Kelionėms tarp Lietuvos ir JK – papildomi apribojimai: 7 dalykai, kuriuos reikia žinoti

  • Teksto dydis:

Nuo šios savaitės griežtinama kelionių tarp Jungtinės Karalystės ir Lietuvos kontrolė. Atvykstantiems iš ten būtini neigiamo koronaviruso testo rezultatai, kitaip grės nemaža bauda.

Vykstantiems į JK privalomi neigiami testo rezultatai

Nuo šios savaitės visiems keliautojams, atvykstantiems į Angliją ir Škotiją iš užsienio, reikės pateikti neigiamus koronaviruso testo rezultatus – priešingu atveju atvykėliai nebus įleidžiami ir jiems nedelsiant bus skirta 500 svarų sterlingų bauda. Minėtas reikalavimas galios ir iš užsienio grįžtantiems Jungtinės Karalystės (JK) piliečiams. Taip pat JK vyriausybė derina detales su vietinėmis administracijomis dėl šio reikalavimo įgyvendinimo Velse ir Šiaurės Airijoje.

Koronaviruso testas turės būti atliekamas likus ne daugiau kaip 72 valandoms iki kelionės pradžios. Keleiviai, neturintys su savimi neigiamų koronaviruso testo rezultatų, gali būti neįleidžiami į lėktuvus, traukinius, keltus ir autobusus dar išvykimo šalyje.

Tiesa, nepriklausomai nuo testo rezultatų, visi atvykėliai iš šalių, nesančių „kelionių koridorių“ sąraše, vis tiek privalės saviizoliuotis 10-iai dienų.

Saviizoliacijos laikotarpis gali būti sutrumpintas iki 5 dienų, jei susimokama už dar vieną testą 5-ąją dieną nuo kelionės į Angliją pradžios arba vėliau.

Be jau minėto reikalavimo dėl neigiamų koronaviruso testo rezultatų, vykstantys į JK turi užpildyti „Passenger Locator Form“ anketą bei laikytis šalyje galiojančio karantino taisyklių.

Neigiamų koronaviruso testo rezultatų vykstant iš užsienio į Angliją ir Škotiją nereikės prekių vežėjams, vaikams iki 11 metų, įguloms, keleiviams iš JK ir Airijos bendrosios kelionių erdvės bei keleiviams, atvykstantiems iš šalių, kur nėra galimybių atlikti koronaviruso testą.

Keliaujant į Lietuvą

Dėl naujų koronaviruso mutacijų ir jų išplitimo rizikos Europos Sąjungos (ES) šalyse, Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerija sugriežtino reikalavimus, atvykstantiems iš Jungtinės Karalystės (JK) ir Pietų Afrikos Respublikos. Nuo sausio 11-osios atvykstantys iš šių šalių arba per jas keliaujantys žmonės privalės izoliuotis 10 dienų arba atlikti tyrimą dėl koronaviruso.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, naujos viruso mutacijos, kurios plitimas stebimas JK, atvejai nuo gruodžio mėnesio jau nustatyti šiose Europos ekonominės erdvės šalyse: Kipre, Danijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Islandijoje, Airijoje, Italijoje, Maltoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Norvegijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Slovakijoje, Švedijoje, Šveicarijoje. Tuo tarpu Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) paplitusios naujos viruso mutacijos atvejai registruoti Suomijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje, Švedijoje ir JK.

Persirgusiems atvykėliams – 14 dienų saviizoliacija

Sugriežtinus reikalavimus, iš JK ir PAR atvykstantiems žmonėms nustatytas reikalavimas atlikti laboratorinį tyrimą koronaviruso infekcijai nustatyti, kuris gali būti atliktas 48 val. laikotarpiu iki atvykimo į Lietuvą arba atvykus.

Atsižvelgiant į tai, kad nėra pakankamai duomenų, ar žmogus, persirgęs koronavirusu, gali užsikrėsti naujos viruso mutacijos sukelta infekcija ir per kiek laiko nuo buvusios infekcijos gali užsikrėsti mutavusiu virusu, sugriežtinti reikalavimai atvykstantiems žmonėms, kurie jau yra persirgę koronavirusu, nustatant jiems 14 dienų izoliacijos terminą.

Nustatyta 14 dienų izoliacijos trukmė, gali būti trumpinama, kai ne anksčiau kaip 10 izoliacijos dieną atliekamas tyrimas ir gaunamas neigiamas rezultatas.

Išankstinis saviizoliacijos vietos palikimas

Izoliacijos vietą iš JK ir PAR atvykę žmonės gali palikti tais atvejais, kai jiems reikalinga skubi medicinos pagalba ir dėl to vykstama į gydymo įstaigą, taip pat vykstant į mobilų punktą. Gavus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) leidimą, izoliacijoje esantys asmenys gali vykti į laidotuves, pakeisti izoliavimo vietą ar nuvykti į sveikatos priežiūros įstaigą kitoms sveikatos priežiūros paslaugoms gauti.

Dėl kelionės iš JK ir PAR izoliacijoje esantys užsieniečiai ir Lietuvos piliečiai, gyvenantys ar dirbantys užsienyje, taip pat asmenys, kuriems būtina išvykti sveikatos priežiūros tikslais, gali išvykti iš Lietuvos į valstybę, kurioje jie gyvena, dirba ar kurioje bus teikiama sveikatos priežiūros paslauga, nepraėjus nustatytam izoliavimo laikotarpiui. Apie planuojamą išvykimą privaloma informuoti NVSC ne vėliau kaip 24 val. iki planuojamo išvykimo iš Lietuvos.

Lietuva – raudonojoje zonoje

Atsižvelgiant į sergamumą ir kitus rodiklius, šalys yra skirstomos į žaliąją, geltonąją, raudonąją ir pilkąją zonas. Lietuvai esant raudonojoje zonoje, paveiktomis šalimis laikomos tik pilkojoje zonoje esančios valstybės ir regionai.

Į pilkąją zoną patenka valstybės, kurios nepateikia duomenų ECDC arba kuriose per 7 dienas atliekama 300 ir mažiau tyrimų 100 tūkst. gyventojų.

Iš paveiktų šalių, išskyrus JK ir PAR, į Lietuvą atvykstantiems asmenims taikoma 10 dienų izoliacija arba prašoma turėti ne seniau kaip prieš 48 val. iki atvykimo į Lietuvą atliktą koronaviruso testą ir gautą neigiamą atsakymą. Tyrimą dėl koronaviruso galima atlikti ir atvykus į Lietuvą, tačiau izoliacija yra privaloma iki tol, kol bus gautas neigiamas koronaviruso tyrimo rezultatas.

Trečiųjų šalių piliečiai piliečiai galės tirtis tik Lietuvoje

Iš trečiųjų šalių (nepriklausančių ES) į Lietuvą atvykę užsieniečiai tyrimo rezultatų atsivežti negali, o turi izoliuotis arba atlikti tyrimą Lietuvoje. Tačiau, net ir turint neigiamą tyrimo rezultatą, rekomenduojama 10 dienų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą apriboti kontaktų skaičių, nesilankyti žmonių susibūrimo vietose. Turėjusiais sąlytį nelaikomi per paveiktas šalis keliaujantys oro transportu, kai neišeinama iš oro uosto tranzito zonos.

Išvykstant ir atvykstant į Lietuvą – privaloma registracija NVSC

Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad keliaujantys vežėjų organizuojamais ir vykdomais tarptautinio susisiekimo maršrutais reguliariais, specialiais ir užsakomaisiais reisais visų rūšių transportu privalo užsiregistruoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje ir prieš patenkant į transporto priemonę pateikti vežėjui užpildytos elektroninės anketos patvirtinimą (QR kodą), o kitais atvejais – ne vėliau kaip per 12 valandų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą momento privalo užsiregistruoti NVSC.

Publikacijos originalas čia: https://www.anglija.today/koronavirusas/grieztinama-kelioniu-tvarka-tarp-lietuvos-ir-jkNAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių