Sakartvele vyksta parlamento rinkimai

Sakartvele šeštadienį 8 val. vietos (6 val. Lietuvos) laiku prasidėjo parlamento rinkimai.

Prie Juodosios jūros esantis kalnuotas Sakartvelas laikomas vienu iš retų demokratijos pavyzdžių tarp buvusių sovietinių respublikų. Tačiau rinkimai šioje beveik 4 mln. gyventojų turinčioje šalyje reguliariai išprovokuoja masinius protestus, o tvarkingas valdžios perdavimas čia įvyko tik kartą – po 2012 metų parlamento rinkimų.

Šios mažytės Kaukazo valstybės politikoje dominuoja dvi ryškios figūros – ekscentriškas buvęs premjeras Michailas Saakašvilis, kuriam teko bėgti iš šalies, ir milijardierius ekspremjeras B. Ivanišvilis.

Demonstruodami beprecedentį susiskaldžiusios opozicijos vieningumą, M. Saakašvilio „Vieningasis nacionalinis judėjimas“ ir mažesnės opozicinės partijos suvienijo jėgas ir drauge metė iššūkį B. Ivanišvilio vadovaujamai valdančiajai „Sakartvelo svajonė“.

B. Ivanišvilio partija yra valdžioje nuo 2012 metų.

Kritikai kaltina B. Ivanišvilį, laikomą įtakingiausiu žmogumi Sakartvele, politinių oponentų persekiojimu. Jie taip pat sako, kad ekspremjeras sukūrė korupcinę sistemą, kurioje privatūs interesai svarbesni už politiką.

Šeštadienio rytą balsuoti Tbilisyje atėjęs B. Ivanišvilis sakė atidavęs „savo balsą už europietišką mūsų šalies plėtrą, taiką ir kiekvienos šeimos gerovę“.

Jis sakė esąs įsitikinęs savo partijos pergale ir teigė besitikintis, kad „Sakartvelo svajonė“ surinks apie 60 proc. balsų, tad jai nereikės kitų partijų paramos formuojant vyriausybę.

„Gausime parlamente ne mažiau kaip 100 mandatų“, – kalbėjo B. Ivanišvilis.

Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili, atėjusi balsuoti, savo ruožtu pažymėjo, kad rinkimai vyksta sudėtingomis koronaviruso pandemijos sąlygomis, tačiau paragino visus piliečius juose dalyvauti.

Rinkimuose jau balsavo ir šalies ministras pirmininkas Georgijus Gacharija, pažymėdamas, kad atidavė balsą „už ateitį ir demokratines vertybes“.

„Neriboti ištekliai“

Tiek valdantieji, tiek opozicija sako neabejojantys savo būsima pergale. Tačiau analitikai kalba, kad rinkimų baigtį sunku prognozuoti, turint galvoje, kad viešosios nuomonės apklausose opozicija tik nedideliu skirtumu lenkia valdančiuosius.

Be to, „Sakartvelo svajonė“ kovoje su opozicija gali nekontroliuojamai naudotis neribotais administraciniais ir finansiniais ištekliais“, AFP sakė analitikas Gija Nodija.

Dėl sudėtingų Sakartvelo rinkimų taisyklių galutinė 150 vietų parlamento sudėtis gali paaiškėti tik lapkričio pabaigoje.

„Sakartvelo svajonės“ populiarumas smarkiai priblėso dėl kritiškai vertinamos jos ekonominės politikos ir, daugelio nuomone, atitolimo nuo demokratinio kurso.

„Oligarchas, kuriam priklauso apie 40 proc. Sakartvelo valstybės turto, pasisavino valstybę ir tvarkosi joje kaip savo valdose“, – interviu AFP sakė M. Saakašvilis.

Nors „Sakartvelo svajonė“ ir „Vieningais nacionalinis judėjimas“ tvirtai dominuoja politinėje arenoje, šįmet priimti rinkimų įstatymai pagerino mažesnių partijų galimybes prasimušti į parlamentą, nes rinkimų kartelė buvo nuleista iki 1 procento.

Balsavimo apylinkės veiks iki 20 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku.

Rinkimus stebi Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Nigga

Nigga portretas
O Hajestanas puoa Azerbaidzana! Neramu Kaukaze!

Baba

Baba portretas
O kada bus Gruzijoje?
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių