Pranciškaus popiežiavimo 10-metį žymi tinklalaidė ir diplomatinis ginčas

Popiežius Pranciškus savo vadovavimo Katalikų Bažnyčiai 10-metį pirmadienį paminėjo tinklalaide, privačiai aukotomis mišiomis ir virtine interviu, kurių vienas išprovokavo diplomatinį ginčą su Nikaragva.

„Atrodo, lyg [tai būtų nutikę] vakar“, – sakė 86 metų popiežius, kalbėdamas apie savo išrinkimą oficialiosios naujienų svetainės „Vatican News“ tinklalaidei. Iš pradžių pontifikui teko paaiškinti, kas išvis yra tinklalaidė.

Paklaustas, kokios dovanos norėtų 10-osioms popiežiavimo metinėms, per kurias nėra numatęs viešų renginių, išskyrus mišias su kardinolais, Pranciškus pridūrė: „Taikos. Mums reikia taikos.“

Jorge Bergoglio (Chorchė Bergoljas) popiežiumi buvo išrinktas 2013 metų kovo 13-ąją, jo pirmtakui Benediktui XVI pribloškus pasaulį savo sprendimu atsistatydinti. Tai buvo pirmas popiežiaus atsistatydinimas nuo viduramžių.

Pranciškus yra sakęs, jog nesitikėjo būti išrinktas ir išvykdamas iš Argentinos į Romą dalyvauti konklavoje susikrovė tik nedidelį lagaminą, tikėdamasis netrukus grįžti į Buenos Aires, kur buvo arkivyskupas.

Tačiau jis turėjo viziją ir tolesnį dešimtmetį užsiėmė Bažnyčios valdymo pertvarkymu, įskaitant Vatikano buhalterijos sutvarkymą ir veiksmus prieš dvasininkų vykdytą vaikų išnaudojimą.

Jis taip pat pakeitė daugelio žmonių įsivaizdavimą apie popiežius, mažiau dėmesio skirdamas teologijai ir daugiau – socialiniams klausimams, nuo migracijos iki aplinkos.

Net išlaikydamas tradicinę doktriną tokiais klausimais kaip abortai ir gėjų santuokos, jis siekia kurti atviresnės, užjaučiančios Bažnyčios įvaizdį.

Ginčas su Nikaragva

„Jis yra popiežius šiems laikams“, – sakė italų kunigas Roberto (Robertas), sekmadienį atvykęs į Šv. Petro aikštę pasiklausyti popiežiaus savaitinės „Viešpaties angelo“ maldos.

„Jam pavyko suprasti šiandienos poreikius ir pateikti juos visai visuotinei Bažnyčiai... O dabar jis suteikia postūmį Bažnyčiai ateinantiems metams. Jis sėja gera ateičiai“, – pridūrė tėvas Roberto.

Tačiau Pranciškaus nuostatos žavi ne visus, ypač kalbant apie konservatyvųjį Bažnyčios sparną. Vienas iš kritikų, vokiečių kardinolas Gerhardas Muelleris (Gerhardas Miuleris), neseniai supeikė popiežiaus „doktrinos painiavą“.

Pranciškus niekada nevengdavo kontroversijos ir nuolat kritikuoja daugybę dalykų, nuo mafijos iki vartotojiškumo ir ginklų pramonės.

Popiežiavimo metinių proga duotame interviu argentiniečių interneto leidiniui „Infobae“ jis Nikaragvos prezidento Danielio Ortegos vyriausybę pavadino „šiurkščia diktatūra“.

D. Ortegos vyriausybė, kurios santykiai su Katalikų Bažnyčia jau ilgą laiką yra įtempti, sekmadienį sureagavo pareiškimu, kad svarsto galimybę sustabdyti diplomatinius ryšius su Vatikanu.

Praėjusios savaitės interviu šveicarų transliuotojui RTS popiežius pasmerkė visų „didžiųjų galybių“ dalyvavimą kare Ukrainoje.

Jis nuolat meldžiasi už šio karo aukas, bet buvo kritikuojamas dėl to, kad tiesiai nepavadino Rusijos agresore.

„Nelengvas darbas“

Pranciškus savo popiežiavimo metais stengėsi gerinti santykius su islamu, ir prestižinės sunitų institucijos – Kairo al Azharo mečetės bei universiteto – didysis imamas šeichas Ahmedas al Tayebas (Ahmedas Tajebas) yra tarp veikėjų, pasveikinusių Pranciškų su 10-osiomis popiežiavimo metinėmis.

Laiške, kurį paskelbė „Vatican News“, A. al Tayebas gyrė popiežiaus pastangas „statyti meilės ir brolybės tiltus tarp visų žmonių“.

Sveikinimą atsiuntė ir ekumeninis patriarchas Baltramiejus, pasaulio krikščionių ortodoksų lyderis, taip pat anglikonų vadovas Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby (Džastinas Velbis).

J. Welby neseniai prisidėjo prie Pranciškaus per taikos misiją į konflikto draskomą Pietų Sudaną, kur susitikti su popiežiumi plūdo didžiulės minios – kaip ir visur, kur jis nuvyksta.

Pranciškus ir toliau daug keliauja, nepaisydamas amžiaus ir sveikatos problemų.

2021-aisiais Pranciškui ligoninėje buvo atlikta gaubtinės žarnos operacija. Nuo praėjusių metų jis naudojasi neįgaliojo vežimėliu dėl kelio problemų. Viename interviu jis prisipažino, kad dėl to „šiek tiek gėdijasi“.

Pranciškus yra sakęs, kad paseks Benedikto XVI pavyzdžiu ir atsistatydins, jei dėl sveikatos nebegalės eiti savo pareigų, bet tvirtina, kad to jo darbotvarkėje šiuo metu nėra.

Italijos laikraščio „Il Fatto Quotidiano“ paklaustas, ko tikisi ateityje, jis atsakė: „Kad Viešpats būtų man gailestingas. Būti popiežiumi nelengvas darbas.“

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių