Rusijos opozicija skelbia pasiekusi simbolinę pergalę regioniniuose rinkimuose

Rusijos politinė opozicija pirmadienį pareiškė pasiekusi simbolinę pergalę regioniniuose rinkimuose, nors valdančioji partija, remdamasi rinkėjų apklausomis, tvirtina laimėsianti šį balsavimą, kurį, stebėtojų teigimu, temdė sukčiavimas.

Rinkimus taip pat aptemdė įtariamas opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno apnuodijimas Sibiro Tomsko mieste praėjusį mėnesį. Vokietija, kur gydomas šis Kremliaus kritikas, pirmadienį pranešė, jog laboratoriniai tyrimai Prancūzijoje ir Švedijoje patvirtino, kad prieš A. Navalną buvo panaudota nervus paralyžiuojanti medžiaga iš „Novičioko“ grupės.

Rusijos 85 regionuose kelias dienas buvo renkami gubernatoriai, vietos įstatymų leidėjai ir keli nacionaliniai parlamentarai.

Balsavimai vyko likus metams iki visuotinių rinkimų. Jie laikomi išbandymu prezidentui Vladimirui Putinui, nes jį remianti valdančioji partija „Vieningoji Rusija“ pastaruoju metu praranda savo populiarumą ir visuomenės palaikymą dėl ekonominių problemų.

Siekdamas mesti iššūkį V. Putino rinkimų mašinai, A. Navalnas ragino piliečius išreikšti paramą prieš valdančiąją partiją nusistačiusiems kandidatams.

44 metų teisininkas buvo apnuodytas praėjusį mėnesį, kai reklamavo Sibire „protingo balsavimo“ kampaniją.

Jo šalininkai mano, jog uždrausto cheminio ginklo panaudojimas rodo, kad tik Rusijos vyriausybė gali būti atsakinga už ataką prieš jį. Kremlius tokius pareiškimus pasmerkė kaip „absurdiškus“.

Remiantis preliminariais balsavimo rezultatais, du A. Navalno sąjungininkai pirmadienį laimėjo mandatus vietos parlamente Tomske, kur A. Navalnas prastai pasijuto.

„Vieningosios Rusijos“ pozicijos 500 tūkst. gyventojų turinčiame mieste smarkiai susilpnėjo: partija užsitikrino tik 24,46 proc. balsų, palyginti su 52,27 proc. 2015 metais.

Pranešimai apie sukčiavimą

Vietą miesto taryboje laimėjusi 28 metų A. Navalno biuro Tomske vadovė Ksenija Fadejeva savo sėkmę susiejo su opozicijos lyderio balsavimo strategija. Anot politikės, „mes iš tikrųjų agitavome pasitelkdami Navalno prekės ženklą“.

Naujienų agentūrai AFP ji pareiškė, kad tokie rinkimų rezultatai yra „didelis smūgis“ „Vieningajai Rusijai“ artėjant kitais metais vyksiantiems visuotiniams rinkimams, taip pat jie paneigia mitą, kad opoziciją palaiko tik 2–3 proc. gyventojų.

„Tačiau darbas tęsiasi; ilsėtis kol kas nėra laiko“, – sakė K. Fadejeva.

Trečiame pagal dydį Rusijos mieste Novosibirske, kur A. Navalnas taip pat lankėsi per savo kampaniją, jo sąjungininkas Sergejus Boika laimėjo mandatą vietos taryboje, įveikęs veteraną Komunistų partijos kandidatą.

„Vieningoji Rusija“ prarado 11 vietų ir savo daugumą miesto taryboje: valdančioji partija užsitikrino 22 mandatus iš 50, o A. Navalno remiami kandidatai –penkias vietas.

Centrinė rinkimų komisija (CRK) turi paskelbti oficialius rezultatus vėliau pirmadienį.

„Vieningosios Rusijos“ pirmininkas Dmitrijus Medvedevas sekmadienį džiaugėsi partijos sėkme rinkimuose ir tvirtino, jog rinkėjų apklausos žada jai pergalę.

Iš 18 regionų, rinkusių savo vadovą, 12-oje nugalėjo „Vieningosios Rusijos“ iškelti kandidatai, o likusiuose žmonės išrinko Kremliui artimų opozicinių partijų atstovus.

Nepriklausoma rinkimų stebėjimo grupė „Golos“ nurodė užregistravusi skundų dėl papildomų balsalapių metimo į balsadėžes ir gavusi „virtinę pranešimų“, kad stebėtojams nebuvo leidžiama tikrinti dokumentų ir registruoti skundų, o konfliktai kartais baigdavosi „apsikumščiavimais“.

CRK pirmininkė Ela Pamfilova savo ruožtu tvirtino, kad „nebuvo jokių didelių pažeidimų“, o per balsavimą buvo „mažiau trūkumų nei kada nors anksčiau“, nurodė naujienų agentūra TASS.

Balsavimo organizatoriai sakė, kad balsus buvo galima atiduoti nuo penktadienio iki sekmadienio, siekiant sumažinti koronaviruso grėsmę. Bet opozicija tvirtina, jog tai buvo gudrybė, kuria siekta paprasčiau sufabrikuoti rezultatus.

Tuo metu Europos Sąjunga pasmerkė Rusijos aneksuotame Kryme surengtus rinkimus. Bendrija pareiškė nepripažinsianti „nieko, kas bus išrinktas Rusijos organizuotame balsavime Krymo pusiasalyje“.

Anksčiau šiemet Rusijoje visą savaitę vyko balsavimas dėl Konstitucijos pataisų, atvėręs V. Putinui kelią likti valdžioje iki 2036-ųjų. Kritikai reiškė susirūpinimą dėl lauke įrengtų balsavimo vietų ir kelias dienas trukusio proceso.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių