Latvijos valdantieji kasa sau duobę?

Valdančios Latviją trijų partijų koalicijos pamatas – iš molio drėbtas. Po 2014 m. rinkimų koalicijos partnerės vos ne vos pasidalijo ministerijas, vėliau sekė kivirčai vyriausybėje. Tai, regis, išvertė iš posto premjerę Laimduotą Straujumą. O dabar viena iš koalicijos partnerių bet kokia kaina siekia prastumti savo lyderę į premjero postą.

Chaosas po atsistatydinimo

Solvita Abuoltinia, kurią jos partija "Vienybė" – didžiausia iš šiuo metu valdančių Latviją politinių jėgų – atkakliai stūmė į šalies premjerės pareigas, sukėlė kaimyninėje valstybėje didelę politinę audrą. Kai kas net sako, kad ši krizė – giliausia latvių politinio elito krizė po vadinamojo oligarchų skandalo, kai prieš kelerius metus buvusio šalies vadovo Valdžio Zatlero sprendimu buvo paleistas Latvijos parlamentas (Saeima).

Chaosas Latvijos politikoje kilo po to, kai centro dešiniosios partijos "Vienybė" narė bei buvusi šalies premjerė L.Straujuma gruodžio pradžioje pareiškė, kad toliau nevadovaus šalies vyriausybei.

Nors oficialiai to nepripažino, kalbos apie rietenas valdančiojoje koalicijoje, kurią, be "Vienybės", sudaro taip pat centro dešinioji Žaliųjų ir valstiečių sąjunga (ZZS) bei konservatyvusis Nacionalinis aljansas (NA), sklandė jau seniai. Buvo kalbų, kad premjerė nesugeba sukontroliuoti situacijos koalicijoje, todėl prieš ją rengiamas perversmas.

Likus savaitei iki atsistatydinimo L.Straujuma prasitarė, kad tapo norinčių ją nuversti politinių jėgų taikiniu. Ji tada dar pridūrė, kad dėl to neketina pasitraukti iš posto, bet vis dėlto po kurio laiko ministrė pirmininkė apsisprendė – ji nuskubėjo pas šalies vadovą Raimondą Vėjuonį ir įteikė jam atsistatydinimo pareiškimą.

Ambicijų karas

L.Straujuma į Latvijos vyriausybės vadovės postą buvo paskirta kaip kompromisinė kandidatė; tiesa, dar prieš 2014 m. parlamento rinkimus ji perėmė ministrų kabineto vadeles iš atsistatydinusio po prekybos centro griūties Rygoje Valdžio Dombrovskio. O po rinkimų įstojo į "Vienybės" partiją ir tapo šios politinės jėgos kandidate.

Susitarimas tarp Latvijos valdančiąją koaliciją sudarančių partijų numato, kad būtent "Vienybė", 2014 m. gavusi daugiausia balsų iš visų koalicijos partnerių, skiria ministrą pirmininką; tad, pasitraukus L.Straujumai, "Vienybė" pareiškė, kad savo lyderę S.Abuoltinią norėtų matyti vyriausybės vadove.

Tačiau nei ZZS, nei NA šios kandidatės matyti premjero poste nepanoro. Tačiau "Vienybė" atkakliai laikėsi savo – pasak partijos vadovų, kitų kandidatų jie esą neturi. Įdomiausia, kad net kai kurie "Vienybės" nariai Saeimoje, priklausantys liberaliajam partijos sparnui, nepritarė S.Abuoltinios kandidatūrai, tačiau partijos valdyba galvojo kitaip.

Prezidento planas

Susidariusią situaciją teko spręsti Latvijos prezidentui R.Vėjuoniui. Tai pirmoji politinė krizė Latvijoje jam valdant ir – labai rimta.

Šios savaitės pradžioje sklido kalbos, esą Latvijos prezidentas susitarė su pačia S.Abuoltinia, kad ji "garbingai atsitrauks" ir vietoje lyderės "Vienybė" pasiūlys kitą kandidatą. R.Vėjuonis esą teigė, kad net jeigu skirtų kandidate "Vienybės" vedlę, jos kandidatūros Saeima paprasčiausiai nepatvirtintų, mat politikei trūksta parlamentarų palaikymo.

Tai, kaip teigia kai kurie šaltiniai Latvijos prezidentūroje, būtų antausis šiai politikei, o kito kandidato parinkimas leistų jai išsaugoti mundurą nesuteptą.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių