Pereiti į pagrindinį turinį

Armėnijoje demonstrantai tęsia protestus, nors vyriausybė neklauso

2015-06-26 08:07
BNS inf.
Armėnijoje demonstrantai tęsia protestus, nors vyriausybė neklauso
Armėnijoje demonstrantai tęsia protestus, nors vyriausybė neklauso / AFP nuotr.

Armėnijos sostinėje šimtai protestuotojų penktadienį paryčiais tebebuvo savo stovykloje šalia prezidentūros, kai vyriausybė atsisakė patenkinti jau savaitę skelbiamus reikalavimus atšaukti sprendimą padidinti elektros kainą.

Atkakliausi demonstrantai blokavo eismą Jerevano pagrindiniame bulvare, sakė vienas naujienų agentūros AFP korespondentas. Ketvirtadienio vakarą apie 12 tūkst. žmonių nepabūgo smarkaus lietaus, susirinkę į didžiausią per daugelį metų protestą prieš vyriausybę.

Visuomenės kantrybė trūko, kai neturtingos 3,2 mln. gyventojų turinčios Kaukazo šalies vyriausybė nusprendė nuo rugpjūčio 1 dienos pabranginti elektrą daugiau negu 16 procentų.

Ketvirtadienį premjeras Hovikas Abrahamianas sakė per kabineto posėdį, kad jo vyriausybė neatsisakys planų padidinti elektros energijos tarifus, nors toks žingsnis kursto pyktį su jūra nesiribojančioje šalyje, jau anksčiau smarkiai nukentėjusioje dėl ekonomikos krizės Rusijoje.

Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad pabranginti elektrą yra būtina, siekiant išvengti „pasikartojančio elektros išjungimo, kuris veda į nepataisomus padarinius šalies ekonomikai“.

Šis H.Abrahamiano pareiškimas dar labiau pakurstė pyktį tarp protestuotojų, kurie žadėjo spausti vyriausybę, kol jų reikalavimai bus išpildyti.

Armėnijos elektros tinklų bendrovė sakė, kad kainas buvo būtina padidinti dėl staigaus nacionalinės valiutos – dramo – nuvertėjimo.

Protestai prasidėjo praėjusį penktadienį ir išsiplėtė, kai šimtai riaušių policininkų anksti antradienį ėmėsi jėga vaikyti demonstrantus, naudodami vandens patrankas ir gumines lazdas. Tai buvo rimčiausia konfrontacija tarp protestuotojų ir policijos per kelis pastaruosius metus.

Panašūs protestai vyko ir keliuose kituose šalies miestuose, įskaitant Giumri, kur įsikūrusi Rusijos karinė bazė.

Protesto dalyvių skaičius smarkiai išaugo po to, kai policija antradienį paryčiais areštavo beveik 240 žmonių, puolė žurnalistus ir prieš demonstrantus panaudojo vandens patrankas. Iki trečiadienio popietės visi sulaikytieji buvo paleisti.

Vašingtonas, Briuselis bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija išreiškė susirūpinimą dėl prasiveržusio smurto.

Nors Rusijoje pasigirdo kalbų, kad šie protestai gali peraugti į masinį antivyriausybinį judėjimą, panašų į Maidano revoliuciją, per kurią pernai buvo nuverstas prorusiškas Ukrainos prezidentas, visgi daugiau yra teigiančiųjų, kad mitingai Armėnijoje nėra politinio pobūdžio.

„Tai nepolitinė reakcija į didžiulio Armėnijos populiacijos segmento ekonominę marginalizaciją“, - rašė feisbuke armėnų ir amerikiečių kilmės muzikantas Seržas Tankianas iš alternatyvaus metalo grupės „System of a Down“

Armėnijos elektros skirstymo bendrovė, priklausanti Rusijos valstybinei elektros energijos eksporto ir importo monopolininkei „Inter RAO“, sako, kad buvo būtina didinti elektros kainas dėl dramo nuvertėjimo.

Trečiadienį bendrovė atsisakė ką nors komentuoti, tačiau jos vadovas anksčiau sakė, kad bendrovė negalės užtikrinti pastovaus elektros tiekimo, jei nebus padidinti tarifai.

Armėnijai, kuri yra Maskvos sąjungininkė, skaudžiai smogė ekonominė krizė Rusijoje. Eksportas į Rusiją smarkiai krito, taip pat labai sumažėjo pinigų perlaidos iš toje šalyje dirbančių armėnų.

Sausį Armėnija prisijungė prie Rusijos vadovaujamos Eurazijos muitų sąjungos, o šis žingsnis dar labiau padidino Jerevano priklausomybę nuo Maskvos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų