S. Cichanouskaja: Baltarusijos ateitis priklausys nuo Ukrainos likimo

Baltarusijos žmonės priešinasi Rusijos invazijai į Ukrainą, surengtą padedant Minsko režimui, ir mano, kad jų šalies likimas susijęs su šio karo baigtimi, ketvirtadienį pareiškė į užsienį pasitraukusi baltarusių opozicijos lyderė.

Buvusi kandidatė į prezidentus Sviatlana Cichanouskaja teigė, kad būtina skirti Baltarusijos autokratinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos poziciją nuo paprastų žmonių, kuriuos jis valdo geležiniu kumščiu.

„Tai du skirtingi klausimai“, – ji sakė naujienų agentūrai AFP, duodama interviu Ženevoje.

Pasak S. Cichanouskajos, baltarusiai dabar priversti kovoti ne tik savo šalies režimu, „bet ir už ukrainiečius, nes suprantame, kad Baltarusijos likimas priklauso nuo Ukrainos likimo“.

A. Lukašenka remia Rusijos prezidento Vladimiro Putino puolimą Ukrainoje ir leido jo pajėgoms naudotis Baltarusijos teritorija.

Tačiau S. Cichanouskaja, kurią Vakarų šalys laiko 2020 metų rugpjūtį vykusių prezidento rinkimų tikrąja nugalėtoja, teigia, kad „Baltarusijos žmonės nepalaiko šio karo“.

Prilyginti agresoriams

„Lukašenka įtraukė mūsų šalį į šią invaziją Ukrainoje, nes jis atsimoka Kremliui už palaikymą, kurio sulaukė 2020 metais“, – sakė jis.

Visgi „visi mūsų žmonės dabar kovoja Ukrainos pusėje“, sakė 39 metų buvusi mokytoja. Ji atkreipė dėmesį, kad iš užsienio dirbanti nepriklausoma baltarusių žiniasklaida dabar informuoja apie karą, o savanoriai padeda ukrainiečiams pabėgėliams ir siunčia medicinos atsargų į karo niokojamą šalį.

Anksčiau per spaudos konferenciją, organizuotą Jungtinių Tautų korespondentų Ženevoje asociacijos ACANU, S. Cichanouskaja pabrėžė, kad baltarusiai „bijo galimo karo Baltarusijos teritorijoje“.

Be to, jos tėvynainiai dabar brangiai moka už A. Lukašenkos politiką, pradedant veikti naujausioms skaudžioms tarptautinėms sankcijoms, pridūrė aktyvistė.

„Su mumis visais elgiamasi kaip su agresoriais, – skundėsi S. Cichanouskaja, pabrėžusi, kad didelė Baltarusijos visuomenės dalis „kovoja su diktatūra“.

Ji siūlė užuot draudus išduoti vizas eiliniams Baltarusijos piliečiams verčiau griežtinti sankcijas valstybinėms įmonėms ir bankams, finansuojantiems režimą.

Minskas griežtai numalšino masinius protestus, apėmusius šalį po 2020 metų rinkimų. Per kelis mėnesius buvo sulaikyta mažiausiai 37 tūkst. žmonių; daugelis jų patyrė šiurkštų elgesį ar net buvo kankinami.

JT žmogaus teisių vadovė Michelle Bachelet (Mišel Bačelet) ketvirtadienį sakė, kad šiuo metu Baltarusijoje 1 085 žmonės tebelaikomi už grotų dėl politiškai motyvuotų kaltinimų.

M. Bachelet ataskaitoje JT Žmogaus teisių tarybai Ženevoje nurodoma, kad daugiau kaip 900 žmonių buvo sulaikyti praeitą mėnesį per protestus dėl  A. Lukašenkos prastumto konstitucinio referendumo, kuriuo buvo panaikintas Baltarusijos kaip nebranduolinės valstybės statusas, atveriant galimybę Rusijai dislokuoti branduolinių ginklų kaimyninėje šalyje.

Kankinimai

„Mūsų šalyje politinių kalinių laikymo sąlygos daug blogesnės negu paprastų nusikaltėlių“, – sakė S. Cichanouskaja, kurios vyras iškilus opozicijos veikėjas Siarhejus Cichanouskis yra tarp įkalintųjų.

„Žmonės nuolat yra žeminami – fiziškai ir morališkai, – ji aiškino AFP. – Jiems neduodama vaistų, neteikiama medicinos pagalba, nesuteikiama higienos priemonių. Jie yra kankinami.“

S. Cichanouskaja gyrė M. Bachelet ataskaitą ir pažymėjo, kad surinkti duomenys vėliau gali būti panaudoti kaip „žiaurumų įrodymai“.

Ji pabrėžė, kad pasaulis turi „neleisti ignoruoti žmogaus teisių pažeidimų mūsų šalyje dėl šios karo Ukrainoje padėties“.

Opozicionierė perspėjo, kad V. Putino valdomoje Rusijoje gyvenantys žmonės dabar atsidūrę panašioje padėtyje kaip ir baltarusiai pastaruosius pusantrų metų.

„Po 2020 metų suklastotų rinkimų patyrėme didžiules represijas“, – sakė S. Cichanouskaja ir pridūrė, kad A. Lukašenka „naudojo prieš žmones visokį įmanomą smurtą“.

„Dabar padėtis Rusijoje atrodo lygiai tokia pati“, – konstatavo ji.

 


Šiame straipsnyje: Baltarusijakaras UkrainojeSviatlana CichanouskajaAliaksandras Lukašenka

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių