- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) ketvirtadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga ir Naujoji Zelandija po ketverius metus trukusių derybų pasiekė laisvosios prekybos susitarimą, ir pažadėjo, kad tai sustiprins ryšius.
„Tai istorinis momentas mūsų bendradarbiavime“, – sakė U. von der Leyen bendrame pranešime spaudai su Naujosios Zelandijos ministre pirmininke Jacinda Ardern (Džasinda Ardern) ir pridūrė, kad susitarimas buvo pasiektas po „sunkių derybų“.
J. Ardern pasidžiaugė, kad tai yra „dar vienas istorinis tvirtos dviejų artimai susijusių bendraminčių draugų partnerystės etapas“.
Naujasis susitarimas suartins labai skirtingo dydžio ekonomikas: Naujojoje Zelandijoje gyvena vos 5 mln. žmonių, o ES – 450 milijonų.
ES teigė, kad susitarimu bus panaikinti visi jos eksporto į Naująją Zelandiją muitai ir atvertos rinkos tokiuose svarbiuose sektoriuose kaip finansinės paslaugos, telekomunikacijos, jūrų transportas ir pristatymo paslaugos.
Abi pusės pabrėžė aplinkosaugos klausimus, nes kai kuriuose Europos kampeliuose nerimaujama, kad prekybos susitarimai kelia grėsmę klimato kaitos tikslams ir darbuotojų teisių užtikrinimui.
„Šiame laisvosios prekybos susitarime numatyti plataus užmojo rezultatai srityse, susijusiose su Paryžiaus susitarimu, veiksmais dėl klimato kaitos, darbo teisėmis, lyčių lygybe ir žalingomis žuvininkystės subsidijomis“, – žurnalistams po paskutinio derybų raundo Briuselyje sakė Naujosios Zelandijos prekybos ministras Damienas O'Connoras (Damjenas O'Konoras).
Tuo metu Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas ir prekybos komisaras Valdis Dombrovskis sutartį pavadino „moderniausiu ES prekybos susitarimu“, kurio „pagrindas – bendros vertybės ir tvarumas“.
Susitarimui su Naująja Zelandija, kuris bus teisiškai užbaigtas per ateinančius mėnesius, dar turės pritarti bloko valstybės narės ir Europos Parlamentas.
Susitarimas su Naująja Zelandija suteiks paguodos Europos šalims, kurios vis labiau nusivilia, kad nepavyksta užmegzti naujų prekybos ryšių su tarptautiniais partneriais.
Pastaraisiais metais ES sunkiai sekėsi užsitikrinti visų 27 valstybių narių ir Europos Parlamento paramą prekybos susitarimams su partneriais visame pasaulyje, kurie jau seniai yra Europos Komisijos prioritetas.
Prekybos susitarimų pagrįstumu abejojančių šalių priešakyje buvo Prancūzija. Šalies ūkininkai išreiškė susirūpinimą, kad susitarimas su Velingtonu nesąžiningai atvers jų rinką importui iš Naujosios Zelandijos.
Išgąsdinta itin protekcionistinio Jungtinių Valstijų posūkio valdant buvusiam prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) bei Kinijos nenoro atverti savo ekonomiką, ES perėjo prie labiau gynybinės prekybos politikos.
Tai inicijavo Prancūzija, kuri šiuo metu šešis mėnesius pirmininkauja ES, paprašydama laikytis atsargesnio požiūrio į prekybos susitarimus, ypač į susitarimą su Pietų Amerikos prekybos bloku MERCOSUR, kuris jau galutinai suderintas, bet kol kas nėra ratifikuotas.
Čekija ir Švedija, kurios ruošiasi pirmininkavimui, siekia, kad būtų grįžta prie liberalesnės prekybos pozicijos, kurios esmė – laisvosios prekybos susitarimai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties
Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų sutartį dėl Teherano branduolinės programos, penktadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra IRNA. ...
-
Vašingtonas: Rusija planuoja surengti Ukrainoje kelis referendumus
Pasak aukšto rango Vašingtono pareigūnų, Maskva pradėjo įgyvendinti konkrečius planus surengti referendumus keliuose miestuose okupuotose Rytų Ukrainos dalyse, taip siekiama priartinti juos prie Rusijos. ...
-
„Frontex“: į ES atvykstančių migrantų smarkiai padaugėjo
Į Europos Sąjungą (ES) atvykstančių migrantų skaičius nuo sausio iki liepos išaugo 86 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, penktadienį pranešė Europos sienų agentūra „Frontex“. ...
-
Ispanija ir Portugalija giria Berlyno raginimą plėtoti dujotiekių jungtis Europoje
Ispanija ir Portugalija penktadienį parėmė Vokietijos raginimą nutiesti dujotiekį, kuris sujungtų Pirėnų pusiasalį su Europos centrine dalimi, o Madridas pareiškė, kad tokia jungtis galėtų pradėti veikti jau per kelis mėnesius. ...
-
Pasaulinis LGBT renginys atšauktas po reikalavimo pašalinti Taivano pavadinimą5
Tarptautinis LGBT suvažiavimas Taivane penktadienį buvo atšauktas, organizatoriams pareikalavus, kad autonominės salos vardas būtų pašalintas iš 2025 metų renginio pavadinimo. ...
-
Estijos lyderė vizų rusams draudimą vadina Kremliaus „Achilo kulnu“
Estijos premjerė Kaja Kallas penktadienį, kitą dieną, kai jos vyriausybė sugriežtino taisykles atvykstantiesiems iš Rusijos, pareiškė, kad vis stiprėjantis raginimas nebeišduoti Rusijos turistams Šengeno erdvės vizų pataik...
-
Amsterdamo oro uostas žada kompensacijas dėl chaoso nukentėjusiems keliautojams
Amsterdamo Schipholio oro uostas pranešė, kad kompensuos keleiviams, dėl didžiulių eilių pavėlavusiems į skrydžius per chaotišką vasarą viename judriausių Europos oro uostų. ...
-
Į Ukrainą turi atplaukti pirmasis laivas, išgabensiantis JT misijoms skirtų grūdų krovinį
Pirmasis Jungtinių Tautų užsakytas laivas, turintis paimti grūdų krovinį iš Ukrainos pagal susitarimą, kuriuo siekiama sušvelninti pasaulinę maisto krizę, penktadienį turėtų atplaukti į vieną Ukrainos uostą, pranešė JT Pasa...
-
Gresiant dujų stygiui Vokietija žiemą sumažins viešųjų pastatų šildymą
Vokietija žiemą sumažins viešųjų pastatų šildymą, kad sumažintų dujų poreikį, Rusijai sumažinus šių energijos išteklių tiekimą Europai, penktadienį pranešė ekonomikos ministras Robertas Habeckas (Robertas Hab...
-
Čekija siūlys ES šalims nebeišduoti vizų Rusijos piliečiams
Čekija, kuri šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungai, penktadienį pareiškė, kad draudimas išduoti vizas visiems Rusijos piliečiams galėtų papildyti Bendrijos paskelbtas sankcijas Maskvai dėl karo Ukrainoje. ...