Verslininkų įspėjimas
Britanijos verslo lobistai tvirtina, kad ragins vyriausybę rimtai atsižvelgti į visus vadinamojo kietojo "Brexit" negatyvius padarinius.
"Labai norėtume, kad būtų atsisakyta paties blogiausio varianto", – teigė didžiausios Britanijoje verslo lobistų grupės CBI direktorė Carolyn Fairbairn.
Ji perspėjo dėl padėties, kai Jungtinė Karalystė paliktų ES bendrąją rinką dar nesuderėjusi dėl naujo prekybos susitarimo – tai reikštų, jog britams tektų su ES prekiauti laikantis Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklių.
"Jeigu po 29 mėnesių – toks yra prognozuojamas Britanijos išstojimo iš ES grafikas – mums tektų laikytis PPO taisyklių, tai reikštų, kad iki 90 proc. mūsų prekių potencialiai būtų taikomi muitai", – įspėjo C.Fairbairn. Dėl to, anot CBI vadovės, daugumai prekių Britanijos viduje veiktų nauji tarifai, tad imtų augti kainos – pavyzdžiui, maisto produktai pabrangtų apie 20 proc., o automobiliai – 10 proc.
Nelinkę nuolaidžiauti
Verslininkai spaudžia vyriausybę pasirūpinti pereinamuoju laikotarpiu, kurio metu nebūtų staigių prekybos taisyklių pokyčių.
Kalbos apie kietą "Brexit" kilo po to, kai premjerė Theresa May spalio 2 d. pareiškė, jog ketina panaikinti 1972 m. priimtą Europos Bendrijų aktą, kuriuo šalyje buvo nustatyta ES teisės aktų viršenybė. Tiesa, šio įstatymo panaikinimas įsigalios tik tada, kai Britanija oficialiai išstos iš ES. O tam Londonas turi suaktyvinti Lisabonos sutarties 50 straipsnį, pagal kurį oficialiai pradedamas šalies išstojimo iš ES procesas ir nustatomos jo taisyklės.
Th.May pažymėjo, kad šis straipsnis tikriausiai bus suaktyvintas iki kitų metų kovo ir atitinkamai tada bus pradėtos oficialios dvejų metų derybos dėl išstojimo sąlygų.
Britų vyriausybės vadovė pažadėjo, kad sieks, jog susitarimas dėl Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES suteiktų maksimalią laisvę šalies verslui veikti Europos bendrojoje rinkoje, nors drauge pabrėžė būtinybę kontroliuoti imigraciją.
"Noriu suteikti britų bendrovėms maksimalią laisvę prekiauti su bendrąja rinka bei joje ir leisti Europos įmonėms tą patį daryti čia, – tvirtino Britanijos ministrų kabineto vadovė. – Vis dėlto mes nepaliekame Bendrijos tik tam, kad vėl atsisakytume imigracijos kontrolės ir kad vėl grįžtume į Europos Teisingumo Teismo jurisdikciją."
Europos lyderiai yra leidę suprasti, kad neketina daryti jokių nuolaidų britams.
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris pareiškė, kad Bendrija bus nepalenkiama dėl tam tikrų klausimų. "Negalite viena koja būti ES, o kita – ne", – įspėjo jis.
"Šiuo atžvilgiu negalime nusileisti. Dabar matau Britanijos manevrus", – pridūrė J.C.Junckeris.
Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as pasiuntė vieną rimčiausių įspėjimų Didžiajai Britanijai – jo teigimu, britams teks brangiai sumokėti už savo sprendimą palikti ES.
Niūros prognozės
Ekspertai skaičiuoja, kad kieto "Brexit" atveju Britanijos finansų sektorius prarastų net 43 mlrd. eurų pajamų, o darbo netekti rizikuotų iki 75 tūkst. žmonių.
Lobistų iš "TheCityUK" atliktas tyrimas taip pat parodė, kad jeigu britų bendrovės netektų galimybės Europos bendrojoje rinkoje laisvai parduoti savo paslaugas, tai reikštų didžiulius mokestinius nuostolius Britanijai.
Britų finansų sektoriaus prievaizdų teigimu, vadinamosios paso teisės leidžia Britanijoje įsikūrusioms 5,5 tūkst. užsienio bendrovių laisvai prekiauti visoje Europos bendrojoje rinkoje. Kitose Bendrijos šalyje taip pat veikia maždaug 8 tūkst. finansų įmonių, kurios turėdamos šias teises taip pat užsiima verslu Jungtinėje Karalystėje. Jos taip pat susidurs su problemomis.
"Jeigu Britanija nori kieto išstojimo, apie tai galima pranešti jau dabar be jokių derybų. Tačiau tai bus pavojinga ne tik verslui Britanijoje, bet ir verslui visoje Europoje", – perspėjo "City of London Corporation" Politikos komiteto pirmininkas Markas Boleatas.
"Šiuo atveju būtų įvesti muitai ir kiti prekybiniai barjerai bei kiltų problemų su darbuotojų judėjimu į iš Didžiąja Britaniją ir iš jos", – pridūrė ekspertas.
Tarptautinis valiutos fondas dėl "Brexit" apkarpė Britanijos ūkio prieaugio prognozę ateinantiems metams ir perspėjo, kad žala bus dar didesnė, jei sudėtingos išstojimo derybos prives prie prekybinių barjerų.
Naujausi komentarai