo, džihadistai atsitraukė po to, kai „buvo smogta jų užnugario pozicijoms - buvo aukų (tarp kovotojų) ir apgadinti bent keturi jų automobiliai“.
IS kovotojai įžengė į Kobanę, dar vadinamą Ain al Arabu, pirmadienio vakarą, po beveik tris savaites trukusių kautynių aplink šį miestą, esantį prie sienos su Turkija.
Antradienį įnirtingi susirėmimai vyko Kobanės rytuose, vakaruose ir pietuose, o JAV vadovaujama koalicija surengė daug antskrydžių, atakuodama IS taikinius aplink tą miestą.
Kobanė yra trečias didžiausias miestas Sirijos kurdiškame regione.
Vietos kurdų žurnalistas ir aktyvistas Mustafa Ebdi rašė socialiniame tinkle „Facebook“, kad „Kobanės pietrytinio Maktalos rajono gatvės pilnos „Daeš“ kovotojų lavonų“, vartodamas IS arabišką akronimą.
Tačiau jis pridūrė, kad mieste tebėra likę šimtai civilių ir kad „humanitarinė padėtis sudėtinga - žmonėms reikia maisto bei vandens“.
Deklaravo su cheminiais ginklais susijusius objektus
Sirija deklaravo keturis su cheminiais ginklais susijusius objektus, kurių Damaskas nebuvo anksčiau minėjęs, Jungtinių Tautų (JT) generalinio sekretoriaus specialioji atstovė antradienį informavo Saugumo Tarybą, o ši žinia padidino nuogąstavimus, kad Sirijos vyriausybė nebuvo visiškai atvira dėl savo cheminių ginklų programos.
Diplomatai nurodė, kad per uždaras konsultacijas pasiuntinė Sigrid Kaag (Sigrid Kag) juos informavo, jog trys iš tų objektų yra tyrimų centrai, o vienas – gamykla, tačiau tose keturiose vietose nėra jokių papildomų cheminių ginklų.
JAV ambasadorė prie JT Samantha Power (Samanta Pauer) socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje žinutėje rašo: „Privalome toliau spausti režimą, kad jis nebeslėptų su cheminiais ginklais susijusių pajėgumų.“
JT ir Cheminių ginklų uždraudimo organizacijos (OPCW) bendrai misijai praeitais metais buvo pavesta eliminuoti Sirijos cheminių ginklų programą, kai Saugumo Tarybai pavyko pasiekti retą susitarimą dėl Sirijos.
Ta sutartis buvo sudaryta iškilus JAV aviacijos smūgių grėsmei – po to, kai pasaulį sukrėtė vaizdai iš numanomų cheminių atakų vietų Damasko priemiesčiuose, per kurias žuvo daug civilių. Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) vyriausybė neigė naudojusi cheminius ginklus ir kaltino dėl tų atakų sukilėlių grupuotes.
Bendra JT ir OPCW misija pranešė, kad iš Sirijos buvo išvežti visi deklaruoti cheminiai ginklai ir jų gamybos komponentai – 1,3 tūkst. tonų medžiagų. Dabar dėmesys sutelktas į Sirijos cheminių ginklų gamybos objektų likvidavimą.
Tačiau išlieka nuogąstavimų, kad Sirija deklaravo dar ne visą savo cheminį arsenalą. Jungtinės Valstijos pareiškė esančios susirūpinusios, kad cheminiai ginklai gali patekti džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS), užėmusio dideles teritorijas Sirijoje ir Irake, taip pat kitų teroristų grupuočių rankas, jeigu Sirija yra nedeklaravusi dalies savo atsargų.
OPCW nurodė, kad Sirijos cheminių ginklų gamybos objektai turėtų būti pradėti naikinti šį mėnesį, o pirmoji iš 12 įmonių turėtų būti likviduota iki lapkričio pabaigos.
Ši tarptautinė organizacija taip pat nurodė tęsianti darbą su Damasko vyriausybe, kad išspręstų neatitikimus dėl jos deklaruotų cheminių ginklų.
JT ragina tarptautinę bendruomenę ginti Kobanę
Tarptautinė bendruomenė turėtų nedelsianti imtis veiksmų ir apginti Sirijos miestą Kobanę nuo atakuojančių džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS arba ISIS) kovotojų, antradienį pareiškė Jungtinių Tautų (JT) pasiuntinys tai šaliai.
„Pasaulis, visi mes, smarkiai pasigailėsime, jeigu ISIS (Islamic State) sugebės užimti miestą, kuris narsiai gynėsi, tačiau greitai nebegalės to daryti. Mums reikia imtis veiksmų dabar“, – sakoma pasiuntinio Staffano de Misturos (Stafano de Misturos) pranešime.
„Tarptautinė bendruomenė turi juos apginti. Tarptautinė bendruomenė negali leisti, kad dar vieną miestą užimtų ISIS“, – tvirtino jis.
Kobanės, kuri yra trečias didžiausias kurdiškas Sirijos miestas, užėmimas būtų didelė pergalė IS džihadistams, kurie yra paskelbę „islamo kalifatą“ ir siekia perimti kontrolę ilgame Sirijos bei Turkijos sienos ruože.
Mažiausiai 412 žmonių, tarp kurių daugiau negu pusę sudaro džihadistai, žuvo Kobanėje ir jos prieigose nuo rugsėjo vidurio, nurodo Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“, stebinti padėtį Sirijoje.
Naujausi komentarai