ES dar žingsniu priartėjo prie COVID-19 pažymėjimų įvedimo keliautojams

Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį suformulavo savo poziciją, kaip turėtų veikti COVID-19 pažymėjimas, priartindamas ES prie dokumento, leidžiančio atverti keliones bloko teritorijoje, įvedimo.

Europa ketina iki vasaros atostogų laikotarpio pradžios paruošti pažymėjimą, rodantį informaciją apie turėtojo vakcinacijos statusą, COVID-19 testo rezultatus ir/arba įrodymus, kad asmuo yra persirgęs šia infekcija.

Nors šiuo metu atliekamas techninis darbas siekiant užtikrinti, kad pažymėjimas būtų pripažįstamas visose 27 ES valstybėse narėse, paskutinius taškus dar turės sudėlioti Bendrijos sostinės, EP ir Europos Komisija (EK).

Europarlamentarai savo siūlyme Komisijai visų pirma paragino pakeisti dokumento pavadinimą. Vietoje „Skaitmeninio žaliojo pažymėjimo“ įstatymų leidėjai norėtų, kad jis vaidintųsi „ES COVID-19 pažymėjimu“, siekiant išvengti prielaidos, kad dokumentas galėtų tapti „skiepų pasu“.

Pasak jų, šis pažymėjimas „neturėtų būti naudojamas kaip kelionės dokumentas, taip pat neturi tapti išankstine sąlyga norint naudotis laisvo judėjimo teise“ ir turėtų būti įvestas tik vieneriems metams.

Pabrėždamas, kad pažymėjimas neturėtų nulemti diskriminacijos, parlamentas pareikalavo, kad COVID-19 testai būtų atliekami nemokamai. Europos Komisijos nuomone, šį klausimą turėtų spręsti pačios valstybės narės.

EP derybinė pozicija buvo paskelbta ketvirtadienį po vėlai trečiadienį surengto balsavimo, per kurį 540 europarlamentarų siūlymui pritarė, 119 – jį atmetė, o dar 31 susilaikė.

„Saugios kelionės“

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) pasveikino balsavimo rezultatą, bet ignoravo siūlymą pervadinti pažymėjimą.

EP „pozicijos dėl Skaitmeninio žaliojo pažymėjimo priėmimas yra svarbus žingsnis nemokamų ir saugių kelionių link jau šią vasarą“, – parašė ji socialiniame tinkle „Twitter“.

U. von der Leyen paragino „greitai užbaigti“ paskutines derybas dėl dokumento ir pridūrė: „Sukursime ir paleisime ES [virtualaus tikrinimo] portalą iki birželio mėnesio, tuo pat metu palaikydami savalaikį nacionalinių sistemų diegimą.“

Kaip planuoja Briuselis, naudodami pažymėjimą ES piliečiai ir bloko gyventojai galės išvengti karantino, testavimo ir kitų kliūčių keliaujant ES viduje, atsiradusių prasidėjus pandemijai.

Tačiau valstybės narės nori pasilikti teisę imtis tokių priemonių, jei manytų, kad jos yra būtinos. Šalys pabrėžia, kad visuomenės sveikatos klausimai yra jų, o ne Briuselio kompetencija.

Ilgainiui ES ketina pripažinti ir blokui nepriklausančių valstybių Bendrijos piliečiams išduodamus kelionių pažymėjimus. Šia kryptimi jau vyksta derybos su JAV, tačiau dialoge kol kas nedalyvauja buvusi ES narė Jungtinė Karalystė.

Pažymėjimus planuojama išbandyti gegužės mėnesį, o paskui ši iniciatyva turėtų būti įgyvendinta visose ES šalyse. Siekiant apsisaugoti nuo klastojimo ir užtikrinti duomenų apsaugą, bus imtasi papildomų saugumo priemonių.

Komisija ir parlamentas sutaria, kad bloke turi būti pripažįstamos Europos vaistų agentūros (EVA) patvirtintos vakcinos: šiuo metu tai yra „BioNTech“ ir „Pfizer“, „Moderna“, „AstraZeneca“ ir „Johnson & Johnson“ preparatai.

Pasak Briuselio atskiros ES narės galėtų įtraukti į pažymėjimą ir papildomas vakcinas – tokį žingsnį tikriausiai atliktų Vengrija ir dar kelios valstybės narės, nusprendusios naudoti rusišką vakciną „Sputnik V“ ar Kinijos siūlomas alternatyvas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

reikia

reikia portretas
kuo greiciau valyti is to fon der liven eurodurnyno kaip padare britai ?...

Anonimas

Anonimas portretas
Taigi , kad ir pažymėjimas virusu kvepia ....
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių