JK reikalauja ES iš naujo susitarti dėl Šiaurės Airijos prekybos statuso po „Brexito“

Jungtinės Karalystės vyriausybė trečiadienį pareikalavo, kad Europos Sąjunga iš naujo derėtųsi dėl prekybos su Šiaurės Airija tvarkos po „Brexito“, dėl neaiškaus statuso šioje provincijoje didėjant įtampai ir stringant verslo veiklai.

ES seniai tvirtina, kad būtent Londonas privalo įgyvendinti savo užsitęsusio atsiskyrimo nuo Bendrijos sąlygas. JAV administracija taip pat atsargiai vertina JK manevrus šioje srityje.

Kol kas Londonas nesustabdė vadinamojo Šiaurės Airijos protokolo, reikalaujančio, kad po „Brexito“ iš likusios Britanijos dalies į regioną gabenamos prekės būtų tikrinamos pasienyje.

Tačiau Šiaurės Airijos reikalų sekretorius Brandonas Lewisas (Brendonas Liujisas) parlamentui sakė, kad užuot kiekvienu atveju skelbus laikinus atleidimus nuo pasienio patikrų JK siekia, kad protokolo atžvilgiu būtų taikomas protokolo „įšaldymo laikotarpis“ ir kad tuo pačiu ES nesiimtų dėl to teisinių veiksmų.

Jis ragino plėtoti naują dialogą, per kurį būtų diskutuojama dėl „esamų problemų“.

„Raginame ES pažvelgti nauju žvilgsniu ir dirbti su mumis, kad būtų pasinaudota šia galimybe ir kad mūsų ryšiams būtų suteiktas geresnis pagrindas“, – aiškino B. Lewisas.

Dėl šio protokolo buvo daug deramasi, siekiant išvengti realios sienos atsiradimo tarp Šiaurės Airijos ir Europos Sąjungos narės Airijos Respublikos. Dabartinis susitarimas faktiškai palieka Šiaurės Airiją ES bendrojoje rinkoje.

ES atmetė galimybę iš naujo derėtis

EK atmetė galimybę su Jungtine Karalyste (JK) iš naujo derėtis dėl prekybos po „Brexito“ per Šiaurės Airiją susitarimo, sakoma eurokomisaro Marošo Šefčovičiaus pranešime.

Europos Sąjunga yra „pasirengusi ir toliau siekti kūrybiškų sprendimų Protokolo rėmuose“, kaip tai sutarta su JK vyriausybe, tačiau „mes nesutiksime su persiderėjimu“, – teigiama pranešime.

Šiaurės Airiją tris dešimtmečius krėtė tarpkonfesinis konfliktas, užbaigtas 1998 metų taikos sutartimi. Šiemet regione vėl padažnėjo smurto išpuolių, iš dalies nukreiptų prieš naująjį protokolą.

Daugelis už sąjungą su JK pasisakančių junionistų laikosi nuomonės, kad protokolo sąlygos nustato faktinę sieną Airijos jūroje tarp Šiaurės Airijos ir likusios Jungtinės Karalystės dalies. Jie teigia dėl šio susitarimo besijaučiantys išduoti.

Britanija dabar ragina Es sustabdyti plačias patikras ir labiau susitelkti tik į prekes, kurios „iš tikrųjų“ galėtų būti gabenamos į bendrąją rinką per Šiaurės Airiją.

Vyriausybė tvirtino, kad visoms kitoms prekėms turėtų galioti švelnesnis režimas, siekiant užtikrinti, kad Šiaurės Airija išliktų neatsiejama JK dalis.

Nusivylusios naujomis biurokratinėmis procedūromis, įvestomis, kai šių metų pradžioje JK galutinai pasitraukė iš Europos Sąjungos, kelios Britanijos bendrovės jau sustabdė pardavimus į Šiaurės Airiją arba apribojo asortimentą.

Mažmeninės prekybos tinklas „Marks and Spencer“ pareiškė, kad liekant galioti dabartiniam protokolui Šiaurės Airijoje parduotuvių lentynos prieš Kalėdas liks „pustuštės“.

JAV – „giliai įsitraukusios“

JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) antradienį kalbėdamasis telefonu su Airijos premjeru Michealu Martinu (Mikalu Martinu) sakė, kad protokolas „kelia reikšmingą sumaištį“ ir kad jį būtina keisti, nurodė Dauningo gatvė.

Tačiau ES, siekdama išsaugoti savo bendrosios rinkos vientisumą, pareiškė, kad Britanija elgiasi negeranoriškai.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) neigė, kad ES dogmatiškai siekia protokolo taikymo.

„Protokolas yra svarbus, Didžiojo penktadienio [taikos] sutartis yra visų svaqrbiausia. Taigi, negaliu įsivaizduoti, jog mūsų draugai britai nepademonstruos tokio paties lankstumo, kokį parodėme mes“, – praeitą savaitę sakė ji.

Airijos Europos reikalų ministras Thomas Byrne'as (Tomas Bernas) savo ruožtu sakė, kad Dublinas „atidžiai klausysis, ką turi pasakyti Britanijos vyriausybė“, bet pabrėžė, kad bet kokios naujos priemonės turi atitikti sunkiai iškovotą susitarimą.

„Esame linkę diskutuoti dėl bet kokių kūrybingų sprendinių neperžengiant protokolo ribų“, – jis sakė britų visuomeniniam BBC radijui.

„Tačiau taip pat turime pripažinti, kad Britanija pati apsisprendė palikti Europos Sąjungos bendrąją rinką, taikyti prekybos taisykles, biurokratiją savo prekėms, paliekančioms Britaniją, [ir] prekėms, atkeliaujančioms į Britaniją“, – pabrėže Th. Byrne'as.

Šis ilgai besitęsiantis ginčas dėl prekybos sąlygų taip pat paskatino sureaguoti JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) administraciją.

Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as (Nedas Praisas) žurnalistams sakė, kad Amerikos administracija nori, jog abi pusės „iškilus nesutarimų, derėtųsi remdamosi esamais mechanizmais“.

J. Bideno pasiuntinys klimato klausimams Johnas Kerry (Džonas Keris), buvęs valstybės sekretorius, sakė BBC radijui, kad airiškų šaknų turintis prezidentas „giliai įsitraukęs į šį reikalą“.

Tiek J. Bidenas, tiek valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) yra „giliai įsipareigoję užtikrinti, jog [Didžiojo penktadienio] sutartis liktų galioti ir kad galiausiai būtų taika“, pridūrė J. Kerry.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių