JAV: Saudo Arabijos princo neliečiamybė neturi nieko bendra su santykiais su Rijadu

  • Teksto dydis:

Baltieji rūmai penktadienį pareiškė, kad teismui JAV vyriausybės neseniai pateikta rekomendacija, kurioje teigiama, kad Saudo Arabijos sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas (Mohamedas bin Salmanas) turi neliečiamybę nuo teisinių veiksmų dėl 2018 metais įvykdyto žurnalisto disidento nužudymo, nėra susijusi su dvišaliais santykiais.

„Ši teisinė pozicija neturi absoliučiai nieko bendra su pačios bylos esme“, – pareiškė Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo atstovas spaudai Johnas Kirby (Džonas Kerbis), turėjęs omenyje civilinį ieškinį, kurį Saudo Arabijos sosto įpėdiniui ir kitiems saudiečiams pateikė Hatice Cengiz (Chatidžė Džengiz), nužudyto žurnalisto Jamalo Khashoggi (Džamalo Chašogdžio) sužadėtinė.

J. Kirby taip pat pažymėjo, kad ši pozicija „neturi absoliučiai nieko bendra su dvišaliais santykiais su Saudo Arabija, kurie, kaip žinote, šiuo metu yra įtempti“, ir priminė, be kita ko, apie tai, kad Rijadas neseniai pritarė Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) sprendimui sumažinti naftos gavybą, o tai papiktino JAV vyriausybę.

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) „yra labai, labai aiškiai, labai garsiai kalbėjęs apie žiaurų ir barbarišką pono Khashoggi nužudymą“, sakė J. Kirby.

Jis pridūrė, kad J. Bidenas „yra dėjęs pastangų patraukti režimą atsakomybėn“.

J. Kirby taip pat priminė apie J. Bideno nurodymą peržiūrėti JAV ir Saudo Arabijos santykius, kurie ne vieną dešimtmetį buvo ypač glaudūs.

J. Bidenas nori užtikrinti, kad santykiai „tarnautų mūsų nacionalinio saugumo ir amerikiečių interesams“, pridūrė jis.

Rekomendaciją, kad Saudo Arabijos sosto įpėdinis turi neliečiamybę nuo teisinių veiksmų dėl 2018 metais įvykdyto žurnalisto disidento nužudymo, JAV vyriausybė pateikė ketvirtadienį.

Rugsėjo pabaigoje karališkuoju dekretu princas Mohammedas buvo paskirtas premjeru, o tai sukėlė žmogaus teisių aktyvistų ir vyriausybės kritikų susirūpinimą, kad jis siekia išvengti atsakomybės užsienio teismuose iškeltose bylose, įskaitant civilinį ieškinį, kurį 2020 metais pateikė H. Cengiz.

2018 metais karalystės konsulate Stambule įvykdytas J. Khashoggi – karališkosios šeimos aplinkos žmogaus, vėliau tapusio Rijado kritiku – nužudymas laikinai pavertė princą Mohammedą pariju Vakaruose.

Jo teisininkai anksčiau teigė, kad jis „yra Saudo Arabijos vyriausybės viršūnėje“, todėl jam gali būti taikoma tokia neliečiamybė, kokią JAV teismai suteikia užsienio valstybių vadovams ir kitiems aukšto rango pareigūnams.

JAV vyriausybė iki ketvirtadienio galėjo pateikti nuomonę šiuo klausimu, nors jos rekomendacija teismui nebuvo privaloma.

„Jungtinės Valstijos pagarbiai informuoja teismą, kad atsakovas Mohammedas bin Salmanas, Saudo Arabijos Karalystės ministras pirmininkas, yra einantis vyriausybės vadovo pareigas ir todėl turi imunitetą nuo šio ieškinio“, – sakoma JAV Kolumbijos apygardos apylinkės teismui pateiktame J. Bideno administracijos pranešime.

Tačiau jame priduriama, kad „Valstybės departamentas neturi nuomonės dėl šio ieškinio esmės ir pakartoja, kad vienareikšmiškai smerkia siaubingą J. Khashoggi nužudymą“.

Ši rekomendacija sukėlė H. Cengiz veiksmų šalininkų, įskaitant JAV įsikūrusios J. Khashoggi įkurtos nevyriausybinės organizacijos „Democracy for the Arab World Now“ (DAWN) atstovus, įniršį.

„Šiandien Jamalas vėl mirė“, – „Twitter“ parašė H. Cengiz.

„Tai nebuvo sprendimas, kurio visi tikėjosi. Galvojome, kad gal atsiras šviesa teisingumui iš JAV, bet ir vėl pinigai buvo pirmoje vietoje“, – pridūrė ji.

Civilinėje byloje, kurią iškėlė H. Cengiz ir DAWN, ieškovai tvirtina, kad princas Mohammedas ir daugiau kaip 20 kitų asmenų, „veikdami sąmoksle ir iš anksto apgalvoję, pagrobė, surišo, apsvaigino narkotikais, kankino ir nužudė“ laikraščio „Washington Post“ apžvalgininką J. Khashoggi.

Jie prašo priteisti piniginę kompensaciją ir įrodyti, kad nužudyti J. Khashoggi įsakė „Saudo Arabijos vadovybės hierarchijos viršūnė“.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ale paziuri

Ale paziuri portretas
I si,tipiska amerikonisko pacuko snukuti,apima....visokie jausmai.

tik

tik portretas
matomai si .nelieciamybe/ masonai ir skirsto nes sis padaras ko gero ju saikai priklauso bet zinodami tu arabu arogancija nutyli nes tie veiksmai kuriuos sis padare parodo 2veidiskuma sios gensaikos kur melas zudynes neatsiejami ju veiksmai senu fanatiku su naujais banditais ir tai .... /norma/...???===

Jons

Jons portretas
Oi ,koks zinantis atsirado ……
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių