„Ministras pirmininkas šiandien sakė jaučiantis artėjantį proveržį; jis gali pasiekti proveržį dabar įstrigusiose derybose“, – naujienų agentūrai AFP sakė Japonijos URM atstovas spaudai Yasuhisa Kawamura (Jasuhisa Kavamura).
Tokijo ir Maskvos ryšius temdo ginčas, besitęsiantis nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos, kai Sovietų Sąjungos pajėgos užėmė keturias pietines Kurilų salas Ramiajame vandenyne, kurios Japonijoje vadinamos Šiaurės Teritorijomis.
Dėl išliekančios įtampos abi šalys dar nėra pasirašiusios oficialios taikos sutarties, taip pat stringa dvišalė prekyba ir investicijos.
Sh.Abe susitiko su V.Putinu per retą vieno iš Didžiojo septyneto (G-7) vizitą Rusijoje, o per jų derybas Juodosios jūros kurorte Sočyje buvo stengiamasi išjudinti iš mirties taško dešimtmečius besitęsiantį ginčą dėl teritorijų.
„Ministras pirmininkas sakė, kad ponas Putinas taip pat ... jautė tą patį“ ir kad lyderiai „šiandien susitarė tiesiogiai įsitraukti į tas derybas“, – aiškino Y.Kawamura.
V.Putinas ir Sh.Abe susitarė „skatinti derybas, pasitelkdami naują požiūrį ir netrikdomi ankstesnės mąstysenos“, – sakė ministerijos atstovas.
„Tai iš tikrųjų yra naujas elementas“, – pridūrė jis, nepateikdamas daugiau detalių.
„Japonija – ne vien mūsų kaimynė, bet ir labai svarbi mūsų partnerė Azijos ir Ramiojo vandenyno regione“, – V.Putinas sakė Sh.Abe, prasidėjus jų susitikimui Sočyje.
„Kai kurie klausimai reikalauja ypatingo mūsų dėmesio – galbūt dėl šios priežasties turime skirti ypatingą dėmesį santykių plėtrai“, – pridūrė Kremliaus vadovas.
Šiltėjančių ryšių ženklas
Kremlius prieš susitikimą buvo užsiminęs, kad per penktadieninį susitikimą neverta tikėtis jokio didelio proveržio teritoriniame ginče, bet pabrėžė, kad Sh.Abe vizitas yra šiltėjančių ryšių ženklas, nors Vakarų šalys stengiasi izoliuoti V.Putiną.
Abu lyderiai diskutavo ilgiau negu tris valandas, įskaitant pokalbį prie keturių akių, kuri Sh.Abe apibūdino kaip „platų, atvirą ir sąžiningą apsikeitimą nuomonėmis“, nurodė Y.Kawamura.
Abi šalys anksčiau užsiminė apie galimybė pradėti derybas dėl taikos sutarties pasirašymo, o Japonijos užsienio reikalų ministras Fumio Kishida (Fumijas Kišida) balandį sakė, kad tos diskusijos galėtų prasidėti „kiek įmanoma greičiau“ po lyderių susitikimo.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas tuojau po penktadienį vykusių derybų sakė, kad abi šalys „aptarė taikos sutarties problemą“. Jis nepateikė daugiau detalių, bet paskelbė, kad birželį vyks kitas konsultacijų užsienio reikalų ministerijų lygmenyje etapas.
Praeitą mėnesį apsilankęs Tokijuje S.Lavrovas sakė, kad Rusija nori „judėti į priekį“, bet nėra pasiruošusi daryti nuolaidų dėl „Antrojo pasaulinio karo rezultatų“.
Rusija neseniai supykdė Japoniją, statydama naują modernų kompleksą savo pajėgoms, dislokuotoms dviejose ginčijamose salose.
Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas taip pat sukėlė Tokijo įtūžį, kai praeitais metais apsilankė vienoje iš tų salų, kuri yra apie 19 tūkst. Rusijos piliečių namai.
Abu lyderiai penktadienį aptarė seniai planuojamą V.Putino vizitą Japonijoje, turintį įvykti vėliau šiais metais, bet jo datos nepaskelbė.
„Iš principo susitarėme, kad ponas Putinas aplankys Japoniją. Mes toliau apie tai diskutuosime“, – aiškino Y.Kawamura.
Nors abi šalys šilčiau atsiliepė viena apie kitą, įtampa tarp jų tebetvyro ir ypač aiškiai pasijuto, kai Tokijas paskelbė sankcijas Rusijai dėl krizės Ukrainoje.
Ukrainos klausimas buvo iškeltas ir per naujausias derybas, bet S.Lavrovas sakė, kad V.Putinas ir Sh.Abe nesitarė dėl potencialaus Tokijo sankcijų, paskelbtų už Rusijos palaikymą prorusiškiems separatistams, atšaukimo.
V.Putinas praeitą mėnesį sakė, kad palankiai vertina artėjantį Sh.Abe vizitą, kuris vyks išliekant Japonijos „partnerių spaudimui, ypač Jungtinių Valstijų“.
Sh.Abe vėliau šį mėnesį pirmininkaus Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimui, iš kurio Rusija buvo pašalinta po 2014-ųjų kovą įvykdytos Krymo aneksijos.
Japonijos naujienų agentūra „Kyodo“ citavo šaltinius, kurie sakė, kad JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) vasarį prašė Sh.Abe atidėti kelionę į Rusiją.
Tačiau Y.Kawamura penktadienį tvirtino, kad Japonijos premjero vizitas „buvo gerai paaiškintas Jungtinėms Valstijoms“.
Naujausi komentarai