- Parengė Valentinas Beržiūnas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vakarų šalių gynybos pareigūnai įspėja, kad fiksuoja smarkiai suintensyvėjusį rusų laivyno veikimą Šiaurės, Barenco, Juodosios, Baltijos ir netgi Viduržemio jūrose. Rusijos ekonomika išgyvena ne pačius geriausius laikus, tačiau Maskva, atrodo, yra rimtai nusiteikusi pakonkuruoti su Vakarais.
Simbolinė tragedija
Suirus Sovietų Sąjungai, Rusijos karinis jūrų laivynas patyrė nuosmukį. Daugelis karo laivų arba buvo supjaustyti ir parduoti į metalo laužą, nes juos išlaikyti tapo per brangiu malonumu, arba rūdijo įvairiuose kariniuose Rusijos uostuose – nuo Murmansko Rusijos šiaurėje, Sevastopolio pietuose iki Tolimuosiuose Rytuose esančio Vladivostoko.
Tai, kad Rusijos laivynas išgyvena ne pačius geriausius laikus, tik patvirtino 2000 m. Barenco jūroje įvykusi tragedija, kai, pasak oficialios versijos, sprogus torpedai, nuskendo Rusijos laivyno pasididžiavimu vadintas atominis povandeninis laivas "Kursk".
118 laive tarnavusių jūreivių žuvo: dalis – nugriaudėjus galingam sprogimui laivo torpedų skyriuje, kita dalis – nesulaukusi pagalbos užduso pasibaigus deguoniui.
Maždaug septynių aukštų pastato dydžio "Kursk", kurio ilgis prilygo futbolo stadiono ilgiui, buvo prikimštas moderniausios technikos. Jo pagrindinis turimas ginklas – branduolinės raketos, 40 kartų galingesnės už atominę bombą, numestą ant Japonijos Hirošimos miesto.
Nelaimė laive įvyko dėl to, kad jame buvo naudojamos pasenusios technologijos.
Konkrečiai sprogimas įvyko torpedos viduje išsiliejus vandenilio peroksidui. Tikėtina, kad tai gamyklinis brokas, nors vandenilio peroksidas kaip torpedų komponentas daugelyje pasaulio laivynų saugumo sumetimais nebuvo naudojamas jau apie pusšimtį metų.
Laivyno atgimimas?
Praėjo mažiau nei dvi dešimtys metų po laivo "Kursk" tragedijos, apnuoginusios Rusijos kariuomenės bėdas, ir situacija Rusijos laivyne, o ir apskritai kariuomenėje pamažu keičiasi.
Tai, kad pokyčiai – ne kosmetiniai, rodo Vakarų galingiausių valstybių, tarp jų – Jungtinių Valstijų, dėmesys Rusijos povandeninių laivų flotilei.
Rusijos vyriausybė skyrė milijardus JAV dolerių naujos klasės dyzeliniams ir atominiams povandeniniams laivams statyti.
Jie turėtų būti geriau ginkluoti nei šiuo metu naudojami SSRS laikų, be to, gerokai tylesni už pirmtakus. Taigi juos susekti bus sunku.
Gana svarbus dėmesys skiriamas laivų įguloms. Šios turėtų būti geriau paruoštos veikti kovos sąlygomis nei iki šiol.
Vakarų žvalgybos tvirtina, kad rusų laivai patruliuoja labai plačioje teritorijoje – nuo Skandinavijos iki Sirijos. Ypač svarbus Atlanto vandenyno ruožas tarp Didžiosios Britanijos, Islandijos ir Grenlandijos. Čia dar Šaltojo karo metais vyko netiesioginė kova dėl dominavimo tarp amerikiečių ir SSRS laivynų.
Visa tai rodo, kad Maskva neapsiriboja tik savų pakrančių apsauga, o jos ambicijos – iššūkis JAV laivyno globaliam dominavimui.
Dauguma NATO šalių, ypač iš Vakarų Europos, po SSRS žlugimo sumažino dotacijas, skiriamas povandeninių laivų flotilėms.
Kitaip sakant, nebuvo poreikio skirti milijardų dolerių tam, kad laivai dūlėtų uostuose – tuo metu dauguma rusų laivų buvo toli nuo Vakarų šalių pakrančių, dažniausiai savo uostuose, o po "Kursk" nelaimės Kremlius apskritai įšaldė didžiąją dalį povandeninių laivų operacijų.
JAV nukreipė savo žvilgsnį į Vidurio Rytus – Afganistaną, Iraką ir Libiją – bei Ramiojo vandenyno regioną.
Viskas pasikeitė 2011 m., kai Rusijos vyriausybė patvirtino 670 mlrd. JAV dolerių vertės laivyno povandeninės flotilės modernizavimo programą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Švedijos pakrančių apsauga stebi kinų laivą, kuris gali būti susijęs su kabelių apgadinimu
Po to, kai Baltijos jūroje buvo pažeisti du povandeniniai kabeliai, ir Švedijos pakrančių apsauga ėmė stebėti kinų laivą, buvusį netoli vieno kabelių. „Galime patvirtinti, kad pasiuntėme vieną didžiausių savo laivų“, – ...
-
Rumunijoje vyksta prezidento rinkimai
Rumunijoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuose balsavimo teisę turi beveik 19 mln. piliečių. ...
-
Kovai su klimato kaita – bent 300 mlrd. dolerių: šis dokumentas yra tik optinė iliuzija1
Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos. ...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...
-
PSO palieka galioti B raupams suteiktą aukščiausio pavojaus lygį
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė priėmusi sprendimą nekeisti B raupams suteikto aukščiausio pavojaus lygio, daugėjant naujų susirgimų ir paveiktų šalių. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje5
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
V. Putinas pasirašė įstatymą, leidžiantį vykstantiesiems kovoti Ukrainoje nurašyti skolas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pasirašė įstatymą, kuriuo asmenims, nusprendusiems vykti kovoti Ukrainoje, leidžiama nurašyti beveik 100 tūkst. JAV dolerių (96 tūkst. eurų) vertės negrąžintas skolas, pr...
-
V. Zelenskis: yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis mano, kad yra didelė tikimybė, kad karas bus baigtas 2025 metais. ...
-
D. Tusko partija kandidatu į prezidentus 2025-aisiais pasirinko Varšuvos merą
Didžiausia Lenkijos proeuropietiškos koalicinės vyriausybės partija savo kandidatu kitais metais vyksiančiuose prezidento rinkimuose šeštadienį pasirinko Varšuvos merą Rafalą Trzaskowskį (Rafalą Tšaskovskį). ...
-
R. T. Erdoganas sveikina drąsų TBT sprendimą išduoti Izraelio pareigūnų arešto orderius6
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) šeštadienį gyrė drąsų Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) sprendimą išduoti Izraelio premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahu) ir jo buvusio gyn...