- Parengė Valentinas Beržiūnas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dalis iš Rusijos turimų SSRS laikų povandeninių laivų buvo prikelti naujam gyvenimui, t.y. iš esmės perstatyti ir modernizuoti. Netrukus pirmieji iš tų laivų ėmė rodytis netoli Vakarų Europos šalių pakrančių.
Beje, SSRS povandeniniai laivai Vakarams kėlė nemažai nuogąstavimų: jie buvo gana greiti, esant reikalui, galėjo panirti į nemažą gylį. Buvo ir bėdų – sovietiniai povandeniniai laivai buvo gana triukšmingi, tad nesunkiai aptinkami priešų.
Dabar Rusija plėtoja technologijas, kurios leis pasiekti, kad laivai būtų gerokai tylesni. Ypač didelis dėmesys yra skiriamas atakos laivams.
Rusai – ne konkurentai
Ar Rusijos povandeninė flotilė kelia pavojų Jungtinėms Valstijoms?
Vargu ar kas nors taip teigtų, nebent nutiktų taip, kad Rusija bandytų atakuoti jautrią povandeninių interneto kabelių infrastruktūrą. Esą rusų laivai prie tų povandeninių kabelių – gana dažni svečiai.
Kita vertus, Amerikos karinė mašina tebėra didžiausia pasaulyje ir bent jau kol kas JAV tikrai pranoksta kitas šalis, taigi ir Rusiją.
Vakarų ekspertų nuomone, nemaža dalis rusų povandeninių laivų kol kas nėra parengti būti dislokuoti bet kurioje pasaulio vietoje kovos sąlygomis, kaip tai buvo Šaltojo karo metu.
Be to, ir tam tikri kariniai projektai stringa, nes trūksta finansavimo.
Galiausiai SSRS laikais rusų laivynas disponavo šimtais kovai parengtų povandeninių laivų, o dabar – vos keliasdešimt.
Skaičiuojama, kad Rusijos laivynas prilygsta maždaug penktadaliui SSRS laivyno. Įvertinus pasirengimą kovai, tik kiek daugiau nei pusė Rusijos povandeninių laivų gali būti dislokuoti atlikti karinėms užduotims atlikti.
Kalbant apie Rusijos ir JAV povandeninių laivų kiekius, jie įtikinamai skiriasi.
Rusija turi 45 atakos povandeninius laivus – apie 24 iš jų yra branduoliniai, likusieji – varomi dyzelinu. Tie laivai pajėgūs atakuoti kitus povandeninius laivus, rinkti žvalgybos duomenis ir patruliuoti.
Jungtinės Valstijos turi 53 atakos povandeninius laivus ir visi jie yra branduoliniai.
Taip pat Amerika turi keturis branduolinius povandeninius laivus, kurie gabena sparnuotąsias raketas ir specialiųjų operacijų pajėgų karius.
Finansinė našta
Problema, kad karinių pajėgumų išlaikymas daug kainuoja. Ypač Amerikai, kurios išlaidos gynybai viršija visų kitų šalių kartu sudėjus.
Be kita ko, dar ir Kinija plečia savo karinį dalyvavimą Ramiajame vandenyne – į tai amerikiečiams reikia reaguoti. Pekinas ne tik plėtoja povandeninių laivų technologijas, tačiau ir stato lėktuvnešius.
Tad daugiau problemų Jungtinėms Valstijoms kelia net ne ginkluotė, kurią kuria ar turi Rusija arba Kinija, o didžiulis pačių JAV karinis potencialas, kurį ji priversta išlaikyti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
M. Podoliakas: V. Putino grasinimai yra absoliučios baimės išraiška
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas „absoliučios baimės“ išraiška pavadino naujausius Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimus. ...
-
Klimato konferencijoje patvirtinta anglies dioksido kreditų sistema
Klimato konferencijoje COP 29 šalys šeštadienį susitarė priimti 6 straipsnį, kuriuo sukuriamos rinkos, kuriose būtų galima prekiauti anglies dioksido taršos teisėmis. ...
-
Švedijos pakrančių apsauga stebi kinų laivą, kuris gali būti susijęs su kabelių apgadinimu
Po to, kai Baltijos jūroje buvo pažeisti du povandeniniai kabeliai, ir Švedijos pakrančių apsauga ėmė stebėti kinų laivą, buvusį netoli vieno kabelių. „Galime patvirtinti, kad pasiuntėme vieną didžiausių savo laivų“, – ...
-
Rumunijoje vyksta prezidento rinkimai
Rumunijoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuose balsavimo teisę turi beveik 19 mln. piliečių. ...
-
Apie kovai su klimato kaita skirtus milijardus dolerių: šis dokumentas yra tik optinė iliuzija2
Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos. ...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje6
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
V. Putinas pasirašė įstatymą, leidžiantį vykstantiesiems kovoti Ukrainoje nurašyti skolas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pasirašė įstatymą, kuriuo asmenims, nusprendusiems vykti kovoti Ukrainoje, leidžiama nurašyti beveik 100 tūkst. JAV dolerių (96 tūkst. eurų) vertės negrąžintas skolas, pr...
-
V. Zelenskis: yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis mano, kad yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais. ...