Gruzijos premjeras I. Garibašvilis – jauniausias Europoje vyriausybės vadovas

 • Teksto dydis:

Gruzijos naujasis premjeras Iraklis Garibašvilis, kuris trečiadienį buvo patvirtintas jauniausiu Europoje vyriausybės vadovu, yra Paryžiuje išsilavinimą įgijęs savo mentoriaus ir pirmtako milijardieriaus Bidzinos Ivanišvilio globotinis.

Parlamentui patvirtinus jo kandidatūrą, 31 metų I.Garibašvilis pakeis B.Ivanišvilį, kai tik prezidentas Georgijus Margvelašvilis, kuris irgi yra B.Ivanišviliui artimas asmuo, oficialiai patvirtins šį sprendimą.

I.Garibašvilis politikoje anksčiau buvo visiškai nežinomas, kol B.Ivanišvilis paskyrė jį vidaus reikalų ministru savo kabinete praeitų metų spalį. Anksčiau jis beveik dešimtmetį dirbo tam slapaus būdo verslo magnatui, kuris savo protežė vadina „mylimu berniuku“.

Žvitraus būdo I.Garibašvilis, baigęs tarptautinių santykių studijas Sorbonos universitete Paryžiuje, anksčiau vadovavo B.Ivanišvilio labdaros fondui, taip pat dirbo jam priklausančiame banke ir vadovavo muzikos įrašų studijai, kuri leido Bidzinos sūnaus reperio albumus.

Dabar dėl savo glaudžių ryšių su B.Ivanišviliu – turtingiausiu žmogumi Gruzijoje, kurio turtą žurnalas „Forbes“ vertina 5,3 mlrd. JAV dolerių (13,5 mlrd. litų), I.Garibašvilis tapo didžiausias galias šioje Kaukazo valstybėje turinčiu politiku, nes pagal praeitą savaitę įsigaliojusias konstitucijos pataisas dalis prezidento galių buvo perduotos vyriausybės vadovui.

Oponentai šaipėsi iš jo žaibiško iškilimo, kritikuodami I.Garibašvilį dėl patirties stygiaus ir vadindami jį B.Ivanišvilio pėstininku, kurį milijardierius esą valdys iš užkulisių.

Tačiau B.Ivanišvilis, kuris teigia neketinantis tapti „pilkuoju kardinolu“, gyrė I.Garibašvilį kaip „gerą vadybininką“, kurio talentą jis pirmąkart pastebėjo, kai jaunasis globotinis padėjo jam derybose dėl Bidzinos pirmojo privataus sraigtasparnio pirkimo iš vienos bendrovės Prancūzijoje.

„Prancūzų bendrovė, kuri man pardavė tą sraigtasparnį, klausinėjo manęs, kas yra šis vyras ... ir kur jis išmoko taip gerai derėtis“, – B.Ivanišvilis pasakojo, pristatydamas I.Garibašvilį kaip savo įpėdinį.

I.Garibašvilis savo ruožtu sakė būsiantis „visuomet atviras patarimams“, kurių gali sulaukti iš B.Ivanišvilio. Jis taip pat žadėjo tęsti savo pirmtako politiką.

Tokiu atveju jis tikriausiai stengsis toliau vesti Gruziją į potencialią narystę NATO bei Europos Sąjungoje (ES), tačiau taip pat gerinti ryšius su Rusija, sudaužytus 2008 metais per trumpą abiejų šalių karą.

Kalbėdamas apie vidaus politiką, jis žadėjo stiprinti stringančią Gruzijos ekonomiką – tačiau naujajam premjerui bus nelengva spręsti didelio nedarbo problemą.

Per įvykių kupiną kadenciją vidaus reikalų ministro poste I.Garibašvilis vadovavo kelių įtakingų veikėjų, B.Ivanišvilio pagrindinio politinio priešininko – buvusio prezidento Michailo Saakašvilio – sąjungininkų areštams, kurie tarp Tbilisio rėmėjų Vakarų šalyse pakurstė nuogąstavimus dėl pasirinktinio teisingumo.

I.Garibašvilis atmeta kaltinimus dėl raganų medžioklės ir sako, kad jis vadovavo pastangoms „depolitizuoti“ Gruzijos saugumo agentūras po kaltinimų, jog M.Saakašvilio vyriausybė, kurią jis vadina neofašistine, naudojo tas institucijas ankstesnio prezidento oponentams spausti.

Vykdydamas tą kampaniją, I.Garibašvilis rugsėjį viešai sunaikino apie 100 DVD plokštelių, kuriose esą buvo įtakingų veikėjų sekso įrašai, neva slapta nufilmuoti ankstesnės vyriausybės pareigūnių, kad jais būtų galima šantažuoti politinius priešininkus.

I.Garibašvilis dirbs su naujuoju prezidentu, buvusiu akademiku, kuris triuškinamai laimėjo šalies vadovo rinkimus praeitą mėnesį.

Naujasis premjeras, kuris savo oficialioje autobiografijoje nurodė gerai mokantis prancūzų, anglų ir rusų kalbas, kaip pranešama, anksčiau dirbo padavėju Paryžiuje, kai studijavo Sorbonoje.

Nors I.Garibašvilis yra jauniausias premjeras per Gruzijos istoriją, šioje kalnuotoje Kaukazo šalyje jaunatviški lyderiai jau ne naujiena: pats M.Saakašvilis atėjo į prezidento postą 2004-aisiais, būdamas vos 36 metų.

I.Garibašvilis, kuris yra vedęs ir turi du vaikus, nebus jauniausias žmogus ministrų kabinete: į savo ankstesnį postą Vidaus reikalų ministerijoje jis paskyrė 28 metų buvusį policininką Aleksandrą Čikaidzę.

Jauniausias pastarųjų laikų Europoje premjeras buvo Albanijos vyriausybės vadovas Pandeli Majko (Pandelis Maikas), kuris į tą postą 1998-aisiais atėjo būdamas 30 metų.

Tačiau netgi ir šį politiką pranoksta visų laikų jauniausias vyriausybės vadovas – Britanijos ministras pirmininkas Williamas Pittas (Viljamas Pitas), užėmęs valdžios postą 1783-aisiais, būdamas vos 24 metų.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių