- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šių metų Jungtinių Valstijų prezidento rinkimuose demokratai aktyvina bendravimą su lenkų kilmės amerikiečiais – bendruomene, kuri gali suvaidinti lemiamą vaidmenį kovoje dėl prezidento posto svarbiausiose valstijose.
Kamala Harris (Kamala Haris) tikisi pasinaudoti istoriniu lenkų priešiškumu Rusijai ir Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) neryžtingumu palaikyti Ukrainą per debatus. Demokratės viceprezidentės komanda trečiadienį surengė pokalbį su lenkų kilmės amerikiečių rėmėjais, kad paskatintų vietos tinklus organizuoti savo pačių renginius ir skleisti demokratų kampanijos žinią.
Nors lenkų kilmės amerikiečiai nėra itin didelė demografinė grupė, daugelis jų gyvena vadinamosiose „svyruojančiose valstijose“, kurios yra labai svarbios bet kurio kandidato pergalei. Skaičiuojama, kad Mičigane jų yra 784 tūkst., Pensilvanijoje – 758 tūkst., o Viskonsine – 481 tūkstančio. Šiose trijose vietose šią savaitę lankosi K. Harris.
„Kalbame apie rinkimus, kuriuose kelių tūkstančių rinkėjų persvara bet kurioje iš šių valstijų gali lemti viską“, – sakė lenkų kilmės Tomas Malinowskis (Tomas Malinovskis), buvęs demokratų Kongreso narys iš Naujojo Džersio.
Filipas Jotevski (Filipas Jotevskis), atsakingas už ryšių palaikymą su diaspora ir etninėmis bendruomenėmis, trečiadienį vykusiame K. Harris pokalbyje teigė, kad jei D. Trumpas grįš į valdžią, „jis parduos Ukrainą“, nes daugelį metų „glaudėsi prie Vladimiro Putino“.
Savo ruožtu D. Trumpas sekmadienį turėtų apsilankyti Pensilvanijoje esančioje lenkų kilmės amerikiečių šventovėje ir atidengti paminklą antikomunistiniam judėjimui „Solidarumas“. Respublikonų kandidatas ten atvyks tuo pačiu metu kaip ir Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda).
K. Harris „žinojo, ką kalba“
Lenkų bendruomenė dėmesio centre atsidūrė rugsėjo 10 dieną Filadelfijoje vykusių debatų metu, kai D. Trumpas du kartus atsisakė pasakyti, ar nori, kad Ukraina laimėtų karą prieš Rusiją.
„Derėtis dėl susitarimo, – sakė D. Trumpas. – Nes turime sustabdyti visų šių žmonių gyvybių naikinimą.“
K. Harris atšovė, kad jei invazijos metu D. Trumpas būtų buvęs prezidentas, Vladimiras Putinas „sėdėtų Kyjive ir žvelgtų į likusią Europos dalį, pradedant Lenkija“.
Kai kurie nustebo, tačiau džiaugėsi išgirdę, kad jų bendruomenė paminėta debatų scenoje.
„Ji žinojo, ką kalba“, – teigė 67 metų Tony Polas (Tonis Polas), į pensiją išėjęs gaisrininkų vadas iš Erio, Pensilvanijos, kuris ketvirtį amžiaus padėjo vadovauti vienai lenkų kilmės amerikiečių brolijai.
„Manau, kad tai visiems kelia susirūpinimą – jei Ukraina kris, tada Lenkija bus kita, ir tai kelia didelį nerimą“, – sakė jis.
61 metų Gosia Dodi, kilusi iš Lenkijos, o dabar JAV pilietė, gyvenanti Mičigane, sakė, kad D. Trumpo palankumas V. Putinui yra pavojingas Lenkijai.
„Noriu, kad karas baigtųsi, bet ne taip, kaip jis sako, – teigė G. Dodi. – Jis galvoja, kad gali viską sutvarkyti per vieną dieną ar panašiai, o tai yra juokinga.“
Naujienų agentūros AP kalbinti lenkų kilmės amerikiečiai teigė norintys, kad kandidatai siektų išlaikyti paramą Ukrainai, Lenkijai ir NATO, be kita ko, siekdami ir saugumo Rytų Europoje bei kitur žemyne.
D. Trumpas anksčiau yra siūlęs išvesti JAV iš NATO ir reikalavęs, kad sąjungininkės padidintų savo išlaidas gynybai ir taip sumažintų Vašingtonui tenkančią naštą. Jei jos to nepadarys, perspėjo D. Trumpas, JAV nesilaikys savo sutartinių įsipareigojimų ir paskatins rusus „daryti, ką nori“.
Svyruojantys tarp demokratų ir respublikonų
53 metų Pete'as Alibali (Pitas Alibalis), būdamas 16 metų, emigravo iš Lenkijos, tuomet priklausiusios SSRS įtakos sferai, nes jo motina, chemikė, norėjo siekti karjeros netapdama komunistų partijos nare.
Visą gyvenimą buvęs demokratu, dabar gyvenantis Madisone, Viskonsino valstijoje, P. Alibali mano, kad V. Putinas yra „grobuonis ir sovietų tęsinys“. Be rūpesčio dėl gimtosios Lenkijos, jis nerimauja, kad pralaimėjus Ukrainai gali kilti grėsmė ir Baltijos šalims.
P. Alibali pripažino, kad daugelis lenkų kilmės amerikiečių yra konservatyvūs, nes užaugo skaitydami lenkiškus laikraščius, dirbdami lenkiškose įmonėse, klausydamiesi lenkiško radijo ir lankydami savo rajono katalikų bažnyčią. Savo dėdę, gyvenantį Čikagoje, jis apibūdino kaip „labai aršų Trumpo šalininką“.
„Trumpas suskaldė mano šeimą“, – sakė P. Alibali.
Lenkų kilmės amerikiečių rinkėjai prezidento rinkimuose daugelį metų svyruoja tarp demokratų ir respublikonų. 2016-aisiais jie palaikė D. Trumpą, bet 2020-aisiais parėmė prezidentą Joe Bideną (Džo Baideną).
T. Malinowski teigė, kad D. Trumpo planuojamas apsilankymas šventovėje „rodo, kad jis nervinasi, jog galimai praranda rinkėjus, kuriuos jis laikė savaime suprantamu dalyku“. Jis taip pat sumenkino bet kokias užuominas apie D. Trumpo ir A. Dudos, dešiniojo sparno politiko, kartą pasiūliusio savo šalyje esančią karinę bazę pervadinti D. Trumpo fortu, draugystę.
Kalbintų lenkų kilmės amerikiečių teigimu, A. Dudos ir Lenkijos žodis amerikiečiams kvestionuojant paramą Ukrainai bus itin svarbus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paliaubų susitarimas: ugnis bus nutraukta šešioms savaitėms, laisvę atgaus 33 įkaitai
Izraelis ir radikali palestiniečių organizacija „Hamas“, anot šaltinio, trečiadienį pasiekė susitarimą dėl paliaubų Gazos kare, praneša agentūra „Reuters“. ...
-
Trumpas prisiėmė nuopelnus už „epinį“ susitarimą dėl paliaubų Gazoje3
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį pasveikino „epinį“ Izraelio ir „Hamas“ susitarimą dėl paliaubų ir prisiėmė nuopelnus dėl šios sutarties, sudarytos iki jo prisaikdinimo antrajai kadencijai ...
-
Eurokomisarė sveikina Izraelio ir „Hamas“ susitarimą dėl paliaubų Gazos Ruože
Eurokomisarė Viduržemio jūros regiono reikalams Dubravka Šuica trečiadienį pasveikino Izraelio ir palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ susitarimą dėl įkaitų išlaisvinimo ir paliaubų Gazos Ruože. ...
-
Egipto valstybinė žiniasklaida: vyksta derybos dėl Rafacho perėjos atidarymo
Egipto valstybinė žiniasklaida, cituodama egiptiečių saugumo šaltinį, trečiadienį pranešė, kad derinami veiksmai, siekiant „atidaryti palestiniečių Rafacho perėjimo punktą, kad į Gazos Ruožą būtų galima įvežti tarptautin...
-
2024-aisiais Ispanijoje apsilankė rekordiškai daug – 94 mln. – užsienio turistų
2024-aisiais į Ispaniją atvyko rekordiškai daug saulės, smėlio ir kultūros trokštančių užsienio turistų, o šis sektorius yra šalies ekonomikos augimo varomoji jėga, trečiadienį pareiškė valstybės turizmo ministr...
-
Vokietija ragina visas puses pasinaudoti galimybe po susitarimo dėl Gazos Ruožo
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok) trečiadienį paragino visas šalis pasinaudoti joms suteikta galimybe po to, kai Izraelis ir palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ pasiekė susitarimą d...
-
Zelenskis yra už NATO karių dislokavimą pasibaigus karui
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasisako už tai, kad pasibaigus karui šalyje būtų dislokuoti NATO kariai, kaip galimų saugumo garantijų dalis. ...
-
Statistikos biuras: 2024 m. infliacija Rusijoje siekė 9,5 proc.
Oficialios Rusijos statistikos agentūros trečiadienį paskelbtais duomenimis, nepaisant to, kad centrinis bankas, siekdamas pažaboti kainų kilimą, palūkanas padidino iki aukščiausio lygio per 20 metų, 2024 m. infliacija šioje šalyj...
-
Danų premjerė Trumpui: Grenlandija pati turi nuspręsti dėl savo nepriklausomybės1
Danų ministrė pirmininkė Mette Frederiksen (Metė Frederiksen) trečiadienį išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) pasakė, kad Grenlandija pati turi nuspręsti dėl savo nepriklausomybės. ...
-
Rubio: JAV turi įrodyti Kinijai, kad invazijos į Taivaną kaina būtų per aukšta3
Marco Rubio (Markas Rubijas), Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) skiriamas į JAV valstybės sekretoriaus postą, trečiadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos turi įrodyti Kinijai, kad invazijos į Taivaną kaina būtų per aukšta. ...