Badas ginkluotis netrukdo Pereiti į pagrindinį turinį

Badas ginkluotis netrukdo

2009-05-25 18:14
Badas ginkluotis netrukdo
Badas ginkluotis netrukdo / "Reuters" nuotr. Nors gyventojai badauja, armijai Phenjanas išteklių negaili.

Šiaurės Korėja, kuri pirmadienį paskelbė, kad įvykdė branduolinio užtaiso ir tris mažo nuotolio raketos bandymus, bet kokiomis priemonėmis siekia įgyvendinti savo branduolines ambicijas, nors nepajėgia nuo bado apsaugoti savo žmonių.

Nuo 1995-ųjų šalis kelerius metus kentė badmetį, kuris nusinešė šimtus tūkstančių gyvybių, o išgyvenę žmonės buvo priversti misti medžių lapais, žieve ir viskuo kitu, ką tik pavykdavo aptikti.

Dėl to iš dalies kalti smarkūs potvyniai ir po jų užgriūvančios alinančios sausros, tačiau analitikai pagrindine žmonių kančių priežastimi linkę laikyti kolektyvinės žemdirbystės sistemą ir neefektyvų prekių platinimo tinklą.

2002 m. Pchenjano režimas ėmėsi nedidelių centralizuoto ūkio reformų, kurios numatė šiek tiek lankstesnę valstybės kainų nustatymo politiką. Tačiau pabūgęs, jog praras dalį ūkio kontrolės, režimas 2005-ųjų spalį uždraudė privačius grūdų pardavimus ir paskelbė, jog grįžtama prie centralizuoto maisto produktų normavimo.

Pasaulio maisto programos pareigūnai prognozuoja, kad po kelių pastarųjų metų mažo derliaus artimiausiais mėnesiais iki 40 proc. Šiaurės Korėjos gyventojų skubiai reikės pagalbos maisto produktais.

Pernai rugsėjį Pasaulio maisto progrmos kreipėsi į tarptautinę bendriją, ragindama skirti 504 mln. dolerių pagalbą maisto produktais Šiaurės Korėjai, tačiau iki šiol pavyko surinkti tik 11 proc. šios sumos, kurios pakaktų pamaitinti apie 1,8 mln. žmonių.

Turint galvoje negandas, kurios vargina maždaug 24 mln. gyventojų turinčią Šiaurės Korėją, neatrodo, kad branduolinio ginklo bandymai galėtų būti šalį valdančio režimo prioritetas.

Tačiau Pchenjanas, kurio santykiai su Vašingtonu pusę amžiaus grindžiami priešiškumo logika, tvirtina, kad JAV grasinimai pulti šalį ir susilpninti ją griežtomis sankcijomis verčia jį turėti branduolinį ginklą kaip atgrasinimo priemonę.

Pirmąjį branduolinį bandymą Šiaurės Korėja surengė 2006 m. spalį.

Pagal 2007 m. vasarį pasirašytą šešių šalių, įskaitant Jungtines Valstijas, susitarimą Šiaurės Korėja sutiko uždaryti seną Jongbjono branduolinį centrą, kuriame buvo gaminamas atominiams ginklams tinkamas plutonis.

Šių metų balandžio 5 d. Šiaurės Korėja pranešė iškėlusi į orbitą savo pirmąjį ryšių palydovą, tačiau JAV ir kitos valstybės paskelbė, jog iš tikrųjų buvo išbandyta tolimojo nuotolio balistinė raketa.

JT griežtai pasmerkus šį raketos paleidimą ir sugriežtinus sankcijas, Pchenjanas paskelbė, jog traukiasi iš šešių šalių derybų ir atnaujina plutonio gamybą.

Totalinę režimo kontrolę kiek susilpnino radijo imtuvų, DVD grotuvų ir Pietų Korėjoje pagamintų DVD kontrabanda iš Kinijos. Šį mėnesį buvo leistas ribotas prisijungimas prie interneto mobiliųjų telefonų vartotojams.

Tačiau Pchenjano režimas vis dar siekia kontroliuoti visus informacijos srautus ir įvairiais būdais griežtai kontroliuoja savo piliečių gyvenimus, buvo rašoma 2007 m. JAV Valstybės departamento paskelbtoje ataskaitoje apie žmogaus teisių padėtį.

Joje buvo pažymėta, kad toliau gaunami pranešimai apie politinių kalinių nužudymus be teismo, dingimus ir savavališkus sulaikymus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų