- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Italijos 87 metų prezidentas Giorgio Napolitano, pirmadienį prisaikdintas antrai kadencijai, kad pamėgintų išvesti šalį iš chaotiškos politinės krizės, yra buvęs komunistas, pasižymintis įspūdingais politiniais įgūdžiais ir neutralumo reputacija.
G.Napolitano organizavo buvusio Europos Sąjungos (ES) komisaro Mario Monti (Marijaus Mončio) iškilimą į valdžią, kai 2011 metais buvo nuverstas premjeras Silvio Berlusconi (Silvijus Berluskonis), taip pat mėgino suvienyti besivaidijančius politikus po vasarį vykusių rinkimų, per kuriuos neatsirado aiškaus nugalėtojo.
Per jo septynerių metų kadenciją Italija taip pat išgyveno savo giliausią ekonomikos recesiją po Antrojo pasaulinio karo, kai sparčiai besikeičianti visuomenė tampa vis labiau pesimistinė.
Tačiau griežtų taupymo priemonių varžomi italai nuomonių apklausose visada vertindavo G.Napolitaną geriau nei partijos politikai.
Jis kalba apie problemas, kurių politikai nesugebėjo išspręsti, įskaitant perpildytus kalėjimus ir ribotas galimybes jauniems žmonėms.
G.Napolitano taip pat ragina pakeisti rinkimų įstatymą, kurį daugelis kaltina ir dabartinės politinės aklavietės, kurioje atsidūrė Italija.
Parlamentarų perrinktas G.Napolitanas yra pirmas Italijos prezidentas, kuriam buvo suteiktas antras mandatas, - tai turėtų byloti apie rimtą politinę krizę šalyje.
Dar praėjusią savaitę viename interviu G.Napolitano sakė, kad laukia, kada galės pasitraukti, nes jaučiasi šaliai „padaręs viską, ką gali“.
„Kodėl neleidžiate man pailsėti?“ - klausė jis šeštadienį regionų gubernatorių, kurie atėjo prašyti jo likti poste.
Tačiau politikos veteranas G.Napolitano turi retą savybę - jį gerbia ir dešinieji, ir kairieji; pastaraisiais metais jis sugebėjo neįsivelti į partijų politinius nesutarimus.
Nors Italijos prezidento galios yra gana simbolinės, politinės krizės metu jis įgauna ypatingos svarbos, kadangi prezidentas gali padėti vadovauti naujos vyriausybės formavimui.
Prezidentas vienintelis turi teisę skelbti išankstinius rinkimus, nors šios privilegijos netenka per paskutinius šešis savo mandato mėnesius. Būtent ši taisyklė komplikavo G.Napolitano ankstesnes pastangas išspręsti dabartinę krizę.
Po to, kai vasario mėnesio rinkimai neatnešė aiškaus nugalėtojo, G.Napolitano ne kartą ragina pagrindines politines jėgas ieškoti bendrų sutarimo taškų ir perspėjo, kad Italija negali sau leisti ilgai išbūti politinėje aklavietėje.
Gimęs Neapolyje 1925 metų birželio 29 dieną inteligentų šeimoje, G.Napolitano pamatus savo politinei karjerai paklojo per Antrąjį pasaulinį karą, dalyvaudamas pasipriešinimo judėjime prieš nacių ir Italijos fašistų pajėgas, tada 1942 metais jis įkūrė vieną komunistų grupę.
Baigiantis karui, 1945 metais jis oficialiai įstojo į Italijos komunistų partiją, pradėjo politinę veiklą ir buvo pirmąkart išrinktas į parlamentą 1953-aisiais, baigęs teisės studijas.
Jaunystėje G.Napolitano turėjo ketinimų tapti teatro aktoriumi, tačiau pasirinko partinę karjerą ir tapo partijos Nacionalinio komiteto ekonominiais klausimais nariu.
G.Napolitano buvo vienas įtakingiausių reformoms palankios partijos frakcijos lyderių, nors palaikė Vengrijos liberalią revoliuciją užgniaužusią Sovietų Sąjungos pajėgų invaziją 1956-aisiais.
Vėliau, matyt, jis pakeitė savo požiūrį ir lankydamasis Budapešte 2006 metais padėjo vainiką ant Vengrijos revoliucijos lyderiu ir nacionalinio didvyrio Imre Nagy (Imrės Nadžio) kapo.
Subyrėjus Sovietų Sąjungai, Italijos komunistų partija buvo oficialiai paleista 1991 metais, o jos pagrindinė įpėdinė yra dabartinė Demokratų partija.
G.Napolitano užėmė parlamento žemųjų rūmų pirmininko postą 1992-1994 metais, vėliau tapo vidaus reikalų ministru premjero Romano Prodi (Romano Prodžio) pirmojoje centro kairiojoje vyriausybėje 1996-1998 metais.
Dar po metų jis buvo išrinktas į Europos Parlamentą, kur dirbo kairiųjų aljanse iki 2004-ųjų.
Italijos prezidentu G.Napolitano buvo išrinktas 2006 metais ir tapo pirmuoju šį postą užėmusiu buvusiu komunistu - tiesa, tik trečią balsavimo dieną ir tik R.Prodi centro kairiųjų paramos dėka.
Nepaisant jo komunistinės praeities, G.Napolitano kandidatūra palankiai sutinkama ir Vatikane; jis palaikė draugiškus ryšius su popiežiumi Benediktu XVI.
Vatikano oficialiajame dienraštyje „Osservatore Romano“ šeštadienį buvo pateikta pagyrimų G.Napolitanui, kad jis esąs „tikras atradimas“ šaliai.
Jis beveik 60 metų gyvena santuokoje su Clio (Klio), buvusia kariųjų teisininke, kurią jis vedė pilietine santuoka; jiedu turi du vaikus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kavelašvilio inauguracija Sakartvele: Zurabišvili vadina save vienintele teisėta prezidente3
Sakartvele sekmadienį įvyko valdančiajai partijai lojalaus Michailo Kavelašvilio inauguracija, nors kadenciją baigiantį prezidentė ir opozicija jo išrinkimą paskelbė neteisėtu. ...
-
B. Netanyahu bus atlikta operacija4
Izraelio ministrui pirmininkui Benjaminui Netanyahu (Benjaminui Netanjahu) sekmadienį bus atlikta prostatos šalinimo operacija, pranešė jo biuras po to, kai jam buvo diagnozuota šlapimo takų infekcija. ...
-
Indija surengė valstybines buvusio premjero Singho laidotuves
Indija šeštadienį buvusiam premjerui Manmohanui Singhui, vienam iš šalies ekonomikos liberalizavimo praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžioje architektų, surengė valstybines laidotuves su visa karine pag...
-
Ekonomistas: Europos šalių ekonomikos silpnos, greitai negrįšime prie 2 proc. infliacijos lygio3
Ekonomistas, Atėnų universiteto profesorius Nikos Vettas sako, kad Europos šalių ekonomikos yra silpnos, lyginant su JAV, Kinija ar net kitomis Azijos valstybėmis. ...
-
„Gazprom“ nuo sausio 1 dienos stabdo gamtinių dujų tiekimą Moldovai7
Rusijos valstybinė gamtinių dujų bendrovė „Gazprom“ šeštadienį pareiškė, kad nuo sausio 1 dienos stabdo dujų tiekimą Moldovai. ...
-
Vokietijos ministrė: naujausias povandeninio kabelio pažeidimas buvo pabudimo signalas6
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok) šeštadienį pareiškė, kad įtariamas povandeninio elektros kabelio, jungiančio Suomiją ir Estiją, sabotažas buvo pabudimo signalas. ...
-
Putinas: būtinas objektyvus ir skaidrus „Azerbaijan Airlines“ lėktuvo nelaimės tyrimas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį paragino atlikti „objektyvų ir skaidrų“ oro bendrovės „Azerbaijan Airlines“ lėktuvo katastrofos tyrimą. ...
-
Tūkstančiai protestuotojų Sakartvelo sostinėje sudarė gyvąją žmonių grandinę1
Tūkstančiai kartvelų šeštadienį Tbilisio centre sudarė susikibusių žmonių grandinę, palaikančią šalies integraciją į Europos Sąjungą (ES), taip pradėdami antrąjį kasdienių protestų mėnesį. ...
-
Trumpas prašo Aukščiausiojo Teismo atidėti gresiantį „TikTok“ draudimą JAV1
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) penktadienį pateikė dokumentą, kuriame ragina Aukščiausiąjį Teismą sustabdyti įstatymo, pagal kurį dieną prieš sausio 20-ąją būtų uždrausta programėlė „...
-
P. Korėjos prokurorai: Yoon Suk-yeolas per karo padėtį buvo davęs leidimą šaudyti
Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas (Jun Sukjolas), kuris buvo nušalintas nuo pareigų, buvo davęs leidimą kariškiams šaudyti iš ginklų, jei prireiktų patekti į parlamentą, kai jis nesėkmingai bandė įvesti karo pad...