Perspėjimas: nesustabdžiusios masinio sekimo JAV sulauks pasekmių

  • Teksto dydis:

Europos Parlamentas gali nepritarti ES ir JAV prekybos susitarimui, jei JAV Nacionalinė saugumo agentūra nenutrauks masinio ES piliečių ir kitų asmenų sekimo. Tai sakoma trečiadienį EP priimtoje rezoliucijoje, kurioje taip pat raginama sustabdyti susitarimą su JAV dėl finansinių mokėjimų duomenų perdavimo.

Ši rezoliucija apibendrina šešis mėnesius trukusių Europos Parlamento klausymų dėl JAV vykdytos masinio sekimo programos rezultatus. Į europarlamentarų užklausas atsakė nemažai šios srities ekspertų, tarp jų ir buvęs JAV žvalgybos darbuotojas Edwardas Snowdenas, atskleidęs informaciją apie minėtą programą.

Rezoliucijoje pažymima, kad „kol visiškai nenutraukta visa apimanti masinio sekimo veikla ir pranešimų ES institucijose bei diplomatinėse atstovybėse perėmimas [...], tol esama pavojaus, kad Europos Parlamentas nepritars galutiniam Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės susitarimui“.

EP nariai dar ragina nedelsiant sustabdyti susitarimą dėl finansinių mokėjimų duomenų perdavimo pagal Terorizmo finansavimo sekimo programą (už tai balsavo 329 EP nariai, prieš buvo 323), taip pat „saugaus uosto“ principo taikymą JAV įmonėms. Pastarasis principas leidžia trečiųjų šalių įmonėms savanoriškai įsipareigoti laikytis ES duomenų apsaugos standartų. Europarlamentarai pažymi, kad tokia tvarka neužtikrina tinkamos ES piliečių apsaugos, ir kviečia JAV pasiūlyti naują ES asmens duomenų perdavimo JAV sistemą.

Savo ruožtu europarlamentarai ragina sukurti Europos informatorių apsaugos programą ir kviečia ES valstybes ištirti galimybę suteikti informatoriams tarptautinę apsaugą nuo baudžiamojo persekiojimo.  Rezoliucijoje taip pat siūloma sukurti autonomiškus Europos informacinių technologijų išteklius debesijos kompiuterijos, kibernetinio saugumo, šifravimo ir kitose srityse.

Europarlamentarai ragina ES valstybes patraukti atsakomybėn dėl piktnaudžiavimo įgaliojimais asmenis, atsakingus už plataus masto stebėjimo programas, pažeidžiančias įstatymus ir pagrindines piliečių teises. Jie taip pat kviečia suburti darbo grupę, kuri parengtų minimalius ES standartus demokratinei žvalgybos kontrolei vykdyti.

„Europos Parlamentas, reaguodamas į E. Snowdeno atskleistą informaciją, atliko vienintelį tarptautinį masinio sekimo tyrimą. Net JAV Kongresas tokio tyrimo neatliko. Tikiuosi, kad per kitą kadenciją priimsime teisės aktus, kurie leis deramai apsaugoti žmogaus teises duomenų apsaugos srityje“, – pažymėjo EP pranešėjas Claude Moraes (Socialistai ir demokratai, Jungtinė Karalystė). Jo parengtai rezoliucijai pritarė 544 EP nariai, nepritarė 78, o susilaikė 60.



NAUJAUSI KOMENTARAI

taip

taip portretas
Matai jie dar priims aktus, kurs komisijas, o hitleris-2 jau sliauzia prie kitu sienu. Mat labai reikia erdves". Jiems truksta, o ir kara laimeti malonu. Man atrodo kad niekam nebus dziaugsmo, dabar karas greitas - kaip Chirosimoje...
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių