D. Trumpas šiltai priėmė Kinijos lyderį

 • Teksto dydis:

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) atsisakė savo pompastiškų prieš Pekiną nukreiptų kalbų ir penktadienį baigiantis viršūnių susitikimui su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu) gyrė „nuostabius“ santykius su juo.

„Padarėme didžiulę pažangą savo santykių su Kinija (srityje)“, – emocingai pareiškė D. Trumpas, baigiantis pirmam jų susitikimui jo valdose viloje „Mar-a-Lago“ Floridoje, nors jį ir aptemdė įvykiai Sirijoje.

„Galvoju, kad tikrai buvo padaryta pažanga“, – pasakė D. Trumpas ir pareiškė, kad jo santykiai su Xi Jinpingu yra „nuostabūs“.

Toks draugiškas tonas nė iš tolo nepriminė D. Trumpo nuožmių rinkimų kampanijos pareiškimų, kad Kinija „prievartauja“ JAV ekonomiką, ir pažado taikyti Pekinuis baudžiamuosius muitus.

Xi Jinpingas savo ruožtu sakė, kad šis viršūnių susitikimas turi „unikaliai svarbią reikšmę“, ir padėkojo D. Trumpui už šiltą priėmimą.

Kinijos lyderis pakvietė neseniai dirbantį JAV prezidentą vėliau šiais metais atvykti su valstybiniu vizitu. D. Trumpas sutiko, bet vizito data dar nepaskirta.

„Pasiekėme didelį bendrą supratimą“, – sakė Xi Jinpingas.

„Svarbiausia – mūsų draugystės gilinimas ir tam tikro pasitikėjimo kūrimas“, – pridūrė Kinijos lyderis.

Bičiulystė tęsėsi ir už uždarų durų, kur JAV prezidento vaikaitis ir vaikaitė svečiams sudainavo tradicinę kinų baladę „Jazmino žiedas“ ir deklamavo eiles. Jiedu užsitarnavo „labai išdidžios“ mamos Ivankos pagyras tviteryje.

„Ir atmosfera, ir ryšys tarp abiejų lyderių buvo teigiami, – sakė valstybės sekretorius Rexas Tillersonas (Reksas Tilersonas). – Visi esame labai patenkinti šio viršūnių susitikimo rezultatais.“

Svarbiausia – mūsų draugystės gilinimas ir tam tikro pasitikėjimo kūrimas.

Šiaurės Korėjos problema

Susitikimas prasidėjo įtemptą vakarą: D. Trumpas ne tik pirmą kartą susitiko su ekonominės galios lyderiu, bet ir surengė savo pirmą karinį smūgį taikiniui kitoje valstybėje.

D. Trumpas asmeniškai informavo Kinijos lyderį apie šį smūgį, kai 59 sparnuotosios raketos „Tomahawk“ buvo paleistos į Šairato oro pajėgų bazę Sirijoje.

Nors Kinija nedalyvauja Sirijos kare, D. Trumpo veiksmai rūpi daugeliui – be kita ko, tęsiantis debatams, kaip reaguoti į Šiaurės Korėjos branduolinį ginklavimąsi ir balistinių raketų programą.

Kinija ir JAV sutinka, kad Pchenjano programos yra rimta problema, bet nesutaria, kaip į jas reaguoti.

„Yra realus įsipareigojimas dirbti drauge ir pažiūrėti, ar to negalima išspręsti taikiai“, – sakė R. Tillersonas.

D. Trumpas paprašė Xi Jinpingo pasidalyti idėjomis, kaip veikti toliau, bet pasiliko vienašališkų veiksmų galimybę.

„Suprantame, kad tai jiems kelia unikalių problemų ir iššūkių, tad mes būtume ir esame pasiruošę brėžti savo pačių kursą šiuo klausimu, jeigu Kinija tiesiog negalės koordinuotis su mumis“, – sakė R. Tillersonas.

Rezultatai

Konkrečių pasiekimų per šį 24 valandas trukusį susitikimą saulėtoje Floridoje, regis, nebuvo daug, bet pareigūnai sakė, kad buvo užmegzti tarpusavio santykiai, kurie tęsis ateinančius ketverius metus.

Sutikdamas Xi Jinpingą JAV lyderis atrodė pasitikintis savimi ir net išdrįso pajuokauti apie savo, kaip sandorių sudarinėtojo, reputaciją.

„Mes jau ilgai diskutavome. Kol kas negavau nieko. Absoliučiai nieko“, – pasakė jis, išprovokuodamas delegacijos juoką.

„Tačiau matau, (kad) ilguoju periodu, palaikysime labai, labai puikius santykius, ir aš to labai laukiu“, – sakė JAV prezidentas.

Ketvirtadienį vakare prie abiejų lyderių prisidėjo JAV pirmoji ponia – buvusi manekenė Melania Trump (Melanija Tramp) – ir Xi Jinpingo žmona Peng Liyuan (Peng Lijuan) – garsi folkloro dainininkė, kurią D.Trumpas pavadino „didžia, didžia įžymybe“.

Xi Jinpingo pažadėtų santykius turinčių pagerinti „tviterio vertų rezultatų“ nesimatė, bet jie gali būti paskelbti pristatant 100 dienų planą dėl prekybos.

Apie Xi Jinpingo planus informuoti šaltiniai pažadėjo Kinijos investicijų paketą siekiant sukurti Amerikoje daugiau kaip 700 tūkst. darbo vietų. Tokį patį skaičių D.Trumpui pažadėjo Kinijos varžovė regione Japonija – per jos premjero Shinzo Abe (Šindzo Abės) apsilankymą „Mar-a-Lago“ vasario mėnesį.

Mainais Kinijos prezidentas iš D. Trumpo tikisi patikinimų, kad Amerika neįves baudžiamojo pobūdžio importo muitų, kaip jis yra žadėjęs. Xi Jinpingas taip pat viliasi, kad D. Trumpas pažadės atidėti JAV ginklų pardavimą Taivanui – bent iki vėliau šiais metais įvyksiančio svarbaus Kinijos komunistų partijos suvažiavimo.

D. Trumpo pozicija dėl demokratiškai valdomo Taivano, kurį Kinija laiko savavališkai atsiskyrusia savo provincija, pakurstė įtampą Vašingtono ir Pekino santykiuose.

Kinija įtūžo, kai milijardierius verslininkas po savo pergalės rinkimuose pasikalbėjo telefonu su Taivano lydere Tsai Ing-wen (Cai Ing-ven), sulaužydamas ne vien dešimtmetį JAV vykdytą diplomatinę politiką.NAUJAUSI KOMENTARAI

Jo

Jo portretas
Floridoje dabar silta

Memel

Memel portretas
AAAhueetiii
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių