- Živilė Aleškaitienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ispanijos parlamentas ketvirtadienį balsavo už Pedro Sanchezo kandidatūrą dar vienai ministro pirmininko kadencijai, nors šalyje nuomonės išsiskiria dėl jo sprendimo suteikti Katalonijos separatistams amnestiją mainais į jų lemiamą paramą per balsavimą dėl pasitikėjimo.
Nuo 2018 metų premjero pareigas einantis P. Sanchezas po įtemptų dvi dienas trukusių debatų sulaukė 179 įstatymų leidėjų palaikymo, t. y. trimis daugiau nei absoliuti dauguma – 176 parlamentarai – 350 vietų parlamente.
Jo Socialistų partija per liepą vykusius visuotinius rinkimus užėmė antrąją vietą, tačiau jis pasiekė susitarimų su keliomis mažesnėmis partijomis, kurios parėmė mažumos koalicinės vyriausybės su kraštutinių kairiųjų partija „Sumar“ atkūrimą.
Siekdamas gauti dviejų Katalonijos separatistų partijų paramą, jis sutiko amnestuoti šimtus žmonių, kuriems gresia teismai dėl jų vaidmens Katalonijos separatistiniame judėjime per pastarąjį dešimtmetį.
Tarp naudos gavėjų yra Carlesas Puigdemont‘as, kuris vadovavo Katalonijos regioninei vyriausybei, kai ši 2017 metais surengė nesėkmingą bandymą atsiskirti.
C. Puigdemont‘as surengė referendumą, kurį centrinė vyriausybė uždraudė, o po jo sekė trumpai gyvavusi nepriklausomybės deklaracija, sukėlusi didžiausią per pastaruosius dešimtmečius politinę krizę Ispanijoje.
Siekdamas išvengti baudžiamojo persekiojimo, C. Puigdemont‘as pabėgo į Belgiją. Amnestija leistų jam grįžti į Ispaniją, nors daugelis ispanų laiko jį valstybės priešu.
P. Sanchezas, kuris padarė karjerą iš politinių žaidimų, per parlamento debatus gynė amnestiją, teigdamas, kad ji atitinka Konstituciją ir yra reikalinga „užgydyti žaizdas“, kurias atvėrė turtingo šiaurės rytų regiono nepriklausomybės siekis.
„Dialogu ir atleidimu užtikrinsime Ispanijos vienybę“, – pridūrė 51 metų politikas.
„Politinė korupcija“
Kritikai teigia, kad amnestija yra savanaudiška priemonė, leidžianti P. Sanchezui išlikti valdžioje, ir kaltina jį teisinės valstybės principų pamynimu.
Konservatyvios Liaudies partijos (PP) lyderis Alberto Nunez Feijoo per debatus sakė: „Bendrajam interesui prieštaraujančių priemonių priėmimas mainais į asmeninę naudą yra politinė korupcija“.
PP per rinkimus liepą laimėjo daugiausiai vietų, tačiau jų neužteko gauti daugumą, o A. Nunez Feijoo nesugebėjo gauti kitų partijų paramos ir rugsėjo mėnesį nebuvo patvirtintas ministru pirmininku.
Kraštutinių dešiniųjų partijos „Vox“ lyderis Santiago Abascalis susitarimą dėl amnestijos pavadino „valstybiniu perversmu“.
Kelios apklausos rodo, kad daugiau kaip pusė ispanų nepritaria amnestijai, dėl kurios visoje šalyje kilo protestų banga.
Šimtai tūkstančių žmonių atsiliepė į PP kvietimą ir sekmadienį išėjo į gatves protestuoti.
Madride prie Socialistų partijos būstinės jau daugiau kaip savaitę tūkstančiai žmonių kiekvieną naktį renkasi į kraštutinių dešiniųjų organizuojamus mitingus. Kai kurie protestai peraugo į smurtą. Trečiadienio vakarą per protestą kilus susirėmimams su policija buvo suimta 15 žmonių.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vokietija žada prisidėti prie NATO misijos Baltijos jūroje
Vokietijos karinės jūrų pajėgos skirs laivų infrastruktūrai Baltijos jūroje ginti, tvyrant nerimui dėl vadinamojo Rusijos „šešėlinio“ tanklaivių laivyno ir neseniai įvykusių kabelių sugadinimo atvejų, antradienį parei&s...
-
Pernai gerokai sumažėjo nelegalios migracijos į ES srautai
Europos Sąjungos (ES) sienų apsaugos agentūra „Frontex“ antradienį pranešė, kad 2024-aisiais užregistruotų neteisėtų sienos kirtimų atvykstant į bloką skaičius sumažėjo ir buvo mažiausias nuo 2021-ųjų. ...
-
Ispanijoje siūlomi drakoniški mokesčiai būstą perkantiems užsieniečiams
Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sánchezas pirmadienį pasiūlė įvairių priemonių kovai su būsto krize šalyje, įskaitant 100 proc. apmokestinimą būstus perkantiems užsieniečiams iš Europos Sąjungai (ES) nepriklausančių &s...
-
Dronas sutrikdė Rygos oro uosto darbą, trys lėktuvai negalėjo nutūpti
Trys pirmadienį vakare Rygos oro uoste turėję tūpti lėktuvai buvo nukreipti į kitus oro uostus, nes tūpimo trajektorijoje buvo pastebėtas dronas, naujienų agentūrai LETA sakė Civilinės aviacijos agentūros (CAA) operatyvinių situacijų vadovas Aiv...
-
Baltijos regiono valstybės tariasi, kaip užkirsti kelią diversijoms2
Helsinkyje antradienį susitinkantys NATO Baltijos šalių vadovai sieks sustiprinti saugumą po įtariamo povandeninių kabelių Baltijos jūroje sabotažo. ...
-
Bideno atsisveikinimo kalba: Amerika tapo stipresnė1
Pirmadienį , likus savaitei iki Donaldo Trumpo sugrįžimo į Baltuosius rūmus, Joe Bidenas pareiškė, kad Amerika pasaulinėje arenoje yra stipresnė nei buvo per pastaruosius dešimtmečius. ...
-
Baltieji rūmai skaičiuoja, kiek atsieis atstatymas po Los Andželo gaisrų2
Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė, kad kai kuriems nuo didžiulių gamtinių gaisrų nukentėjusiems Los Andželo rajonams atstatyti prireiks milijardų dolerių. ...
-
Šiaurės Korėja paleido raketas į Japonijos jūrą
Šiaurės Korėja antradienį į jūrą paleido kelias trumpojo nuotolio balistines raketas, pranešė Seulo kariuomenė. ...
-
Sausio 14-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 14-oji, antradienis, 3 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.35 val., leidžiasi 16.20 val. Dienos ilgumas 7.45 val. Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 9.38 val., teka 16.40 val. Vardadieniai: Feliksas, Teodozijus, Auksė, Hilarijus, Laimis, Lilija S...
-
Macrono partija paskelbė apie planus iš pagrindų persitvarkyti1
Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono, iki kurio kadencijos pabaigos liko dveji metai, partija „Atgimimas“ siekia atgauti prarastą galią ir iš pagrindų persitvarkyti. ...