- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos derybos, kaip išspręsti „Brexito“ susitarimo problemas dėl Šiaurės Airijos, šią savaitę persikels į Londoną, bet britų vyriausybė įspėjo, kad lieka „reikšmingų nuomonių skirtumų“.
Europos Komisijos derybininkų komanda antradienį nuvyks į Londoną „kelioms intensyvių diskusijų dienoms“, sakoma Londono šeštadienį paskelbtame pareiškime.
Britų ministras Davidas Frostas (Deividas Frostas) ir Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Marošas Šefčovičius turi susitikti savaitės pabaigoje ir „įvertinti padarytą pažangą“.
Londonas pridūrė, kad derybos ankstesnėmis dienomis buvo konstruktyvios, bet lieka „reikšmingų nuomonių skirtumų“.
Briuselis pateikė virtinę pasiūlymų įtampai lojalistų bendruomenėje dėl Šiaurės Airijos protokolo mažinti. Šis protokolas yra „Brexito“ susitarimo dalis, skirta šiai Jungtinės Karalystės provincijai.
Tarp pasiūlymų yra galimybė sušvelninti muitinės patikras ir supaprastinti dokumentų pateikimą gabenant į Šiaurės Airiją prekes iš likusios Jungtinės Karalystės dalies. Šiaurės Airijos lojalistai skundžiasi, kad tokios patikros varo pleištą tarp Belfasto ir Londono ir suteikia postūmį respublikonų siekiui suvienyti Airiją.
16-ojo straipsnio grėsmė
Nors žengia žingsnių dėl muitinės patikrų, ES sako, kad nesutiks su Londono reikalavimais ieškoti alternatyvaus arbitro prekybos ginčams po „Brexito“, susijusiems su Šiaurės Airija, spręsti.
Dėl to Londonas grasina pasinaudoti protokolo 16-uoju straipsniu, suteikiančiu teisę abiem šalims esant ypatingoms aplinkybėms įšaldyti kai kurių prekybos susitarimų galiojimą, jei jos mano, kad susitarimas kelia „rimtų, ilgai trukti galinčių ekonominių, socialinių ar su aplinka susijusių sunkumų“.
„Mūsų pozicija nesikeičia: Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) vaidmens sprendžiant ginčus tarp JK ir ES turi nelikti“, – šeštadienio pareiškime nurodė šaltinis britų vyriausybėje.
„Mums reikia greit pamatyti realią pažangą, o ne įstrigti... begalinėse derybose, nes problemos Šiaurės Airijoje nedingo, – sakė jis. – Tai, ar sugebėsime netrukus suteikti tą postūmį, padės mums suprasti, ar galime įveikti šį nuomonių skirtumą, ar mums reikia pasinaudoti 16-uoju straipsniu, kad apsaugotume Belfasto (Didžiojo penktadienio) sutartį.“
Belfasto taikos sutartimi buvo užbaigtas dešimtmečius trukęs smurtas tarp suvienytos Airijos siekiančių respublikonų ir lojalistų, norinčių, kad Šiaurės Airija liktų Jungtinėje Karalystėje.
Šiaurės Airijos protokolo derinimas buvo bene labiausiai įtampą kurstęs procesas per ilgai trukusį Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos, inicijuotą Londono po 2016 metais įvykusio istorinio „Brexito“ referendumo.
Abi šalys sako norinčios išsaugoti taiką ir stabilumą užtikrindamos, kad Airijos saloje neatsirastų realios sienos tarp ES narės Airijos Respublikos ir JK provincijos – Šiaurės Airijos.
Šiuo tikslu Šiaurės Airijai buvo suteiktas unikalus statusas – provincija yra tiek Jungtinės Karalystės, tiek ES bendrosios rinkos dalis.
Dėl šios priežasties uostuose turi būti vykdomos muitinės patikros, kad prekės iš Anglijos, Škotijos arba Velso negalėtų būti laisvai gabenamos į ES per sausumos sieną Airijos saloje. Tačiau tokia nuostata piktina Šiaurės Airijos junionistus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ukraina ir Tarptautinis baudžiamasis teismas pasirašė susitarimą dėl vietos biuro
Ukraina ir Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) ketvirtadienį pasirašė susitarimą dėl biuro, kuris tirs karo nusikaltimus, įsteigimo karo draskomoje šalyje, praėjus beveik savaitei po to, kai tribunolas išdavė Rusijos prezidento...
-
V. Zelenskis lankosi Rusijos dalinai okupuotoje Chersono srityje
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį lankėsi pietiniame Chersono regione, kurį iš dalies kontroliuoja Rusijos pajėgos po to, kai Kyjivo pajėgos praėjusių metų pabaigoje užėmė regiono sostinę. ...
-
Į posėdį nesusirinkus prisiekusiųjų žiuri, sprendimas dėl kaltinimų D. Trumpui atidėtas
Drama dėl galimo buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) apkaltinimo, susijusio su pornografijos žvaigždei sumokėtais pinigais už tylėjimą apie jųdviejų romaną, trečiadienį įgavo naują atspalvį, kai Niujorko didžioji prisiekusi...
-
ES lyderiai ketina patvirtinti didesnę karinę paramą Ukrainai
Europos Sąjungos lyderiai ketina patvirtinti susitarimą, pagal kurį per ateinančius dvylika mėnesių Ukrainai bus išsiųsta 1 mln. artilerijos sviedinių, kad šalis galėtų pasipriešinti Rusijos invazinėms pajėgoms. ...
-
JAV atmeta Rusijos skundus dėl britų sviedinių su nuskurdintuoju uranu12
Jungtinės Valstijos trečiadienį atmetė Rusijos skundus dėl Didžiosios Britanijos pareiškimo, kad ji nusiųs Ukrainai šarvamušių sviedinių su nuskurdintuoju uranu. ...
-
Pirmoji 3D spausdinimo technologija pagaminta raketa pakilo, bet orbitos nepasiekė
Pirmoji pasaulyje 3D spausdinimo technologija pagaminta raketa trečiadienį buvo sėkmingai paleista, tačiau pasiekti orbitos jai nepavyko. ...
-
Baltarusijos opozicijos lyderė ragina šalį nutraukti ryšius su Rusija
Tremtyje gyvenanti Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja trečiadienį paragino savo šalį nutraukti ryšius su Rusija ir kritikavo prezidento Aliaksandro Lukašenkos paramą Maskvos karui Ukrainoje. ...
-
Kovo 23-ioji Lietuvoje ir pasaulyje
Kovo 23-oji, ketvirtadienis, 12 savaitė. ...
-
„Amnesty International“ ragina Ugandos prezidentą neremti prieš LGBTQ nukreipto įstatymo1
Teisių gynėjų grupė „Amnesty International“ trečiadienį paragino Ugandos prezidentą Yoweri Museveni (Joverį Musevenį) atsisakyti parlamento priimto griežto įstatymo projekto, smerkiančio homoseksualius asmenis, ir pavadino tai rimtu i&s...
-
„Hezbollah“ atsisakė komentuoti incidentą Izraelyje, per kurį buvo nukautas įtariamasis1
Libane įsikūrusio šiitų kovotojų judėjimo „Hezbollah“ lyderis Hassanas Nasrallah (Hasanas Nasrala) trečiadienį nenorėjo nurodyti, ar ši jo valdoma grupuotė yra susijusi su incidentu, kurio metu Izraelio kariuomenė nukovė sp...