Trečiadienį Briuselyje susitikęs su K. Kallas, Wang Yi sakė, kad Kinija ir ES „neturėtų būti laikomos priešininkėmis dėl skirtumų ir neturėtų siekti konfrontacijos dėl nesutarimų“, teigiama Kinijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Europa „susiduria su įvairiais iššūkiais“, sakė kinų ministras, tačiau pabrėžė, kad „nei praeityje, nei dabar, nei ateityje“ jų nekelia Kinija.
Prieš susitikimą K. Kallas teigė, kad Kinija „Kinija nėra mūsų priešininkė, tačiau saugumo srityje mūsų santykiai tampa vis įtemptesni“.
Ji sakė, kad „Kinijos įmonės yra Maskvos gelbėjimosi ratas, padedantis jai tęsti karą prieš Ukrainą“, ir apkaltino Pekiną vykdant kibernetines atakas, kišimąsi į demokratiją ir nesąžiningą prekybos praktiką, kuri „kenkia Europos saugumui ir darbo vietoms“.
Kinija save vaizduoja kaip neutralią daugiau nei trejus metus Ukrainoje vykstančio plataus masto karo atžvilgiu. Tačiau Vakarų šalių vyriausybės teigia, kad Pekinas teikia Maskvai svarbią ekonominę ir diplomatinę paramą.
„Siekdamas glaudesnių ryšių su Europa, Pekinas turi šalinti prieštaravimus, kurie sudaro sąlygas karui Europoje“, – sakė K. Kallas.
Tuo tarpu Wang Yi siekė parodyti Pekiną kaip tvirtą atsvarą supervalstybės varžovui Vašingtonui, grasinančiam įvesti didelius muitus iš Europos šalių importuojamoms prekėms.
„Jungtinių Valstijų pasirinktas kelias neturėtų būti naudojamas kaip Kinijos atspindys, – teigė jis. – Kinija nėra Jungtinės Valstijos.“
Kinų Užsienio reikalų ministerija taip pat pranešė, kad abi šalys aptarė karus Ukrainoje, Gazos Ruože ir Irano branduolinės programos klausimą.
Pekinas ir Briuselis turėtų rodyti vienas kitam pagarbą, sakė Wang Yi ir pridūrė, kad Europa turėtų vykdyti „aktyvesnę ir pragmatiškesnę“ politiką Kinijos atžvilgiu.
Trečiadienį Kinijos diplomatas taip pat susitiko su Europos Komisijos (EK) vadove Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) ir savo kolega iš Belgijos Maxime'u Prevot.
Kinija ir ES turėtų „remti daugiašališkumą ir laisvąją prekybą (...) ir kartu spręsti pasaulinius iššūkius, tokius kaip klimato kaita“, – teigė Wang Yi EK pirmininkei.
Toliau kinų ministras vyks į Vokietiją, kur su užsienio reikalų ministru Johannu Wadephuliu (Johanu Vadefuliu) aptars diplomatijos ir saugumo klausimus.
Prancūzijoje Wang Yi susitiks su Europos ir užsienio reikalų ministru Jeanu-Noeliu Barrot (Žanu Noeliu Baro), kuris kovą lankėsi Kinijoje.
Wang Yi vizitai vyksta likus maždaug trims savaitėms iki Kinijos prezidento Xi Jinpingo (Si Dzinpingo) ir ES aukščiausiųjų pareigūnų susitikimo Pekine.
(be temos)
(be temos)