Didžiosios Britanijos premjerė Th. May paskelbė atsistatydinimo datą

 • Teksto dydis:

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May (Tereza Mei) penktadienį paskelbė, kad birželio 7-ąją atsistatydins iš Konservatorių partijos vadovės posto, nesugebėjusi įtikinti parlamento pritarti jos siūlytai „Brexit“ sutarčiai ir beveik trejus metus besitęsiant politiniam paralyžiui dėl šalies išstojimo iš Europos Sąjungos.

„Man yra ir visuomet bus labai gaila, kad negalėjau užtikrinti „Brexit“, – kalbėdama prie savo rezidencijos Dauningo gatvėje sakė Th. May.

62-ejų lyderė savo emocingoje kalboje sakė pasitrauksianti iš Konservatorių partijos vadovės posto birželio 7-ąją.

Partija naują vadovą turėtų išsirinkti iki liepos 20-osios, o iki to laiko vyriausybei vadovaus Th. May.

Partijos lyderis automatiškai tampa JK premjeru.

Itin skeptiškas atsakas į „Brexit“ planą

Th. May prie vyriausybės vairo stojo po 2016-ųjų birželį vykusio referendumo, per kurį britai nusprendė trauktis iš ES.

Žeminanti scena, kai premjerei teko pripažinti visišką nesėkmę „Brexit“ procese ir informuoti apie savo pasitraukimo datą, klostėsi po itin skeptiško kabineto narių ir torių įstatymų leidėjų atsako į Th. May šią savaitę pasiūlytą naujausią „Brexit“ planą.

Ji taps viena iš trumpiausiai šalies premjero poste po Antrojo pasaulinio karo dirbusių politikų ir bus prisimenama dėl vadovavimo šaliai vienu chaotiškiausių laikotarpių šiuolaikinės politikos istorijoje.

„Netrukus paliksiu postą, kurį užimti buvo mano gyvenimo garbė – (buvau) antroji moteris premjero poste, bet tikrai ne paskutinė“, – sakė Th. May.

„Darau tai neturėdama piktos valios, bet (jausdama) milžinišką ir nepalaužiamą dėkingumą, kad turėjau galimybę tarnauti šaliai, kurią myliu“, – pridūrė ji.

Padidėjusi „Brexit“ be susitarimo rizika

Th. May anksčiau sakė, kad atsistatydins iškart, vos tik „Brexit“ susitarimas bus priimtas parlamento, ir antradienį išdėstė naują planą, dėl kurio Bendruomenių Rūmai turėjo balsuoti birželio pradžioje.

Tačiau vyriausybė šį balsavimą atidėjo.

Parlamento nariai yra jau triskart triuškinama balsų persvara atmetę Th. May vyriausybės praeitais metais su Briuseliu suderintą išstojimo iš ES susitarimą.

Jos naujausi pasiūlymai, apimantys galimybę įstatymų leidėjams surengti balsavimą, ar dėl „Brexit“ sutarties turėtų būti organizuotas referendumas, konservatoriams sukėlė įtūžį.

Th. May paskelbus apie savo atsistatydinimą, JK pasitraukimo iš Bendrijos kelias atrodo kaip niekad miglotas.

„Brexit“ jau buvo dukart atidėtas, o dabar išaugo rizika, kad JK iškris iš ES spalio 31-ąją be jokio susitarimo. Pastarajam terminui praėjusį mėnesį pritarė Briuselis.

Svaro kursas po Th. May penktadienio pareiškimo ėmė svyruoti, o biržos makleriai tvirtina, kad daug kas priklauso nuo to, kas taps naujuoju JK premjeru.

Europos Komisijos atstovė pareiškė, kad Th. May pasitraukimas nieko nekeičia „Brexit“ derybose.

Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emanuelio Makrono) biuras nurodė, kad Paryžius iš Londono laukia „skubaus išaiškinimo“ dėl „Brexit“.

Anot reitingų agentūros „Moody‘s“ rinkos analitikės Sarah Carlson (Saros Karlson), Th. May pareiškimas „toliau stiprina neužtikrintumą dėl „Brexit“ ir „didina „Brexit“ be susitarimo riziką“.

„Neįvertino šalies nuotaikos“

Ištisus mėnesius tęsiantis politiniam paralyžiui dėl „Brexit“ Th. May buvo vis garsiau raginama trauktis. Šis spaudimas dar labiau padidėjo po gegužės 2-ąją įvykusių toriams itin nesėkmingų Anglijos vietos valdžios rinkimų.

Prognozuojama, kad konservatoriai panašiai blogai pasirodė ir per ketvirtadienį Jungtinėje Karalystėje vykusius rinkimus į Europos Parlamentą. Šio balsavimo rezultatai turėtų būti paskelbti sekmadienį vakare.

„Politiniu požiūriu, ji neįvertino šalies ir savo partijos nuotaikos“, – tvirtino euroskeptikas Nigelas Farage'as (Naidželas Faradžas), įkūręs „Brexit“ partiją, kuriai EP rinkimuose prognozuojama tvirta pergalė.

„Jau išėjo du torių lyderiai, kurių instinktai buvo proeuropietiški. Partija išmoks šią pamoką arba mirs“, – pridūrė jis.

Th. May paskelbus apie pasitraukimą, prasidės varžybos dėl Konservatorių lyderio posto, nors neoficialiai jos jau vyksta. Manoma, kad tapti JK premjeru sieks keliolika kandidatų, o pergalė žadama „Brexit“ šalininkui.

Torių parlamentarai per kelis balsavimus iš visų pretendentų išrinks du kandidatus, o lemiamą žodį balsavimu tars daugiau kaip 100 tūkst. partijos narių.

Favoritu tapti naujuoju JK ministru pirmininku laikomas buvęs užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas), tačiau nemažai konservatorių parlamentarų gali suabejoti jo tinkamumu šioms pareigoms.

B. Johnsonas, nekart sakęs, kad Londonas neturėtų bijoti „Brexit“ be susitarimo scenarijaus, padėkojo Th. May už „stoišką tarnybą“.

„Dabar laikas paklausyti jos raginimų: susitelkti ir užtikrinti „Brexit“, – savo „Twitter“ žinutėje parašė B. Johnsonas penktadienį.

„Jokio palikimo“

Th. May netikėtai nugalėjo partijos lyderio rinkimus 2016-aisiais ir pakeitė tuometinį premjerą Davidą Cameroną (Deividą Kameroną).

D. Cameronas atsistatydino netrukus po „Brexit“ referendumo.

Nors pati pasisakė už tai, kad JK liktų ES nare, Th. May ėmėsi užduoties išvesti šalį iš Bendrijos su mantra „Brexit“ reiškia „Brexit“.

Šio tikslo pasiekti jai nepadėjo nė sprendimas 2017-ųjų birželį surengti pirmalaikius rinkimus. Per tą balsavimą ji prarado parlamentinę daugumą.

Kol Th. May buvo premjere, jos vyriausybę paliko 36 ministrai – tai yra šių laikų JK rekordas.

Th. May atsistatydina neturėdama jokių didesnių pasiekimų, išskyrus nesėkmingą bandymą įgyvendinti „Brexit“, tvirtina politologai.

„Tiesą sakant, ji neturi jokio palikimo“, – sakė Simonas Usherwoodas (Saimonas Ašervudas) iš Sario universiteto politikos fakulteto.

„Manau, bet kam jos vietoje būtų buvę sunku“, – pridūrė jis.

Tačiau kiti politologai Th. May vertina dar griežčiau.

„Neįmanomu darbu tai tapo vien todėl, kad ji jį tokiu pavertė“, – pareiškė Timas Bale'as (Timas Beilas) iš Londono Karalienės Marijos universiteto.

Atsistatydinimas „Brexit“ derybų niekaip nekeičia

Europos Sąjunga pareiškė, kad ministrės pirmininkės sprendimas atsistatydinti niekaip nekeičia Bendrijos pozicijos dėl Jungtinės Karalystės išstojimo sutarties, kurią bloko narės pernai suderino su Londono vyriausybe.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) pažymėjo, kad Th. May apsisprendimą atsistatydinti sutiko „be asmeninio džiaugsmo“, nurodė jo atstovė ir pridūrė, kad Europos Vadovų Taryba jau yra „išdėsčiusi savo poziciją“ „Brexit“ sutarties klausimu.

B. Johnsonas ragina užtikrinti „Brexit“

Favoritu tapti naujuoju Jungtinės Karalystės ministru pirmininku laikomas buvęs užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) atsistatydinti nusprendusią premjerę kaip „stoišką“ lyderę ir sakė, kad jos įpėdinis privalo „užtikrinti „Brexit“.

„Ačiū jums už stoišką tarnybą mūsų šaliai ir Konservatorių partijai. Dabar laikas paklausyti jos raginimų: susitelkti ir užtikrinti „Brexit“, – savo „Twitter“ žinutėje parašė B. Johnsonas.

Perspėja apie „labai pavojingą“ „Brexit“ etapą

Th. May atsistatydinimas kelia grėsmę Airijai, nes naujasis britų ministras pirmininkas gali išvesti šalį iš Europos Sąjungos be jokio susitarimo, penktadienį perspėjo airių premjeras Leo Varadkaras (Lio Varadkaras).

„Britų politiką apėmęs „Brexit“ ir ji bus apimta „Brexit“ dar labai ilgą laiką. Tai reiškia, kad pradedame naują „Brexit“ etapą, ir šis etapas gali būti labai pavojingas Airijai“, – sakė L. Varadkaras, atėjęs balsuoti Europos Parlamento rinkimuose, kurie Airijoje vyksta penktadienį.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kažkas ne taip

Kažkas ne taip portretas
Jeigu to Brexito nori toliau,jeigu jo sieks,tai kodėl trukdė May įgyvendinti sprendimą.Manau kažkas ne taip jų partijoj.Ar nenorįjo kad būtent ji ,moteris, įvykdytų tokį reikšmingą ir galingą apsisprendimą.

Ozys&Ozesnis

Ozys&Ozesnis portretas
Ta prasme panasiai kaip Skvernelis ???

Kopustas.

Kopustas. portretas
Pagaliau atejo SVENTE....., pagaliau Nesdinasi Velniop..., gaila jog taip ilgai jai i galva nedaejo Ciuozti Velniop nes sitam darbui Smegenys reikalingi, o ji deja smegenu..............
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių